A hagyományosan két legnagyobb párt kiesése a francia politikai térkép teljes átrajzolását jelenti, vagy Emmanuel Macron előrelátható végső győzelmével azt mondhatjuk majd, hogy minden folytatódik úgy, mint eddig?
Emmanuel Macron személyében nyugodtan mondhatjuk, hogy a francia elit által kialakított liberális, globalizált, megosztó konszenzusnak sikerült átmentenie magát, sőt sikerült támadásba lendülnie. Ez kétségtelen siker. A globalizált progresszió tökéletesen összezárt. De, ha Macron szeretne egy új francia politikai elitet fölemelni, akkor azt csak a már létező pártok hozzá csapódó tagjaiból tudja megtenni. Hiszen rajta keresztül az egész rendszer át szeretné menteni magát. Most is elmondhatjuk az elmés szlogent: Mindennek meg kell változnia, hogy semmi se változzon.
Miként magyarázza azt az ellentmondást, hogy az első fordulóban szinte valamennyi jelölt a rendszer ellenfelének tartotta önmagát, és végül az, aki nyert a rendszer legtökéletesebb megjelenítője lett?
Azért ne felejtsük el azt a tényt, hogy a rendszerellenesek tábora hihetetlenül megosztott. Egyesek a túlzott bevándorlás ellen szavaznak, mások Európa ellen szavaznak, megint mások a média ellen szavaznak. Nem győzünk arról beszélni, hogy a bal- és jobboldal szétesett. Lehetséges. De inkább azt kellene mondanunk, hogy a megosztottság más szempontjai kerültek előtérbe, de egyik sem tud felülkerekedni egyelőre. A politikai mező újrafelosztása zajlik, ez biztos, de még a kaotikus fázisban vagyunk.
Milyen szerepet játszott a média egy két éve még teljesen ismeretlen politikus megkoronázásában?
A francia média elérte, hogy az elnökválasztás célja a szimpla változás legyen, továbbá, hogy Francois Fillon-t az ügyei ellehetetlenítsék. Mindebben, ha akarjuk megláthatjuk a valóság elkendőzésén alapozó manipulációt is. A francia média megerősítette, hogy uralja a demokratikus nyilvánosságot.
A baloldalt a választók óriási többsége (94 %) elutasította, részben Hollande teljesítménye miatt, részben pedig a programjuk miatt. Ugyanakkor a baloldalról jön a várható győztes is. Ön szerint a jobboldaltól ellopták a győzelmet?
Még merészebben is fogalmazhatunk. A francia néptől lopták el a választást. Őt éve foglalkoztatják egyre erősebben a közvélemény olyan alapvető kérdések, mint az illegális bevándorlás, az iszlám terrorizmus, a nemzeti azonosság kérdései. Ezek a rendkívül fontos kérdések szóba sem kerültek a kampány alatt. Mintha a felelős politikusok képtelenek lennének a franciák létét alapvetően meghatározó kérdéseket meghallani. A kampányt lényegében kivették a politikai térből.
Egyetért-e azzal, hogy a Le Pen-Macron ideológiai ellentét, amely két ellentétes világnézet ütközését jelenti, most lehetővé teszik az alapvető kérdések előtérbe kerülését? Mely ideológia válthatja föl az eddigit ön szerint?
Az ideológiai alternatívát eltorzították. Vita pedig nem lesz véleményem szerint. Bármit is gondolunk, a konzervatív és szuverenista választók közül sokan nem fognak Marine Le Pen-re szavazni. Vagy a programja miatt, vagy a pártja története miatt, vagy egész egyszerűen a családneve miatt. Marine Le Pen jelöltsége miatt a szuverenisták tábora csak korlátozottan tudja kifejezni magát. A következő években ez a tábor valószínűleg más utakon is el fog indulni, és szélesebb támogatottságot fog elérni, amely a győzelemhez segítheti. Jelenleg Macron győzelmét semmi nem akadályozhatja meg, ebben nem kételkedhetünk. De nem kell ebben az esetben sem az ő ideológiájának az elsöprő győzelmét látni. A franciák alapvető problémái, amelyek miatt sokan már a nemzet eltűnését vizionálják, nem fognak megszűnni.
Ön kanadai állampolgár és erősen bírálja a kanadai miniszterelnök Justin Trudeau politikáját, amely a multikulturalizmust és többes identitást hirdeti. Macron mennyiben hasonlítható hozzá?
Emmanuel Macron már kijelentette, hogy szerinte nem létezik olyasmi, mint francia kultúra. Pár napja Franciaország népéről beszélt és nem a francia népről. Úgy tűnik, hogy elfogadja azt a gondolatot, hogy a nemzetek az egymás után érkező migrációs hullámok eredményeként jönnek létre. Ezt nevezzük multikulturalizmusnak. Ezzel végleg megfosztjuk az országokat az identitásuktól.