2024. július 28. Szabolcs
Mézes Miskolc, Karrier-M Plussz – Több fejlesztés és program indul a Szimbiózisnál
minap.hu
|
2018. augusztus 15. 15:31
|
frissítve: 2018. augusztus 16. 20:51
A Szimbiózis Alapítvány 2018-ban több fejlesztést és szakmai programot is megvalósít. Bővítik a rehabilitációs foglalkoztatást, kisiskolásokat vezetnek be a mézeskalácssütés rejtelmeibe, de például speciális felügyeletet is biztosítanak a fogyatékos, vagy tartós beteg gyermeket otthon nevelő családok számára. A fejlesztésekről szerdán délelőtt tartottak sajtótájékoztatót a Baráthegyi Majorságban.

A sajtóreggelivel egybekötött rendezvényen Jakubinyi László, a Szimbizóuzis Aalapítvány elnöke tájékoztatott a projektek részleteiről.

szimbiozis_sajtotaj_180815ml_7.jpg

„Mézes Miskolc”, és „Sütve-főzve-csomagolva” projekt

A projekt elsődleges célja a Szimbiózis Alapítvány miskolci telephelyein működő fogyatékossággal élő fiatalokat foglalkoztató „rehabilitációs foglalkoztatás” fejlesztése, új piacképes termékek előállításának kialakítása. A program három miskolci helyszínt is érint: a Baráthegyi Majorságban mézeskalács-készítő manufaktúrát alakítanak ki, ahol fogyatékossággal élők tanítják majd a látogató diákokat mézesbábos ütőfás technika használatára. A legújabb Martin-kertvárosi telephelyen, a Kisfaludy utcában kialakítottak egy gyümölcs-és zöldségfeldolgozó kisüzemet, ahol elkezdték helyi alapanyagokból a lekvárok és zöldségkrémek gyártását. A termékekkel már az idén ősszel megjelenünk a helyi-térségi piacokon. A Szimbiózis Habilitációs Központban működő papírmerítő és ajándéktárgy készítő műhelyet pedig fejlesztik, itt speciális, pl. fogyatékossággal élők rajzainak felhasználásával készített ajándékdobozokat és ajándéktasakok gyártását kezdik el.

szimbiozis_sajtotaj_180815ml_12.jpg

Fotó: Mocsári László

A teljes folyamatba húsz fogyatékos, illetve megváltozott munkaképességű munkavállalót vonnak be közvetlenül. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja 5,8 millió forinttal.

A „Mézes Miskolc” programban legalább 300 miskolci és térségi kisiskolást vezetnek végig a mézeskalácskészítés varázslatos folyamatán a búzaőrléstől a kemencében való sütésig. A program 2018 őszén indul. A kézműves foglalkozások során kiválasztanak egy-egy híres miskolci épületet, melyet közösen készítenek el mézeskalácsból a kisdiákok és manufaktúrában dolgozó fogyatékossággal élő munkatársak. Ezekből aztán interaktív kiállítást nyitnak majd adventkor. A projektet Miskolc város idegenforgalmi alapjából támogatja, a miskolci Térerő Közösségi Alapítvány Városunkért mellett.

„Tyúk-kenel és Tyúk-lízing”, azaz a „Szak-Ajtó” projekt

A Baráthegyi Majorság legújabb fejlesztése egy tyúk-kenel, egy 6-10 tyúk számára alkalmas mobil, kifutóval ellátott tyúkól. A Tyúk-lízing című társadalmi vállalkozási modell keretében a vásárló több hónapra előre leköti egy-egy tyúk tojástermelését. A projekt keretében az országban 17 helyre adnak át tyúk-keneleket, és 85 fogyatékos személyt vonnak be, akik számára természetesen „szakajtókat” is biztosítanak. Közülük legalább 17 fő váltja majd ki az őstermelői igazolványt. A bevont szervezetek számára ingyenes képzést biztosítanak, elindul egy kölcsönös tapasztalatokra épülő hálózatosodás is. Cél, hogy minden résztvevő a program végére megkaphassa a Magyar Szociális Farm Tanúsító Védjegyet. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja 8,4 millió forinttal.

szimbiozis_sajtotaj_180815ml_19.jpg

„Fecske Szolgálat”, speciális bébiszitter támogatás az Otthon Segítő Szolgálat program keretében

A Szimbiózis Alapítvány 2018. májusában indította el „Otthon Segítő Szolgáltatását”, melynek célja, hogy fogyatékos, vagy tartós beteg gyermeket otthon nevelő családok számára, speciális felügyeletet biztosítson az érintett családtag részére. A szolgáltatás nyújtásával cél az érintett szülők, hozzátartozók tehermentesítése azáltal, hogy képzett, a fogyatékos emberek gondozásában, felügyeletében tapasztalattal rendelkező segítő szakemberek a család otthonában biztosítanak felügyeletet (hétvégén, éjszaka, ünnepnap is!) a fogyatékos gyermek, személy részére, annak érdekében, hogy a szülő ez idő alatt kikapcsolódhasson, ügyet intézhessen, vagy éppen dolgozhasson. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja közel 6 millió forinttal.

„Karrier-M Plussz” – foglalkoztatást elősegítő projektek

A foglalkoztatást segítő projekt célja, hogy a megyénkben elősegítsék a megváltozott munkaképességű és fogyatékkal élő személyek nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatását. A cégek bevonása folyamatos, a tapasztalat az, hogy a munkáltatók egyre nyitottabbak a speciális szükségletű munkavállalók foglalkoztatására. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja több mint 10,7 millió forinttal.

szimbiozis_sajtotaj_180815ml_11.jpg

A foglalkoztatási programnak szeptemberben indul a kibővítése, ebben a Szimbiózis együtt dolgozik a megyei önkormányzattal, a BOKIK-kal és a Miskolci Egyetemmel. Három megyei speciális állásbörzét terveznek, megyei rehabilitációs foglalkoztatási térképet állítanak fel, valamint egy különleges foglalkoztatást elősegítő társasjátékot is kifejlesztenek. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja közel 4 millió forinttal.

„Zöldág-hulladék” program a Szorgoskert Nonprofit Kft kezdeményezése

A „Zöldág-hulladék” projektet a Baráthegyi Majorságban működő Szorgoskert Nonprofit Kft. valósítja meg. Cél, hogy a megváltozott munkaképességű munkatársakkal Diósgyőrben összegyűjtsék a kiskertekből és a közintézmények udvarán felhalmozódó levágott faágakat, amiből szárítás és aprítás után a meglévő kisüzemben brikettet gyártanak majd. A projekt 2018 őszén indul. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatja 4,4 millió forinttal.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat