2024. május 27. Hella
Nagy gáz: itt a sertéspestis Borsodban, figyelmeztet a hatóság!
Agroinform.hu
|
2018. október 07. 20:56
|
frissítve: 2018. október 09. 08:47
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tarcal község külterületén kilőtt vaddisznóból is kimutatta az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nébih. Az állategészségügyi szakemberek haladéktalanul megtették a szükséges intézkedéseket. A járványügyi nyomozás folyamatban van, a Nébih felhívja minden állattartó figyelmét a jogkövető, felelős magatartásra a járvány házi sertésekre történő továbbterjedésének meggátlása érdekben!

Az ASP április végi, Heves megyei és májusi, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei megjelenése után mutatták most ki a vírust Tarcal község határában, a korábban elrendelt állománygyérítés során kilőtt vaddisznóból, október 2-án. A járványügyi nyomozás jelenleg folyamatban van. Az eddigi esetektől való viszonylag nagy távolság (több mint 70 km) és a rendelkezésre álló járványügyi adatok alapján a korábbi esetekhez nem kapcsolható az új megjelenés.

Az ASP megállapítását követően az országos főállatorvos – a korábbi esetekhez hasonlóan –minden szükséges intézkedést haladéktalanul elrendelt. Ezek közé tartozik többek között, hogy az Országos Járványvédelmi Központ kijelölte a fertőzött, valamint azon belül a különösen ellenőrzött területet. Az érintett területekről és a vonatkozó előírásokról részletes tájékoztató található a Nébih tematikus aloldalán.

Az ASP az eddigi vizsgálatok szerint az emberre nem veszélyes, veszélyét elsősorban az a gazdasági kártétel jelenti, ami egyrészt a megbetegedett állományok leöléséből, másrészt a kereskedelmi korlátozásokból adódik.

A betegség nem csak természetes úton, hanem illegális sertésszállítással, ragályfogó tárgyakkal és fertőzött húst tartalmazó élelmiszerekkel is gyorsan tovább terjedhet. A Nébih felhívja minden állattartó figyelmét a jogkövető, felelős magatartásra a járvány házi sertésekre történő továbbterjedésének meggátlása érdekben! Továbbra is ki kell emelni, hogy a sertéseket állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal („moslékkal”) tilos takarmányozni! Fontos, ha valaki sertésállományában hirtelen lázas megbetegedést, elhullást, vérzéses tüneteket észlel, 24 órán belül értesítse az állategészségügyi szolgálatot!

A vírus sertéshúsban és az abból készült nyers, vagy félkész termékekben több hétig, a fagyasztott húsokban évekig fertőzőképes marad. Éppen ezért a kirándulók részéről fontos, hogy a kijelölt szemétgyűjtőkön kívül még véletlenül se hagyjanak, dobjanak el élelmiszert, vagy élelmiszer maradékot a kiránduló helyeken!

A betegségről, az elrendelt előírásokról, korlátozásokról, valamint az érintett területekről részletes és folyamatosan frissített információk találhatók a Nébih honlapján.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat