Németh Lászlóné hangsúlyozta, hogy a lakossági árampiac állami kézbe vétele is előkészítés alatt van. Az első lépéseket megtették, kormánydöntés után pecsét és aláírás kerülhet a szükséges dokumentumokra.
Az államtitkár elmondta, hogy a távhőszolgáltatás esetében is intenzív munka zajlik. Május végére elkészül az a tanulmány, amely a bonyolult, szétaprózódott piacon elősegíti az ország 95 pontján, más-más műszaki színvonalon dolgozó távhőcégek átvételét.
Az egyik legnagyobb magyarországi település távhőcégét hamarosan megvásárolja az ENKSZ - tette hozzá, elzárkózva azonban a település megnevezésétől.
Németh Lászlóné emlékeztetett arra, hogy az állam belépése a lakossági földgáz-, áram- és távhőpiacra a rezsicsökkentés fenntarthatóságát és további csökkentések előkészítését, valamint a szolgáltatási minőség javítását hivatott elősegíteni. Mint mondta, az első lépés alig egy éve a Főgáz megvásárlása volt, mára pedig a gázpiacon 2,2 millió ügyféllel rendelkeznek.
Szólt arról is, hogy a legújabb akvizíció eredményeként - a Magyar Telekom és a GDF-Suez után - január 1-től az E.ON 610 ezres ügyfélköre is az egységes nemzeti rendszerhez kapcsolódott. Az Európában is kiemelkedő nagyságrendű integrációs folyamat okozhat problémákat, de arra megfelelően felkészültek, így az átvétellel egy időben újabb nyolc ügyfélszolgálatot nyitottak Székesfehérvár mellett Pécsett, Szekszárdon, Kaposváron, Dunaújvárosban, Veszprémben, Zalaegerszegen és Nagykanizsán - mondta, hozzátéve: a Magyar Postával együttműködve további 51 postahivatal lesz az E.ON eddigi szolgáltatási területén, ahol foglalkoznak a nemzeti közműszolgáltatással, így országosan már 300 helyen elérhetőek a személyes ügyintézési lehetőségek.
Az államtitkár kiemelte: az ellátási biztonságot javíthatja, hogy a korábbi időszakkal ellentétben a Főgáz a 2014-es üzleti év eredményét, mintegy ötmilliárd forintot teljes egészében karbantartásra fordította és nem osztalékfizetésre. Hozzátette, ez a jövőben is így lesz.
Horváth Péter János, az ENKSZ elnök-vezérigazgatója, a Főgáz elnöke közölte, hogy a magyar piac 65 százalékát látják el gázzal, ezzel a piac legnagyobb szereplői lettek. Elmondta, nonprofit jellegű működésük miatt nem a profit maximalizálása a céljuk, hanem a legjobb szolgáltatási színvonal elérésében érdekeltek.
Biczók András, a Főgáz Zrt. kereskedelmi vezérigazgató-helyettese az E.ON ügyfeleinek átvételével kapcsolatban hangsúlyozta: az érintett fogyasztóknak nem volt teendőjük, szerződésük 2015 végén megszűnt és a törvény erejénél fogva létrejött 2016. január 1-től a Főgáznál. A csoportos beszedési megbízások szintén automatikusan átkerültek a Főgázhoz, azokat nem kell megújítani. Megjegyezte, hogy az ügyfelek korábban felhalmozódott tartozásai a korábbi szolgáltatónál maradtak.
Jelezte, hogy a következő hetekben lesz az első számlázási időszak. A számla a becsült mérőállások alapján kalkulált összeget, illetve kéthavi alapdíjat tartalmaz majd, hiszen januárban nem számláztak alapdíjat. Hozzátette: a mérőállásokat februártól lehet majd diktálni a számlákon szereplő azonosítóval.