2024. június 26. János, Pál
„Mert velük, általuk épül ez a város”
Cs. M.
|
2014. november 13. 09:09
|
frissítve: 2014. november 15. 15:52
Nyolc új emléktábla kerül fel ebben a hónapban a Múzsák kertje falára. Pénteken délután kettő, Újszászy László professzoré és Plesz Antal építészé. A forma változik, a lényeg nem: emlékezzünk és emlékeztessünk azokra, akik értékteremtő munkájukkal gazdagították Miskolc szellemi örökségét.

A Feledy-ház régóta nemcsak egy kiállítóhelye, programhelyszíne a Miskolci Galériának, hanem civil közösségek otthona – ezáltal pedig tere lett a fiatal tehetségek felmutatásának és a kulturális értékteremtők emlékőrzésének is. Éppen öt éve, 2009 novemberében alakították ki a ház udvarán a Múzsák kertjét, ami folyamatosan bővülő emlékhely. Az elmúlt két évben sok jeles alkotóját elveszítette a város, ez a hónap lesz az emlékállítás ideje.

– Sokan mentek el az elmúlt hónapokban, nyolc elhunytunknak állítunk emléket. Pénteki, zártkörű megemlékezésünkön Újszászy László professzor, Miskolc díszpolgára, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának alapító tagja és társelnöke, valamint Plesz Antal Pro Urbe-díjas építész emléktábláját avatjuk fel – mondta el Balázs István, az alapítvány kuratóriumának elnöke.

muzsak_kepzo_emlektabla_12.jpg

Az első táblát 2011-ben avatták fel a Múzsák kertjében Fotó: minap-archiv

A Múzsák kertjének kőkerítésére 2011 júniusában került fel az első márványtábla, a 2009 előtt elhunyt képzőművészek közös emlékfala, majd elkészült az építészeké is. Itt is van még hely és terv, hiszen a színház, az irodalom, a zene és a fotóművészet jeles képviselőinek nevét is szeretnék megőrizni, feltüntetni ezen a helyen. Ez azonban az érintett szakmai szervezetek támogatása nélkül nem megy. Eddig ilyen sötét márványtáblát kaptak az azóta elhunyt alkotók is, most azonban változik, a helyhez idomul a forma.

– Litwin József iparművész tagtársunk ötlete volt, hogy illesszük az emléktáblát a kerítés nagyméretű homokkő darabjaihoz, mintha belőlük épülne fel a fal – ahogy emberekből és általuk épül a város. Mivel a homokkő nem fagyásálló, lecsiszoltuk a felületeket, és abba illesztjük majd a feliratozott mészkőlapot – beszélt az új koncepcióról Balázs István.

muzsak_emlektabla_141111.jpg

Balázs István: mintha a nevüket őrző táblákból épülne a fal, ahogy általuk épült a város

Az említettek mellett Bócz Sándor Reményi Ede zenei díjas zenepedagógus, Szabó Bogár Imre költő, Halmai László fotóművész, Horváth Béla Hild-díjas építészmérnök, Miskolc egykori főépítésze, Horváth Zoltán, Miskolc város építészeti alkotói díjával kitüntetett építészmérnök és Kulcsár Imre Déryné-díjas színművész neve kerül fel egy-egy kőre novemberben. Méghozzá olyan program keretében, ami illeszkedik tevékenységükhöz.

Bár a Múzsák kertje fallal körbevett udvar, csak annyira zárt, mint az itt működő kulturális szervezetek, a Múzsák Kertje Baráti Kör vagy a Gömörország Kulturális Egyesület – tehát semennyire. Hiszen csak egy telefon, és kinyitják a ház kortárs kiállításait, tiszteleghetünk a korábbi nagyok előtt. Arról pedig, hogy ki kap táblát a Múzsák kertjében, az alapítvány kuratóriuma dönt, világos értékrend szerint: csak a teljesítmény számít, az életút, és az, hogy munkásságával elkötelezte magát Miskolc mellett.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat