2024. május 16. Mózes, Botond
Lassan több kerítés lesz Európában, mint a hidegháború időszakában
economist.com
|
2015. szeptember 16. 10:40
|
frissítve: 2015. szeptember 18. 19:13
Az év elején kitört ukrán-orosz konfliktus után, a mostani bevándorlási hullám egyre több közép-és kelet európai országot kényszerít arra, hogy fizikailag is lezárja határait.

europe_border.jpg

Szeptember 15-én a magyar kormány lezárta a szerb határt, amin keresztül érkezett eddig a legtöbb migráns az Európai Unió belsejébe. Ahogy az új magyar jogszabályok érvénybe léptek, órákkal később, már több mint 60 embert tartóztattak le illegális határátlépés miatt. Magyarország a schengeni határzóna utolsó déli kapuja.

hu_border.jpg

A 90-es évek közepén Spanyolország is kerítéssel próbált védekezni a marokkóból érkező bevándorlók ellen, 2012-ben pedig már Görögország és Bulgária is kerítést épített a török határszakaszon, de úgy néz ki a románok sem maradnak ki. Az elmúlt néhány napban olyan információk láttak napvilágot, hogy hamarosan ők is kerítésépítésbe kezdenek. Tavaly az ukránok lezárták az orosz határt, idén pedig a Balti-régió országai is bejelentették, hogy folytatják a sort, egyedül a belorusz határ marad kerítés nélkül, a Balti- és a Fekete tenger között.

russia_border.jpg

A berlini fal leomlása óta, 40 ország épített fizikai határzárt eddig a világon. Legtöbbjük biztonsági okokból és a csempészet végett, valamint a 9/11 utáni „terrorcselekmények” hatására.

A Közel-Keleten az iraki, az afgán és a szíriai háború miatti menekül hullám megfékezésére zárták le határaikat a térség országai. 2015 végére Izrael egy magas kőfallal szigeteli el magát a külvilágtól, amint befejeződnek az építési munkálatok a jordán határszakaszon.

middle_east_borders.jpg

Ázsiában szintén szaporodnak a határt védő falak és kerítések, bár ezek nem mind a migránsok miatt.Vannak azonban kreatívabb határvédők is.

A brazilok például, már 2013-ban bejelentették, hogy egy virtuális fallal védik majd határaikat, ami annyit tesz, hogy műholdas és drón technikát alkalmazva monitorozzák a közel 15 000 km hosszú határszakaszukat. Ez a rendszer az év eleje óta, eddig tökéletesen működik a paraguayi és bolíviai határon, ami a csempészek közkedvelt átkelő pontja. A szkeptikusok szerint, azonban az esőredőben már nem lesz ilyen hatékony a felderítés.

world_border.jpg

Az Egyesült Államok már többször megerősítette mexikói határai, úgy ahogy Szaud-Arábia is a sajátjait. Ők már öt határátkelőt is lezártak 2003 óta, mivel vagy nagyon sokba kerültek, vagy nem voltak hatékonyak, vagy mindkettő.

A legtöbb ország szögesdrótokat, elektromos kerítéseket, vizes árkokat és védőzónákat alkalmaz. A hidegháborúval ellentétben azonban a határsértőket Európában (egyelőre) nem lövik le.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat