A Csorbatelepi-tó felé vezető út melletti temetőben 962 elhunyt katonát temettek el. A területen mintegy 3 ezer beteget befogadó katonai barakk-kórház működött az I. világháború idején. Ez a barakktábor volt a legközelebb a galíciai frontvonalhoz, ezért ide szállították a betegeket, sebesülteket. Koleratemetőnek az itt élők nevezték el, mivel ez a járványos betegség sok áldozatot szedett a katonák között. A temető kápolnájának maradványán 2015. november 2-a óta tábla is őrzi az itt elesett katonák emlékét.
Az épületet 1916-ig használták orvosi célokra. Pfliegler Imre tábori orvos vezetésével 54 orvos dolgozott itt, illetve több nővér is a Vöröskereszttől. Áldozatos munkájuknak köszönhetően sok katona életét sikerült megmenteni, vagy szenvedéseiket csillapítani.
Az évtizedekig elfeledett temető területét 1992-ben a Miskolci Városszépítő Egyesület tette rendbe. Azóta rendszeresen gondozzák, november elején pedig koszorúzással egybekötött megemlékezést tartanak itt minden évben, a kolerajárványban meghalt katonák és az őket ápoló orvosok tiszteletére. A katonatemető helyreállítása idén fejeződött be.
A megemlékezésen Pfliegler Péter, Miskolc város alpolgármestere köszöntötte elsőként a jelenlévőket. – Mérhetetlenül jó érzés nekem, mint unokának, hogy évről évre megkoszorúzzuk az I. világháborúban elhunytak sírhelyeit – hangsúlyozta apai nagyapjára, Pfliegler Imrére emlékezve, aki Miskolc főorvosa, az I. világháború idején pedig a Kolera Kórház szervezője volt. Az alpolgármester elmondta, 2-3 héttel ezelőtt, amikor már készen volt a katonakórház felújítása, néhány sírnál koszorút és virágcsokrot talált, mely őt is rendkívül jó érzéssel töltötte el, valamint reményei szerint azokat is, akik fentről néznek le ránk. Pfliegler Péter kiemelte a magyar kormány erőfeszítéseit, amely fáradtságot és anyagiakat nem kímélve az egész országban lehetővé tette, hogy ezek a háborús emlékhelyek megújulhassanak, a megemlékezések méltó emlékhelyeivé válhassanak.
– Az I. világháború volt az emberiség talán első olyan háborúja, amely totális háború volt: nem kímélte sem a polgári lakosságot, sem pedig a katonaságot – ezt már Somorjai Lehel Herman Ottó díjas történész mondta beszédében. Hozzátette, a barakk-kórházak rendszeréhez 14 magyar város tartozott, melyek közül a miskolci kórház volt a legnagyobb: 54 orvos és több mint 200 ápolónő dolgozott benne. A kápolnát 1915. november 2-án szentelték fel, ezért halottak napján rójuk le tiszteletünket a hősök előtt.
A beszédeket követően a történelmi egyházak képviselői megszentelték a felújított temetőt és a romkápolnát. Ezt követően a jelenlévők elhelyezték a megemlékezés koszorúit és virágait a kápolna lábánál.