2024. április 27. Zita
Miskolcon is működik a gyermekvédelmi jelzőrendszer
Farkas Ildikó
|
2015. május 27. 09:10
|
frissítve: 2015. május 27. 18:50
Bárki tehet bejelentést a Gyermekjóléti Szolgálathoz a környezetében élő veszélyeztetett gyermekről. Azok számítanak veszélyeztetetteknek a kiskorúak közül, akiknek a testi, lelki, érzelmi és értelmi fejlődése például emberi mulasztás miatt veszélyben van. A gyerekeket ugyanakkor csak indokolt esetben emelik ki a családból. Anyagi gondok miatt erre soha nem kerül sor.

  A gyermekvédelmi törvény 1997 óta kötelezően előírja a közszolgáltatóknak, a hatóságoknak, az oktatási intézményeknek, az egészségügyi szolgáltatóknak, a szociális intézményeknek, és a civil szervezeteknek is, hogy ha például elhanyagolt, gondozatlan gyerekekről tudnak a környezetükben, azt jelenteniük kell.

foldesi_judit.jpg

– 2014-ben közel 11 ezer jelzés érkezett Miskolcon a Miskolci Gyermekjóléti Szolgálathoz. Ezek közel 70 százaléka azonban a hatóságoktól érkezett, jegyzőtől, gyámhivataltól, rendőrségtől, ügyészségtől. Ez azt jelzi, hogy már akkor történik meg a jelzés, amikor valamilyen esemény, cselekmény történt, és a hatóságok látókörébe került az eset – mondta Földessy Judit, a MESZEGYI igazgatója.

Ahhoz, hogy idejében megérkezzen a segítség, fontos, hogy idejében jelezzék a problémát. A gyámhatóság csak akkor emeli ki a kiskorú gyerekeket a családból, ha a vizsgálat igazolja, hogy a szülő alkalmatlan a gyermeknevelésre. Gyereket anyagi okból a családból kiemelni nem lehet.

A veszélyeztetett 12 éven aluli gyerekeket nevelőszülőkhöz, az idősebbeket gyermekotthonba helyezik el. A családba fogadott kiskorúak száma évek óta emelkedik.

safranyne.jpg

– 555 gyerek volt december 31-én intézetben. Ezeket a gyerekeket kénytelenek voltunk kiemelni a családból, mert nem találtunk a családon belül alkalmas hozzátartozót arra, hogy neveljük őket, és a gyerekek érdekében és biztonsága érdekében történtek ezek az intézkedések – mondta  Sáfrányné Vörösvári Ildikó, a Miskolci Járási Hivatal  gyámügyi osztályvezetője,

A gyámügyi osztályvezető elmondta, a gyerekek elhelyezését félévente felülvizsgálják, és a szülő és gyermek közötti kapcsolattartást is előírják. A családgondozók együttműködnek a szülőkkel. Ha a körülmények jobbra fordulnak és lehetőség van rá, akkor a kiskorú gyermeket visszahelyezik a vér szerinti családjához.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat