2024. szeptember 17. Zsófia
Magyar Idők: a Munkáspárt igényt tart a megmaradt értékekre
Magyar Idők
|
2018. szeptember 26. 09:42
|
frissítve: 2018. szeptember 27. 13:13
A párt jogászok segítségével viszi tovább az MSZMP-vagyon ügyét – írta meg a Magyar Idők.

Az MSZP felélte, széthordta a törvénytelenül megszerzett pártvagyont, de ami megmaradt belőle, az minket illet, és vissza is szerezzük – mondta a Magyar Időknek a Munkáspárt alelnöke. Karacs Lajosné arra hívta fel a figyelmet, hogy a szocialistákkal ellentétben nekik van székházuk, noha 2006 óta semmilyen állami támogatást nem élveznek.

– Az MSZP története nem szól másról, mint az 1989-ben törvénytelenül megszerzett pártvagyon feléléséről, széthordásáról – jelentette ki a Munkáspárt alelnöke a lap egy cikkére reagálva, amelyben arról számoltak be, hogy a szocialisták harminc év alatt miként tékozolták el elképesztő nagyságú, több tíz milliárd forintos vagyonukat.

Karacs Lajosné hangsúlyozta: bár a választási kampányok valóban sok pénzt emésztenek fel, az MSZP vagyonvesztését ez sem magyarázhatja, hiszen a párt 28 éve kap komoly állami támogatást, beszedi a tagdíjakat, képviselői pedig fizetésben és egyéb juttatásokban részesülnek. – Ha megnézzük, hogy a szocialista párt vezetői milyen anyagi körülmények között élnek, talán ott is lehetne keresgélni – jegyezte meg.

Karacs Lajosné közölte, álláspontjuk szerint az MSZP ráadásul törvénytelenül jutott a jogutód nélkül megszüntetett MSZMP vagyonához, amely felett nem rendelkezhetett volna.

– A Munkáspárt volt az, amely 1989. január elsejétől MSZMP-ként folytatta tevékenységét, így ők az anyagi jogutódjai is az egykori állampártnak – hívta fel a figyelmet az alelnök. Ismert: mindössze 28 fő részvételével az MSZP csak 1989 októberében alakult meg és nevezte ki magát az MSZMP jogutódjává, ezzel annektálva az egykori állampárt javait.

Karacs Lajosné elmondta, 1990-ben megpróbáltak érvényt szerezni az igazuknak, ám szerinte az akkori politikai légkör miatt a kérést lesöpörték az asztalról, ám egy jogászcsapat segítségével tovább viszik a vagyon visszaszerzésének ügyét. Bár egy korábbi bírósági döntés alapján a Munkáspártnak a konkrét ingatlanokért, cégekért egyenként kell perelnie, de az ehhez szükséges iratok sokszor nehezen hozzáférhetők, egyesek pedig máig államtitkot képeznek.

Az MSZMP összvagyona 1988 végén akkori áron még 10,279 milliárd forint volt, 2641 ingatlana közül azonban 1990 nyarára mindössze 365 maradt a „jogutód” kezében.

A Köztársaság téri, illetve a Jókai utcai székházukon is túladva az MSZP 2016 óta egy erzsébetvárosi földszinti irodában húzza meg magát, egy nemrég kiszivárgott dokumentum szerint viszont a pártvezetés további vidéki ingatlanok és a Villányi úti konferencia-központ értékesítését tervezi. Az MSZP szerint a dokumentum hamisítvány, amiért állításuk szerint feljelentést tettek.

(Külső képünkön Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke és Fülöp József Istvánné miskolci elnök, fotó: Végh Csaba)

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat