2024. szeptember 14. Szeréna, Roxána
„Mindannyiunk közös ügye” – pályaorientációs szakmai konferencia Miskolcon
Méder Noémi
|
2017. október 25. 12:52
|
frissítve: 2017. október 27. 22:19
Szerdán ismét megrendezte pályaválasztási programsorozatát a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztálya. A járási hivatalok foglakoztatási osztályai közreműködésével szervezett rendezvények célja, hogy hozzásegítsék a a fiatalokat a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő pályaválasztási döntés meghozatalához, a pályaválasztást segítő szakembereket pedig megismertessék az ezt támogató eszközrendszerrel, jó gyakorlatokkal.

A szervezők azt szeretnék elérni, hogy a fiatalok megalapozott ismeretek alapján hozzanak döntést, amikor pályát választanak. A konferenciára meghívták a szakképzési centrumok vezetőit, a Klebersberg Intézményfenntartó Központok tankerületi igazgatóit, a megye járásaiból több mint hetven általános iskola igazgatóját, a képzésben, szakképzésben illetékes szervezetek, kamarák vezetőit, munkatársait.

palyaorientacio_konferencia_171025ml_4.jpg

Fotók: Mocsári László

Demeter Ervin, Borsod-Abaúj-Zemplén megye kormánymegbízottja megnyitójában kiemelte: a pályaválasztás fontosságára hívják fel a figyelmet. – A Kormányhivatal többször is találkozik olyan helyzettel, hogy a regisztrált álláskeresők közül nem tudnak a járási foglalkoztatási osztályok egy-egy adott munkaerőigényt kielégíteni, mivel az álláskeresők nem rendelkeznek olyan szakképesítéssel, melyet a munkaerőpiac keres. Célunk, hogy piacképes tudáshoz juttassuk azokat, akik még keresik a pályájukat – hangsúlyozta a kormánymegbízott.

palyaorientacio_konferencia_171025ml_3.jpg

A konferencián jelen volt Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere, aki úgy fogalmazott, ebben a térségben van lehetőség. Sok kiváló, szakmáját jól tudó, az életre nevelő szakember van itt a mai napon, akik mind azon dolgoznak, hogy legjobb tudásukhoz mérten segítsék diákjaikat.

– Ebben a térségben van lehetőség. Különböző tárgyalások folynak nemzetközi kapcsolatok, partnerségek szélesebbre nyitása érdekében, és bátran mondhatom, hogy a hazánkba és megyénkbe érkező, majdan érkező cégek, vállalatok számára képesek leszünk kiváló munkaerőt biztosítani. Ezért is fontos, hogy a pályaválasztást minél jobban szorgalmazzuk, ebben pedig a szakemberek lesznek segítségünkre – hangoztatta Pfliegler Péter.

palyaorientacio_konferencia_171025ml_7.jpg

Lórántné Orosz Edit, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője köszöntőjében kiemelte: megyénkben jó pályaorientációs gyakorlatok vannak. – A mai napon a különböző témájú előadásokban szeretnénk bemutatni, hogy a cégek szempontjából mi az, ami szükséges a sikeres pályaválasztáshoz. Mi is szeretnénk segítséget nyújtani azoknak az elméleti tudással már rendelkező, a pályaválasztást „hivatásszerűen” űző szakembereknek, akik eddig is sok tanácsot adtak a fiataloknak a pályaorientációban – részletezte a főosztályvezető.

Hozzátette, ez a munka összetett feladat, melyhez a kormány, a kormányhivatal, a kamara, a szakképzési rendszer, a munkáltatók, és más gazdasági/társadalmi szereplők összehangolt tevékenységére van szükség.

palyaorientacio_konferencia_171025ml_9.jpg

Mint mondta, a pályaválasztás előtt álló fiataloknak, és az őket segítő szülőknek, pedagógusoknak, szakembereknek két dologgal kell tisztában lenniük: egyrészt a fiatal céljaival, képességeivel, készségeivel, másrészt azzal, hogy mit kíván a munkaerőpiac. A pályaválasztás során ezek mellett nagyon fontos a gazdasági környezet, a kereslet ismerete is.

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal rendszerszintű pályaorientációs terveiről Szűcsné Szabó Katalin, az NSZFH főosztályvezetője tartott előadást. Kiemelte, a pályaválasztás mindannyiunk közös ügye, fontos, hogy tudjuk, hogyan tudunk segíteni a fiataloknak szülőkként, szakemberekként.

palyaorientacio_konferencia_171025ml_12.jpg

Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke előadásában szakképzési helyzetképet adott a kereskedelmi és iparkamara feladatain keresztül.  – A szakmaválasztás lehetőségeire fontos felhívni a figyelmet, ez egy folyamat, a Kamara és a Kamara által képviselt vállalatok ebben érdekeltek – hangoztatta.

bihall_tamas_150304_vcs.jpg

Bihall Tamás portálunknak elmondta, a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottságok rendszerén keresztül a Kamara évről évre megállapítja, hogy melyek a hiányszakmák. – Jellemzően a gépipari szakmák, ezen belül az autóipar, az építőipar, elektronikai ipar, idegenforgalom, szociális, egészségügyi ágazatok azok a főbb szakmacsoportok, amelyek még szakemberhiányban vannak. A közel húsz szakma képzésében résztvevő tanulók az állam által biztosított ösztöndíjat kapnak, mely valóban ösztönző lehet számukra, ám még mindig van mit tennünk, keresnünk kell a megoldásokat – összegezte az Iparkamara elnöke.

A mai konferencián olyan témák kaptak hangsúlyt, melyek remélhetőleg hozzájárulnak a helyes szakmaválasztáshoz, ilyenek voltak például: a pályaorientáció szerepe a munkáltatók (jelen esetben a MOL Petrolkémia) stratégiájában, a pályaorientáció a gazdaság szolgálatában, a szakképzési centrum szerepe, iskolai pályaorientációs „jó gyakorlat” bemutatása, valamint a Pedagógiai Szakszolgálat segítő szerepe az iskolai pályaorientációban.

palyaorientacio_konferencia_171025ml_5.jpg

A rendezvénysorozat következő eseménye egy pályaválasztási kiállítás, melyet november 8-án és 9-én rendeznek a Generali Arénában. Ezzel párhuzamosan, folyamatos üzemlátogatásokat biztosítanak a pályaválasztás előtt álló általános iskolásoknak. Osztályfőnöki órák keretén belül a járási hivatalok foglalkoztatási osztályainak munkatársai előadásokat tartanak az általános iskolák végzős évfolyamainak a pályaválasztás jelentőségéről, segítséget nyújtanak nekik a megfelelő szakma, iskola kiválasztásában.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat