2024. május 15. Zsófia, Szonja
Majális - a fiatalság tavaszi örömünnepe
minap.hu
|
2017. május 01. 13:45
|
frissítve: 2017. május 03. 09:38
A majális, a természet megújulásnak ünnepe nagyon régi korokig nyúlik vissza. Több szimbolikus cselekmény kapcsolódik hozzá, nálunk leginkább a májusfa állítás ismeretes. Magyarországon a majálisnak régtől fogva vidám, mulatságszerű jellege van – a kellemes, szabadtéri piknikek ideje május 1.

04_felsocikkbe.jpg

A 15. századtól kezdődően szólnak források a májusfa állításáról, a szokás azonban bizonyosan régebbi. A májusfa sudár, a törzsén gallyaitól megtisztított, hegyén lombos fa vagy szép növésű ág. A legények éjszaka vágták ki az erdőn, és hajnalra állították fel a helyi szokásnak megfelelően minden lányos ház elé együttesen, vagy mindenki a maga szeretője háza elé. Sok helyütt csak a bíró és a pap háza, esetleg a templom előtt állítottak fel egyetlen magas májusfát, a lányos házak udvarán kisebb fa díszelgett. A májusfákat szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral, hímes tojással stb. díszítették föl, mielőtt a földbe beásták, vagy a kapufélfára, kútágasra felszögezték volna. Erdélyben ki is faragták a fát vagy a legény rávéste a nevét.

04_felsocikk1.jpg

A fa kivágása, hazaszállítása inkább titokban történt éjszaka, hajnali feldíszítése is inkább a legénybanda közös, bizalmas feladata volt. A reggelre díszelgő májusfa kiállítása, nagysága stb. számos helyen szokásos magyarázatra adott okot: ki-kinek udvarol, kinek állítottak szebb fát.

A kereszténység előtti tavasz-szimbólum középkori vallásos magyarázatai pl. Fülöp apostol szerencsés megmenekülését, majd a keresztfán szenvedett vértanúságát, mások Jakab apostol vértanúságát említik a májusfa-állítás szokásának magyarázataként. A székelyeknél ezért nevezik a Fülöp-Jakab napra virradatkor állított májusfát Jakab-fának vagy hajnalfának. Hajnalfa néven, húsvét hajnalán is állítottak májusfát a Székelyföldön.

04_felsocikk.jpg

A 18. században – magyar forrás szerint – szokás volt még a templomokban is májusfát állítani, s ez a tanítók és diákok dolga volt. Gyakori volt a május elsején állított fát pünkösdkor bontani. A bontás ceremóniáinak (fára mászás, májusfa-kitáncolás) kapcsolata lehetett a pünkösdi király választásával is. Erre utal a számos helyen a májusfa mellett vagy helyett állított máj-kerék, amely egy magas rúd végére tűzött, szalagokkal, borosüvegekkel, zsebkendőkkel díszített szekérkerék. A kerék díszeit versenyezve próbálták leszedni a máj-kerékre felmászó legények. Az ügyességi verseny győztese éppúgy lehetett pünkösdi király, mint legénybíró, vagy a bálokat, mulatságokat rendező első legény.

04_felsobe.jpg

Május 1-je több mint egy évszázada a munkások, a munka nemzetközi ünnepe is. Eredete a brit ipari forradalomig nyúlik vissza. Számos küzdelem után, a II. Internacionalé 1891-ben nyilvánította hivatalosan a munkások ünnepévé május elsejét. Magyarországon (Buda-Pesten) először 1890-ben ünnepelték felvonulással a nemzetközi munkásünnepet. A legtöbb országban hivatalos állami szabadnap.  1955-ben XII. Piusz pápa május 1-jét Munkás Szent József emléknapjává nyilvánította, és így május 1. katolikus ünnep is lett. Korábban a szent tiszteletének hónapja általában március volt, Magyarországon is. Munkás Szent József az ácsok, asztalosok, erdészek, famunkások, favágók, bognárok, koporsókészítők, kádárok, tímárok védőszentje.

 

 

 

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat