2024. július 28. Szabolcs
Menten kiakad a cukiságmérő: játékos makikölykök születtek Miskolcon
minap.hu
|
2018. augusztus 17. 12:04
|
frissítve: 2018. augusztus 19. 14:15
A Miskolci Állatkert és Kultúrpark gyűrűsfarkú maki családja évről évre utódokkal gyarapodik. Bár az elmúlt években megszoktuk, hogy már tavasszal világra jöttek a kölykök, idén hosszúra nyúlt a várakozás, csak júliusban születtek meg – amiben egyébként nincs semmi különös, hiszen a szabad természetben akár még szeptemberben is születnek makik.

gyurusfarku_maki_allatkert_veresstamas_1.jpg

Forrás: Miskolci Állatkert és Kultúrpark/Veress Tamás

Gizi, a gyűrűsfarkú maki nőstény rutinos anyának tekinthető, hiszen korábban már hét utódot felnevelt, akik közül ketten jelenleg is a Miskolci Állatkertben élnek – tájékoztatta szerkesztőségünket a Miskolci Állatkert és Kultúrpark gyűjteményi vezetője. Veress Tamás hozzátette, így a most világra jött kölykök születése és nevelése gond nélkül zajlik. Az utódok életük első napjait folyamatosan anyjuk hasán kapaszkodva töltötték, ám ahogy a tápláló anyatejtől egyre erősebbé váltak, már sokkal inkább anyjuk hátán lovagolva utaznak. Sőt, időnként már elhagyják anyjukat, hogy apjukkal vagy idősebb testvérükkel játszadozzanak, és ez a játékosság jól látható a látogatók számára is.

gyurusfarku_maki_allatkert_veresstamas_2.jpg

A gyűrűsfarkú maki (Lemur catta) Madagaszkár száraz erdős területein honos. Ahogy az itt élő fajok szinte mindegyike, így ők is veszélyeztetettek, elsősorban az erdőirtások miatt. A természetben akár 15-20 főt is elérő létszámú csapatban élnek. A csapaton belüli nőstények mintegy négy és fél hónapos vemhesség után hozzák világra utódaikat, a legtöbb esetben ikreket. Felnevelkedésüket követően a nőstények általában a szülői csapatban maradnak, míg a hímek elhagyják azt, és új csoportot kell keresniük maguknak. A miskolci állatkertben született makikölykök nemét egyelőre még nem tudták megállapítani gondozóik, viszont jövőbeni sorsuk itt is ettől függ majd.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat