2024. május 19. Ivó, Milán
Gazdagodik Kossuth szülőfaluja
Megszépült művelődési házzal várják a monokiakat
Kégl Ildikó
|
2015. február 11. 13:11
|
frissítve: 2015. február 17. 05:27
Február 10-én délután, ünnepélyes keretek között átadták a felújított monoki művelődési házat, egyházi méltóságok és politikusok közreműködésével. Kossuth szülőfalujában, az Andrássy család egykori birtokán a hely szelleméhez méltó módon, magyar dalokkal, néptánccal, csujogatókkal várták a helyiek a közönséget, a művelődés megszépült házában.

A Tokaj-hegyalja borvidék részét képező Monok közművelődési intézménye mintegy 100 millió forintból született újjá, s rekonstrukciója során Andrássy István monogrammjával ellátott téglákra bukkantak. Demeterné Bártfay Emese, Monok polgármestere, Mengyi Roland, a térség országgyűlési képviselője, valamint Rácz Bertalan címzetes kanonok közreműködésével kedden átadták a település egyetlen, meglehetősen régóta felújításra váró művelődési házát. A polgármesterasszony elsőként Mengyi Rolandnak mondott köszönetet a helyiek nevében, amiért támogatta a művelődési ház rekonstrukcióját.  Demeterné Bártfay Emese arra hívta fel a figyelmet, hogy kevesen élnek már azok közül, akik emlékeznek a most felújított ház megépítésére, történetére.

monok_muvhaz_015.jpg

Eredetileg hárompadlású magtárnak építették, abból a célból, hogy az uradalom itt gyűjthesse be az akkori törvények értelmében részére beszolgáltatott terményt. Köztudott, hogy a gazdálkodás abban az időszakban uradalmakban folyt, a telkekért cserébe a parasztember a termény egy részét - az úgynevezett kilencedet -fizette urának. A művelődési ház hosszú évtizedek során betöltött funkcióiról beszélve a polgármester felidézte, hogyan lett a magtárból óvoda, majd népház. Megtudtuk azt is, hogy 1958-ban a régi építmény némiképp kibővült, helyet adva egy mozinak is. A település vezetője azt is megemlítette, a ház Monok első olyan épülete, amelyben elérhető volt a vezetékes víz.

A Tokaj-hegyalja borvidék fejlesztéseként 43, 5 millió, valamint egy kormányhatározat alapján megítélt, 56 millió forint támogatásból újult meg a monokiak intézménye. (Mint korábban megírtuk, Monok, a Világörökség részeként, a Tokaj-hegyalja borvidékhez tartozván részesülhetett a történelmi borvidék fejlesztésére szánt forrásból). „Szolgáljon e felújított művelődési ház a közművelődésnek”- mondta Rácz Bertalan címzetes kanonok, majd arról beszélt, hogy egy-egy kulturális intézmény, a benne megelevenedő előadó-és képzőművészettel egyetemes értékeket képvisel. Miközben megáldotta az épületet, azt kívánta a település polgármesterének és az intézmény vezetőinek, hogy fogják össze ezeket az értékeket - határon innenről és túlról-, s töltsék meg tartalommal a megszépült művelődési házat.

„Tartalommal, na és tartalomra éhes közönséggel”- fogalmazta meg ajánlását, mert enélkül az épület pusztán egy üres, holt tér. „Adjon hát teret a különféle szellemi és kulturális értékeknek, és az ezzel gazdagodni vágyó, keresztény magyaroknak a megszentelt művelődéi ház”- mondta végezetül. Arra, hogy élettel teljen meg a monokiak művelődési intézménye, nem kellett hosszasan várakozni. „Aki nem tud táncolni, menjen haza aludni. Lám én tudok táncolni, itt maradok mulatni”- efféle csujogatókat harsogtak a helyi Micimackó Óvoda és Bölcsőde apróságai, majd ízelítőt is kaphattunk tánc-és énektudásukból. A gyermekek csengő-bongó hangja egyhamar betöltötte a teret, vidám, önfeledt tánclépéseik ünneplőbe öltöztették a szép számmal összegyűlt közönség lelkét.   

„Korábban a művelődési házakat művelődési otthonnak is nevezték”- emlékeztetett a program házigazdája, Újvári Marika nótaénekes, a helybéliek nevében kiemelve: szeretnék, ha valóban otthonukká válna a felújított intézmény. Újvári Marika a monokiak egyik büszkesége, az országos népszerűségnek örvendő énekes a Kossuth Népdalkört vezeti, színvonalas produkciójukból a helyszínen kaptunk ízelítőt.

foto_2.jpg

Az ünnepség állófogadással zárult, ahol Demeterné Bártfay Emesével beszélgetve megtudtuk, hogy az épület aljában található, csaknem 400 négyzetméteres pince felújítása közben, eredeti, Andrássy István monogrammal ellátott téglákra akadtak. A település ugyanis egykoron az Andrássy család birtokában volt.  A polgármester asszony azt is elárulta, hogy a pince a későbbiekben a tokaji borok szentélyeként fog szolgálni, bortrezort és konferenciatermet terveznek létrehozni benne.  

  

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat