2024. október 20. Vendel
Miskolcon köszöntötték a Seuso-kiállítás százezredik látogatóját
Muntyán Bernadett
|
2018. március 08. 15:53
|
frissítve: 2018. március 10. 08:45
Az elmúlt hétvégén az ötezredik miskolci látogatót köszöntötték a Seuso-kiállításon, csütörtökön pedig újabb jeles eseményre került sor a Herman Ottó Múzeumban. Március 8-án délelőtt annak a szerencsés látogatónak a kilétére is Miskolcon derült fény, aki Magyarországon százezredikként tekintette meg a nem mindennapi leletegyüttest.

A Magyar Nemzeti Múzeum vándorkiállítása 2017. október 29-én indult országos körútjára. Mint arról már beszámoltunk, Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Kaposvár és Kecskemét után február 27. és március 18. között a miskolci Herman Ottó Múzeum ad otthont a páratlan ezüstkincsnek. A vidéki városok közül utolsóként  Nyíregyházán lehet majd megtekinteni, mielőtt elfoglalja méltó helyét a Magyar Nemzeti Múzeumban.

seuso_szazezredik_latogato_180308_vcs_01.jpg

Fotó: Végh Csaba

A római császárkor késői szakaszában (4-5. század) élt Seuso ezüstedényei iránt, ahogyan a korábbi helyszíneken, Miskolcon is élénk az érdeklődés; így 2018. március 8-án a vándorkiállítás százezredik látogatóját köszönthették. Bátor Jánosné férjével Nyékládházáról érkezett, hogy megtekintse a Seuso-kiállítást. A szerencsés látogatót Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese köszöntötte és ajándékozta meg egy egész évre szóló MNM-bérlettel, valamint egy értékes régészeti albummal. Tóth Arnold múzeumigazgató a miskolci önkormányzat és a Herman Ottó Múzeum ajándékcsomagját adta át a százezredik érdeklődőnek.

seuso_szazezredik_latogato_180308_vcs_05.jpg

Mint megtudtuk, Bátor Jánosné egy nyugdíjas klubbal érkezett a kiállításra. Mint elmondta, egészségügyi problémáik miatt sokáig gondolkodtak rajta a férjével, vállalják-e az utat. Végül úgy döntöttek, ezt a kiállítást nem szabad kihagyni, így március 8-án, délelőtt elindultak Nyékládházáról, hogy ők is részesei legyenek a kulturális élménynek.

seuso_szazezredik_latogato_180308_vcs_11.jpg

Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese elmondta, a kiállítás következő állomása Nyíregyháza lesz, itt ér véget az országjárás. Ezt követően a Seuso-kincs a Magyar Nemzeti Múzeumban lesz majd látható egy bővített kiállítás részeként. Tomka Gábor kiemelte, a tárlat sikerének oka egyrészt maga a kincs, amely  értékében és művészi színvonalában is páratlan, sehol a világon nem lehet ilyet látni. Az érdeklődés másik oka a kincshez kötődő számos legenda, és az a hosszas küzdelem, amíg visszakerülhetett Magyarországra. Tomka Gábor szerint a Seuso-tárlat arra is rámutat, hogy hazánk mennyire gazdag régészeti örökségében és hogy ezt az örökséget ápolni kell. Feltárni, és megmutatni a látogatóknak.

seuso_szazezredik_latogato_180308_vcs_09.jpg

A látogatók 35 fős csoportokban, félórát tölthetnek a kiállítótérben. A helyfoglalások március 18-ig – a kiállítás zárásáig - mind beteltek, de a regisztráció nélkül érkező látogatók is megtekinthetik a kincset, bár kicsit várakozniuk kell.  A Herman Ottó Múzeum a tárlat népszerűsége miatt tervezi, hogy bizonyos napokon meghosszabbítja a nyitva tartást, és új időpontok foglalására ad lehetőséget.

seuso_szazezredik_latogato_180308_vcs_04.jpg

Az előzetes foglalások alapján úgy számolnak, hogy Miskolcon több mint 20 ezer látogató tekinti meg a leletegyüttest. Sokakkal előfordult, hogy többször visszatértek, alaposabban is szemügyre akarták venni a páratlan római ezüstkincset.

seuso_szazezredik_latogato_180308_vcs_12.jpg

A kiállítás miatt végzett átalakítás lehetővé teszi, hogy a múzeum más, hasonló jelentőségű műtárgyakat is fogadhasson a jövőben. Ebben az évben a képtárat szeretnék visszaállítani, a restaurált Csontváry festménnyel a középpontban. A múzeum az év végére tervezi a következő nagy attrakciót, ami egy természettudományi kiállítás lesz, – a Pannon-tenger Múzeumban – a dinoszauruszok világáról.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat