2024. május 16. Mózes, Botond
Nagyboldogasszony ünnepe - érseki szentmise a minorita templom búcsúnapján
minap.hu
|
2017. augusztus 15. 22:05
|
frissítve: 2017. augusztus 17. 15:09
Ternyák Csaba egri érsek tartott szentmisét kedden este a miskolci minorita templomban, a templom búcsúnapján, Nagyboldogasszony ünnepén.

A katolikus egyház augusztus 15-én Szűz Mária halálának és mennybevételének ünnepét, Nagyboldogasszony napját üli. A karácsony és újév mellett a harmadik olyan parancsolt egyházi ünnep Magyarországon a gyakorló katolikusok számára, amely nem szükségszerűen vasárnapra esik.

minorita_nagyboldogasszony_170815_ja_36.jpg

Jeruzsálemben az V. században már biztosan megemlékeztek a Boldogságos Szűz égi születésnapjáról. Az ünnepet Dormitio sanctae Mariae, vagyis „a szentséges Szűz elszenderülése” névvel illették. A VI. század során egész Keleten elterjedt az ünnep. Róma a VII. században vette át, s itt a VIII. századtól Assumptio beatae Mariae-nak, azaz „a Boldogságos Szűz mennybevételé”-nek nevezték. XII. Piusz pápa 1950. november 1-jén hirdette ki hittételként, hogy a „Boldogságos Szűz Mária földi életpályája befejezése után testével és lelkével együtt felvétetett a mennyei dicsőségbe”.

Az ünnepet Szent István király is megtartotta. Hogy mennyire fontosnak tekintette Mária égi születésnapját, jelzi az is, hogy ezen a napon ajánlotta Magyarországot a Szűzanya oltalmába. Ezért nevezzük a Szent Szüzet Magyarország égi pártfogójának, vagyis Patrona Hungariae-nak. Szent István 1038-ban egyébként éppen Nagyboldogasszony napján hunyt el.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat