2024. április 25. Márk
„Mindennek az origója Miskolc” – zip’s brewhouse, ahol a tudás a sörben testesül meg
minap.hu
|
2017. október 18. 11:33
|
frissítve: 2017. október 20. 10:50
Igenis léteznek Miskolcon olyan cégek, amelyek vezetői azt vallják: nem minden Budapestről indul és nem minden Budapesten ér véget. Olyan cégvezetők, akik hűek Miskolchoz, mert azt mondják: a világ nem azt nézi, hogy a fővárosban születnek-e meg a csodák, hanem azt, hogy mi a csoda maga…

Az utánpótlás a jövő kulcsa

Vajon milyen karrierről álmodhat egy olyan fiatal, aki tegyük fel, nyitott a világra és mondjuk, szeret a barátaival esténként egy-egy korsó sört meginni? Talán sok férfi fejében megfordult már, hogy szívesen készítene és kóstolna mindenféle sört – urambocsá’ – munkaidőben, fizetésért. Ezeknek a fiataloknak a vágyait válthatja valóra a zip’s brewhouse a következő hónapokban. A miskolci cég, amely az ország egyetlen látványsörfőzdéjét működteti belvárosi éttermében, ismét nagyot álmodott.

zips_171009ml_4.jpg

Hónapokig tartó előkészítő munkával felnőttoktatási engedélyt szerzett a zip’s, így heteken belül indulhat – az Országos Képzési Jegyzékben szereplő – sörtechnológusok képzése. Olyan szakembereké, akik az Európai Unión belül szakmájukkal bárhol el tudnak helyezkedni. Olyan szakembereké, akikből hiány van a sörkészítők hazai piacán.

Sörfőzdék egyre nagyobb számban vannak jelen hazánkban is, sörtechnológusból viszont még kevés van. A kraft sörök készítése mára annyira divatos lett, hogy jelenleg is működik olyan sörfőzde az országban, ahol a szakemberhiány miatt házi sörfőzők közül toboroznak munkatársakat.

zips_171009ml_6.jpg

A zip’s ennek a problémának vette elejét és az első hely lesz az országban, ahol az elméleti és a gyakorlati képzés egy helyen összpontosul hamarosan. Intézményes keretek között ad szakmát a fiataloknak, akik a legjobbaktól leshetik el a szakma fortélyait. Talán kicsit elcsépeltnek tűnik a szófordulat, de a jobbaknak a zip’s karrierlehetőséget ad. Ezzel együtt pedig egy kiszámítható életpályát. Olyat, amiről a srácok csak álmodnak… Persze jogosan merül fel a kérdés: mi van azokkal, akik szakmát nem szeretnének, de mégis szívesen megtanulnák, hogyan lehet otthon jó sört készíteni? Ők is lehetnek értő sörfogyasztók: akár egy hobbiképzés, akár egy sörsommeliere tanfolyam után.

Miskolci sörfőzők, akik már bizonyítottak

Amennyiben léteznek futball legendák, léteznek sörlegendák is. És nemcsak a világban, akár Miskolcon is. A brewhouse olyan sörlegendákkal büszkélkedhet, akiktől érdemes tanulni a szakmát.

zips5.jpg

Ilyen például Arany József. Ő az egyetlen Magyarországon élő sörfőző mester, akinek neve az egyik legnépszerűbb hazai sörcímkén volt feltüntetve. De ilyen Kaltenecker Sándor is, akiről a mai napig forgalomban lévő sört neveztek el. Az ő nevét viseli egy rozsnyói gyár is. De a listán a helye Túróczi Józsefnek is, aki 22 olyan országban dolgozott már, ahol a brewhouse anyavállalata, a ZIP Technologies berendezésein főznek. Nevéhez köthető az ottani sörtechnológusok betanítása is.

Amiért érdemes Miskolcon maradni, és amiért érdemes ide jönni

A brewhouse anyavállalatának, a ZIP Technologies-nak a tulajdonosa igazi lokálpatrióta. Tóth László azt vallja: minden tervnek és minden fejlesztésnek először Miskolcon kell megvalósulnia. És ha itt már működik, akkor szabad az út a nagyvilágba. Pontosan ez történt 2012-ben is. Akkor, indult a brewhouse a látványsörfőzdével a belvárosban. Hogy mennyivel lenne könnyebb ezt a komplex egységet például Budapesten működtetni, talán nem kérdés. Illetve mégis. Hisz a ZIP és a zip’s erős gyökerei Miskolcon vannak. A város iránti elköteleződést mutatja, hogy a sörfőző berendezéseket gyártó vállalatnál dolgozó mérnökök nagy részben a Miskolci Egyetemről kerültek ki, de például a zárt rendszerben működő sörfőző berendezéseket működtető szoftver is saját fejlesztés.

zips4.jpg

Angel’s ser, az angyalok söre

Az országban egyetlen sörfőző cégként a zip’s-nek sikerült együttműködést kötnie a Jamesonnal, az ír whiskey-t készítő vállalattal. A projekt különleges és egyedülálló, hiszen a Jameson bourbon hordóiban zip’s sör készül. Mégpedig limitált kiadás, vagyis csupán néhány ezer üveg zip’s sör készül ezekben a hordókban. A sör, ami a Jameson whiskey érlelésére használt bourbon hordókba került, egy klasszikus amerikai pale ale alaprecept, amit pezsgőélesztővel erjesztenek. Néhány hónap múlva a sör visszakerül majd az erjesztőtartályba, ahol mustot adnak hozzá. Ezt friss pezsgőélesztővel újraerjesztik – ettől természetes eredetű széndioxid tartalma lesz. Pár zsák különleges maláta, egzotikus komlók, több évtizedes whiskey és néhány fürt szőlő aromája, pezsgő harmóniával – ez kerül a palackba.

zips3.jpg

A zip’s számára komoly kihívás, hogy a leghíresebb ír lepárló színvonalának megfelelő legyen a végtermék, amibe egy kis magyaros csavart is szeretnének belecsempészni. Az ital ízét a hordó, illetve a fa adja, míg az alkohol a befogadó. A hordó formája, mérete, anyaga, a dongák vastagsága, a pörkölés erőssége, az érlelési idő, illetve, ha használt a hordó, akkor a hordó „előélete”, mind-mind meghatározza azt, hogy milyen irányba változik a beletöltött ital íze.

zips.jpg

Az Angel’s Ser december elejére készül el. Több ponton kötődik Miskolchoz ez a történet is, hiszen itt gyártják, sőt, a kollaborációról kisfilm is készül. Ennek előzetesét már a CineFesten is láthatta a közönség.

angels_ser_festmeny_1.jpg

De az Angel’s Ser nem csupán egy sör lesz. A művészetben is megtestesül. Egészen pontosan Szegedi Éva, miskolci festőművész alkotásában válik láthatóvá az art of brewing szlogen. A festmény a vászon mellett az Angel’s Ser palackokon is ott lesz majd. Amikor Szegedi Évát felkérte a zip’s, hogy mutassa meg, ő milyennek látja az Angel’s Sert, a művész azonnal tudta, mi az a színvilág, amiből megszületik majd az alkotás. Angyali formát álmodott hozzá, ami pont azt láttatja, amit az Angel’s Ser ízvilágában ad majd.

zips_171009ml_9.jpg

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat