2024. november 10. Réka
Mit tegyünk, ha mégis beszakad a jég?
hirado.hu
|
2017. január 29. 17:51
|
frissítve: 2017. január 30. 13:48
Mobiltelefon és lélekjelenlét, erre mindenképp szükség lesz. Hajdú Márton, a katasztrófavédelem szóvivője mondta el a jégen tartózkodás szabályait.

hamori_to_jeg_170107_ja_19.jpg

Korábbi felvétel

Nyílt víznél nagyon fontos, hogy csak kijelölt területen szabad korcsolyázni, de még ekkor is érdemes a lábunk elé nézni. Viszont sokan nem tartják be a szabályokat, jégre mennek és megtörténik a baj.

Idén már több mint húsz esetben kellett a tűzoltóknak beavatkozniuk, de hogy ne érje az embert felkészületlenül egy ilyen eset, Hajdú Mártont, a katasztrófavédelem szóvivőjét kérdezték erről a Petőfi TV Én vagyok itt! című műsorának házigazdái.

Ha valaki rámegy a jégpáncélra, akkor lehetőleg ne egyedül tegye. Mindig legyen valakinél egy feltöltött mobiltelefon, hogy azonnal tudjanak segítséget hívni. Ha valaki alatt pedig beszakad a jég, a legfontosabb, hogy minél hamarabb kihúzzák a vízből.

A víz 1-2 fokos az ilyen tartós hidegben, ami rendkívül gyorsan lehűti azt, aki teljes ruházattal beleesik. Ilyenkor az a legfontosabb, hogy ne közvetlenül a jég beszakadása mentén állva próbáljuk meg kihúzni a bajba jutottat, hiszen mi is beszakadhatunk, próbáljunk inkább távolabbról, négykézláb vagy hason csúszva a közelébe jutni, és egy létrával, szánkóval, kötéllel, a part mentén talált bottal kihúzni őt a jég felszínére, majd onnan hason fekve egészen a partra.

Fontos, hogy olyan ember induljon el a bajba jutott felé, aki kellő nyugalommal képes kezelni a szituációt. Egy ilyen személy jelenléte is már nyugtató hatással lehet arra, aki beszakadt a jeges vízbe.

Ha viszont az elvékonyodott jégre, mely már szintén be van repedezve nem biztonságos a rájutásunk, a vízben lévő is bátran próbálkozhat a nála lévő tárggyal belekapaszkodni a jég szélébe, megpróbálhat kikúszni egy fajta mellúszó mozgással a jég felszínén. Kiérve a partra azonnal meg kell szabadulni a vizes ruháktól.

Tiszai Zoltán, a mentésirányítási központ vezetője a kevésbé súlyos esetekben a vizes ruhák azonnali levételét, a megszárítkozást és a száraz öltözékbe bújást javasolta, azonban ha az általunk kihúzott személy esetleg nincs eszméleténél, akkor már biztosítani kell a légutakat, stabil oldalfekvésbe kell helyezni, ha pedig nincs légzése, akkor azonnal el kell kezdeni a beteg újraélesztését. – A 104-et felhívva a mentők kiérkezéséig egy laikus is el tud kezdeni egy komplett újraélesztést – hívta fel a figyelmet a legfontosabb teendőkre Tiszai Zoltán.

A katasztrófavédelem szóvivője szerint a legegyszerűbb a 112-es segélyhívó számot hívni. Be kell mondani a pontos helyszínt, illetve azt, hogy mi történt, ezt a hívást pedig a megfelelő szervezet felé továbbítják annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb kiérjen a szakszerű segítség.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat