2024. szeptember 07. Regina
Nitrogént talált a Marson a NASA felderítője
BBC
|
2015. március 25. 22:52
|
frissítve: 2015. március 31. 09:32
Nitrogén-monoxidra bukkant a NASA Curiosity felderítője. Így tovább bővült a bizonyítékok sora, hogy egykor valóban élet lehetett a vörös bolygón.

A kutatók kőzetminták elemzése közben találtak nitrogén-monoxid maradványokat, amik hevítés közben válhattak ki a mintákból. A kutatócsapat a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban mutatta be eredményeit. A csoport vezetője, Jennifer Stern úgy nyilatkozott, hogy "a hozzáférhető formában talált nitrogén is azt támasztja alá, hogy az ősi Mars valóban lakható volt." 

Ma viszont ismereteink szerint a bolygó lakhatatlan, ezért gondolják úgy a kutatók, hogy a nitrátok a planéta távoli múltjából származnak. Felszínre kerülhettek többek között meteorit becsapódások vagy villámcsapások következtében is.  

Mars a Hubble szemével

A nitrogén létfontosságú az élet kialakulásához, de nem mindegy, hogy milyen formában van jelen. A Földön a légkörben található nitrogén nitráttá (egy nitrogénatommá és három oxigénatommá) alakul, amit különböző biológiai rendszerek dolgoznak fel. A kutatók azonban azt még nem tudják biztosan, hogy a Curiosity által talált nitrátok milyen módon jöttek létre. 

Curiosity marsjáró

A Curiosity tartózkodási helye egy kráter, amelynek helyén valószínűleg régen folyók és tavak voltak vízzel, és az élet kialakulásához megfelelő anyagokkal. Nem véletlen, hogy az itt talált agyagkövekből nyerték ki a kutatók a nitrogént. Múlt héten egyébként a szakemberek azt jelentették be, hogy a mintákban zsírsavat találtak. Azonban ezzel kapcsolatban is sok kérdés merül fel, bizonyítani még semmit nem tudtak a felfedezéssel. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat