Sokan konkrét elképzelésekkel érkeztek az ITC-be, köztük Lendvai Péter is. A 36 éves miskolci férfi elsősorban járművezetői állásokat keresett, de a minőségellenőri, operátori és adminisztrációs ajánlatok is érdekelték.
– A legfontosabbnak azt tartom, hogy mindig legyen munkám! Sokáig Miskolcon dolgoztam, aztán Zalaegerszegen kaptam állást, innen volt egy rövid külföldi kitérő, és most ismét a borsodi megyeszékhelyen szeretnék elhelyezkedni – mondta.
Lendvai Péter szerint a megyében munkaerőhiány van. Ugyanakkor ő is úgy tapasztalta, hogy a fiatalabbak többször azzal hagyják ott a munkahelyüket (vagy éppen el sem fogadják a kínált állást), hogy „ennyi pénzért én ezt nem csinálom”. Véleménye szerint irreális az is, hogy sokan 300-400 ezer forintot szeretnének keresni, kezdőként.
– Úgy gondolom, nettó 140-150 ezer forintból már meg lehet élni, és persze ha még némi kafetéria is jár a fizetéshez, az csak külön jól jön – teszi hozzá.
„Célunk: mindenki, aki dolgozni szeretne, az tudjon is!” – hangsúlyozta megnyitó beszédében a megyei kormánymegbízott. Demeter Ervin úgy fogalmazott, „munkaalapú társadalmat építünk, amiben mindenkinek megvan a feladata; az államé az, hogy mindenkit segítsen a munkaerőpiacra jutni”.
– Az elmúlt 5 évben csaknem a felére csökkent hazánkban a nyilvántartott álláskeresők száma. Februárban a megyében 45 ezer álláskereső volt, s ez a szám mintegy 6700-zal kevesebb, mint tavaly ilyenkor, még mindig magas. Ugyanakkor magas a betöltetlen álláshelyek száma is – mutatott rá.
Ezen javítana a miskolci városvezetés is. Kiss Gábor alpolgármester a város jövőbeli terveiről, a helyi gazdaság fejlesztéséről szólva kifejtette: az új európai uniós pénzügyi időszakban Miskolc a 2. legtöbb forrást használhatja fel. A 35 milliárd forint 60 százalékát pedig a helyi gazdaság fejlesztésére fordítják. Új ipari területeket alakítanak ki, ezek iránt már most is sok cég érdeklődik.
– Fontos, hogy a cégek jól képzett szakembereket is találjanak itt. Ennek érdekében a város egy ötéves programot indít a következő időszakban a kormányhivatallal együttműködve. A program azt célozza, hogy összekapcsoljuk a munkaerő-piaci igényt és az álláskeresők szándékát. Jól fizető, magasabb jövedelmet biztosító állásokat szeretnénk a városban – szögezte le az alpolgármester.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is megerősítette, hogy bővül a magyar gazdaság, és ez a fejlődés várhatóan továbbra is meghatározó lesz majd Miskolcon és a térségben. Bihall Tamás ismertette, mind a beruházások teljesítménye, mind az ipari teljesítmény nőtt, és a vállalatok kapacitás-kihasználtsága is kiemelkedő a korábbi évekhez képest.
– Munka tehát van, a szakemberhiány azonban veszélyes, mert könnyen a növekedés gátja lehet – figyelmeztetett az elnök, aki ismertette azt is, hogy jellemzően az építőipar, szerelőipar, gépipar területén keresnek embereket, de fontos területté vált az idegenforgalom, vendéglátás is.