2024. július 27. Olga, Liliána
„Lehetetlen Nincs” – Miskolcra érkezett a nevelőszülői hivatást népszerűsítő kampány
minap.hu/Miskolc Televízió
|
2019. február 02. 17:04
|
frissítve: 2019. február 04. 20:50
Miskolcra érkezett a „Lehetetlen Nincs” – a nevelőszülői hivatást népszerűsítő kampány országos road show-ja, aminek szombaton a Művészetek Háza adott otthont. A nap a nevelőszülőkért, a nevelőszülőkről szólt, de nem csak nevelőszülőknek.

Nem minden kisgyereknek adatik meg, hogy vérszerinti szülei neveljék. Ma Magyarországon 23 ezer gyerekről gondoskodik a gyermekvédelmi szolgálat. Ők azok a picik, és kicsit nagyobbacskák, akik otthonokban élnek, vagy átmenetileg, nevelőszülőknél, igazi családban. Sok kicsi vár még arra, hogy valaki hazavigye őket, s végre érezhessék, tudhassák: milyen szerető légkörben élni.

A „Lehetetlen Nincs” – a nevelőszülői hivatást népszerűsítő – országos kampányt azért is indították el, hogy be lehessen mutatni „a másért való élet” hivatását, azokat az embereket, akik minden nap próbálják jobbá tenni a gyerekek életét.

neveloszulok_napja_190202_ja_22.jpg

– A nevelőszülők segítő kezet nyújtanak a rászoruló gyerekeknek, tehát a nevelőszülőség is azt mutatja, hogy a gyermek a legfontosabb – hangsúlyozta Fülöp Attila a kampányt indító Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Miskolcon, hozzátéve: a Befogadlak nevelőszülői programnak két célja van.

Kifejtette: az egyik a példamutatás, hiszen mindazok számára, akik a gyermekvédelemben dolgoznak, a napi ügymeneten kívül a példamutatásról és példaadásról is szól a munkájuk. – Példát mutatnak abban, hogy közös felelősségvállalással, közös segítségnyújtással egy társadalomban, egy nemzetben vagyunk, és ha valakinek problémája van, akkor van kire számítani – emelte ki. A másik cél természetesen – folytatta –, hogy a program minél inkább megtalálja azokat az embereket, akik a nevelőszülői hivatást még nem ismerték: azért, hogy a gyermekvédelemben lévő gyerekek minél nagyobb része tudjon, lehetőség szerint, családi környezetben nevelkedni.

neveloszulok_napja_190202_ja_7.jpg

Az államtitkár továbbá arról is szólt, a gyermekvédelem rendszerébe azok a gyerekek kerülnek be, akiket valamilyen oknál fogva a családjukból kiemelnek. Ekkor a gyermek vagy gyermekotthonba, vagy nevelőszülőhöz kerül. – A nevelőszülő azt a terhet vállalja – minden szépségével és nehézségével együtt –, hogy a gyermeket átmenetileg fogja nevelni – fogalmazott, hozzátéve: a nevelőszülő már az elején tudja, hogy ez a gyermek azért van nála, hogy visszagondozza őt a családjába. 

neveloszulok_napja_190202_ja_1.jpg

– Cél, hogy minél több gyermek kerülhessen nevelőszülőhöz, családhoz, amelynek az egyik fontos eszköze az anyagi támogatás: ezért vezettük be 2014-ben a speciális foglalkoztatási jogviszonyt, a nevelőszülők részére, és ezért indítjuk el jövő év január 1-jétől a nevelőszülői GYED-et, ami azt fogja jelenteni, hogy a 2 éves kor alatti otthon nevelt gyermekek esetén is igénybe fogják tudni venni ezt a nevelőszülők – hangsúlyozta ki az államtitkár. 

neveloszulok_napja_190202_ja_20.jpg

Földessy Judit, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat intézményvezetője a Miskolc Televízió érdeklődésére elmondta, megyénkben az állami gondozásban lévő gyermekek mintegy 70 százaléka nevelőszülőknél él. – Évről évre enyhe növekedést mutat az állami gondozásba kerülő gyermekek száma, 2018-as adatok szerint csaknem 2600 gyermek nevelkedik a rendszerben – fogalmazott. Kifejtette: amellett, hogy ez egy gyönyörű hivatás, amellett nagyon nehéz és embert próbáló, hiszen sokszor saját gyermekük mellé fogadnak be nehézsorsú gyermekeket. Mint elmondta, igyekeznek mentális feltöltődést is biztosítani a nevelőszülők számára: elindítottak olyan közösségi programokat, amelyek a ventillációs lehetőséget és a csoportkohéziót erősítik. – Borsod megyében az állami rendszer mellett civil és egyházi szolgáltatók is működnek; a mi intézményünk hálózatában 300 nevelőszülő van, a civil és egyházi szolgáltatóknál is közel ennyi, tehát összességében mintegy 600 nevelőszülő biztosít ma ellátást Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a gyermekeknek – húzta alá.

neveloszulok_napja_190202_ja_14.jpg

– Nem mindegyik országban működik olyan szociális ellátás, mint Magyarországon – ezt már Csöbör Katalin országgyűlési képviselő mondta, hozzátéve: ezt nem is lehet pénzzel megfizetni, itt érzésekről, érzelmekről van szó. Mint mondta, a Befogadlak nevelőszülői program szorosan illeszkedik a kormány családpolitikai célkitűzéseihez, mondhatnánk azt is, hogy a gyermekvédelem egyik „zászlóshajója”. A kormány szeretné minél nagyobb becsben tartani a nevelőszülőket, hiszen a nevelőszülői hálózat a mi ügyünk, mert a mi gyerekeinkről van szó – hangoztatta a politikus.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat