2024. október 15. Teréz
Megyénkben is vannak „Remekek” – átadták a 15. Magyar Kézműves Remek díjakat (Képgalériával!)
minap.hu
|
2017. szeptember 27. 14:08
|
frissítve: 2017. szeptember 29. 09:11
Tizenötödik alkalommal adták át a Magyar Kézműves Remek díjakat pénteken, a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban, az Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásáron (OMÉK).

Idén tizenötödik alkalommal hirdette meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a Magyar Kézműves Remek pályázatot, melynek díjait szeptember 22-én az OMÉK keretein belül adták át a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban. Idén 91 pályázat érkezett be, ezek közül 36 pályamű nyerte el a Magyar Kézműves Remek díjat, közülük 7-et külön is kiemeltek rendkívül magas színvonala miatt.

– A kamara 2002-ben hirdette meg először a Magyar Kézműves Remek pályázatot – mondta el portálunknak Kovács Attila, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke –, melynek célja a kézműves szakma rangjának elismerése és öregbítése, valamint az, hogy az ügyeskezű mestereket minél többen megismerjék, és elismerjék.

bokik7.jpg

Kovács Attila azt is hozzátette, semmilyen kikötés nincs a pályázat beadásakor. Csupán egy adatlapot kellett kitölteniük a jelentkezőknek, egy termékleírást, illetve egy úgynevezett történelmi leírást kell mellékelniük.

A „Magyar Kézműves Remek” elismerő oklevél mellett a díjazottak használhatják a „Magyar Kézműves Remek” logót. A cím odaítélése során a termék eredetiségét, a nemzeti kultúrát őrző hatását és egyedi értéket képviselő hagyományhűségét veszik górcső alá. Mindezeken túl a kivitelezés minősége és turisztikai hasznosíthatósága sem mellékes szempont.

bokik10.jpg

Megyénkből nyolc pályázat érkezett be idén, amelyből kettő el is nyerte a Remek díjat. A megyei nyertesek: Bogdán Erzsébet sárospataki hímző népi iparművész és Debreczeni Sándor miskolci késes népi iparművész.

Bogdán Erzsébet az egyike azoknak, akik kiemelt díjban részesültek. 2010-ben is pályázott már a Magyar Kézműves Remek díjra. Pályaműve akkor is nyert, igaz akkor még nem a kiemelt kategóriában. – Tizenöt éve hímzek hobbi szinten – mondta Bogdán Erzsébet. – Az úri hímzés áll hozzám a legközelebb, mert Sárospatakon élek, ahol a Rákóczi-várban működött a Lorántffy Zsuzsanna hímzőműhelye. Az ott készített úri hímzések aprólékossága, valamint a selyem és arany szálak keveredése teljes mértékben elvarázsolt – fogalmazott.

bokik13.jpg

A másik remeket megyénkből Debreczeni Sándor nyerte el, aki idén már 13. alkalommal kapta meg a Magyar Kézműves Remek díjat. Debreczeni Sándor érdeklődésünkre elmondta, az, hogy ő 13. alkalommal nevezett erre a pályázatra, ez azt jelenti, hogy összesen 39 saját készítésű és saját tervezésű kést készített már el az MKIK által meghirdetett pályázatra. Aranyérmet is kapott már a Magyar Kézműves Remek pályázaton, ami azoknak jár, akik 5. alkalommal nyerték el a remek díjat. Több mint 30 díjban részesült eddig munkáinak köszönhetően, amelyből a Magyar Arany Érdemkeresztre a legbüszkébb.

Jövőre a Magyar Kézműves Remek pályázat eredményét a budapesti Szakmák Európa Bajnokságán, az EuroSkills 2018 versenyen hirdetik ki, és mutatják be az alkotásokat – mondta Fekete Balázs, az MKIK kézműipari alelnöke. Hozzátette, hogy a versenyen a magyar csapat magyar viseletben szerepel majd, ezzel is kifejezve az ország elkötelezettségét a hagyományok iránt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat