2024. május 04. Mónika, Flórián
Nem olyan rossz a helyzet Brüsszelben, mint mondják
Répássy Olívia
|
2015. november 25. 15:06
|
frissítve: 2015. november 26. 10:27
Az, hogy nem jár a metró a belga fővárosban, nem újdonság. Az, hogy katonák őrzik a közintézményeket, szintén nem újdonság. Ezeket a mondatokat egy Miskolcról elszármazó ismerősöm mondta.

    Meghosszabbították a terrorfenyegetettségi készültséget Brüsszelben és térségében vasárnap. Közösségi oldalakon beszélték azt is, hogy milyen nehéz lehet most odakint élni, hiszen bezártak az iskolák, és nem megy a metró sem. A belvárosban pedig katonák vigyáznak a rendre.

Aztán eszembe jutott, hogy hát élnek kint ismerőseim, így meg is kerestem egyiküket, Kovács Dávidot, hogy megkérdezzem, mi van vele, és milyen a kinti hangulat.

– Én négy esztendeje költöztem ki Brüsszelbe, mert szerelmes lettem. Azóta a hölgy már a feleségem. Ő az Európai Parlamentben dolgozik egy képviselő mellett asszisztensként, én pedig tornaedző vagyok általános iskolákban. Brüsszel egy élhető város - mondja. 

A november 13-i párizsi támadások óta azonban megváltoztak a körülmények odakint.

– Most nem járok dolgozni, mert bezárták az iskolákat, és le kellett mondanom egy versenyt is. De ezen kívül nem érzünk változást november 13-a óta. Katonák már korábban is álltak a közintézmények előtt, valójában a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadás óta. Az amerikai nagykövetség és az Európai Parlament előtt most nem kettő, hanem négy katona áll.

A parlament épületébe is nehezebb bejutni.

– A feleségemet és a kollégáit a badge-ükkel, vagyis a beléptető kártyájukkal eddig simán beengedték, de most megnézik a táskájukat, és át kell menniük a fémdetektoros kapun is. Csak azt nem értem, hogy a képviselők miért kapnak mentességet ez alól, hiszen Bamakóban is diplomata autóval jutottak be a támadók a túszejtés helyszínére.

A magyar híradásokat nézve azt gondolnánk, hogy a brüsszeliek félnek. Kovács Dávid azonban másról számolt be.

– Nem rettegnek az emberek. Barátainkkal ugyanúgy járunk szórakozni, mint eddig. Az, hogy a metró nem jár, ez itt nem újdonság. Itt körül-belül kéthavonta sztrájkolnak a buszvezetők és a metródolgozók. Volt, hogy akár hat napig is eltartott egy-egy ilyen megmozdulás.

Mint azt az ismerősöm elmondta, a migránsok sem okoztak nagyobb felfordulást Brüsszelben. Még szeptemberben a Park Maximilienben sátrakban szállásolták el őket, de azóta már átirányították Belgium más menekülttáboraiba az ott lévőket.

– Reméljük, azért mihamarabb megoldódnak a problémák, és nem lesz készültség itt sem – mondta el Kovács Dávid, egy Miskolcról elszármazott fiatal.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat