2024. május 17. Paszkál
Mintegy 93 milliárdból fejlesztik a megye gazdaságát, infrastruktúráját, és teremtenek új munkahelyeket
Miskolc Televízió
|
2015. szeptember 02. 17:47
|
frissítve: 2015. szeptember 03. 14:19
A megyei önkormányzat több mint 70 egyeztetést tartott a fejlesztésekről – ezeken kiderült, hogy a gazdaság és az infrastruktúra fejlesztésére, valamint munkahelyek teremtésére van leginkább szükség – mondta el a megyei közgyűlés elnöke, Török Dezső szerdán a Miskolc Televízióban.
Nem

    Török Dezső arról beszélt, hogy a tavaly szeptemberben elfogadott megyei területi integrált programnak három pillére van: a stratégiai a következő évek fejlesztéseiről, az operatív programrész az ezekhez szükséges forrásokról szól. A harmadik azt vizsgálja, hogy az európai uniós, illetve a hazai jogrendnek megfelelően valósítják-e meg a település- és területfejlesztési stratégiát.

A megyei közgyűlés elnöke a televízió Miskolci Napló című műsorában kiemelte, a megyei program megalkotása előtt több mint 70 egyeztető fórumot tartottak a megye járásaiban, a polgármesteri hivatalokban. A konzultációkon egyértelművé vált, hogy a gazdaság és az infrastruktúra fejlesztésére, valamint munkahelyek teremtésére van leginkább szükség. A megye gazdasága kapcsán Török Dezső rámutatott: a gépgyártás mellett a vegyipar a húzóágazat, óriási szegmensét adja a foglalkoztatásnak. Az is látszik ugyanakkor, hogy a könnyűipari fejlesztések adhatják a kitörési pontot a településeknek.

torok_dezso_150802ml.jpg

Fotó: Mocsári László

– A fejlesztésekkel, munkahelyek teremtésével el kell érni, hogy a kistelepüléseken is ott maradjanak az emberek. Ugyanakkor egy településnek esztétikusnak is kell lennie, mert egyre fontosabb a turizmus – mondta a megyei közgyűlés elnöke, hozzátéve, az országos átlag fölött nőt a vendégek száma a megyében.

A kis- és középvállalkozásoknál cél a további erősödés, de így is rendkívül sok embert foglalkoztatnak a megyében. Török Dezső hozzátette: bár a kkv-k direkt támogatása a Területi Operatív Program keretében nem lehetséges – csak önkormányzatok és egyházak pályázhatnak –, egy nyertes pályázattal a települések indirekt módon, megbízásokkal támogathatják őket.

Az Integrált Területi Programban az eddigieken túl szerepel még mezőgazdasági fejlesztés, kerékpárút építés, de több pályázati felhívás fog megjelenni – a remények szerint már október elején – a megújuló energiákkal, az energiahatékonysággal kapcsolatban is.

– Lehetőség lesz arra, hogy az önkormányzatok épületeket újítsanak fel, ablakokat cseréljenek ki, szigeteljék a homlokzatokat, vagy a meglévő földgázkazánt biomassza-kazánra cseréljék – sorolta az elnök. Hozzátette, arra is lesz lehetőség, hogy napelemparkokat telepítsenek. Több település is jelezte, hogy szeretne termálfürdőt vagy strandot működtetni. Az eu-s forrásokból ugyanakkor jut majd forrás utak felújítására, buszfordulók, buszmegállók kialakítására is.

– A 93 milliárd forint soknak tekinthető, a megye a Magyarországra szánt források 11 százalékot nyerte el. Akkor lennék elégedett, ha 2020 körül a települések nagy része több fejlesztésről, befektetői csoportok megjelenéséről és lényegesen több foglalkoztatottról számolhatna be – mondta a megyei közgyűlés elnöke.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat