2024. szeptember 17. Zsófia
Metánnal telt kanyonok a Titánon
NASA
|
2016. augusztus 11. 13:45
|
frissítve: 2016. augusztus 12. 19:48
A NASA Cassini űrszondája olyan meredek falú, mély kanyonokat fedezett fel a Szaturnusz Titán holdján, amiket csaknem színültig folyékony szénhidrogének töltenek ki.

Már a völgyek felfedezése is jelentős, a folyadékról nem is beszélve – értékeli a fotóval is illusztrált hírt a NASA weboldala. A felvételeket még 2013 májusában készítette a Cassini, de a kiértékelésük mostanra hozott eredményt.

Az egyik vizsgált kanyonrendszer a Vid Flumina nevet viseli; keskeny völgyei kevesebb mint egy kilométer szélesek, viszont 240-570 méter mélyek. Ez azt jelenti, hogy falaik helyenként 40 százalékos dőlésszögűek.

titan.jpg

Metánnal telt kanyonok a Titánon (Fotó: NASA/JPL-Caltech/ASI)

A Titán metánban gazdag tengereit alapul véve a csillagászok egy ideje már beszéltek róla, hogy a csatornákat esetleg folyadék, fagyott jég vagy a felszínnél sötétebb színű üledék tölti ki.

Végül a Cassini radarberendezésének jeleit vizsgálva jutottak a felismerésre, miszerint a képeken látható sötét anyag folyadék. A fjordok a NASA szerint vagy a kéregmozgások során, hosszú idő alatt alakultak ki, vagy az erózió vájta azokat a felszínbe. A kőzet emelkedett, a tenger eközben folyamatosan dolgozott rajta és mélyítette a kanyonokat – ez tűnik most a legvalószínűbbnek.

„A Föld meleg, sziklás tájait folyók alakítják, míg a Titán fagyott, és metánfolyók szabdalják. Meglepő, hogy mégis hasonló alakzatokat látunk a kettőn” – fogalmazott Alex Hayes, a Cassini radarelemző csapatának tagja.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat