2024. szeptember 03. Hilda
November 4. – Nemzeti gyásznap
hirado.hu
|
2018. november 04. 12:56
|
frissítve: 2018. november 05. 15:38
Katonai tiszteletadás mellett Benkő Tibor honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták, majd félárbócra engedték Magyarország nemzeti lobogóját az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 62. évfordulóján, vasárnap reggel Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. A kegyelet kifejezéseként a lobogó egész nap félárbócon marad a nemzeti gyásznapon.

November 4-én hosszú évek óta megemlékeznek az 1956-os események áldozatairól, ezt a napot a kormány 2013-ban hivatalosan is nemzeti gyásznappá nyilvánította. Nemzeti gyász esetén Magyarország lobogóját az Országház előtt ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással felvonják, majd félárbócra eresztik.

nemzeti-gyasznap-felarboc.jpg

Ünnepélyes zászlófelvonással kezdődött meg a Kossuth téren nemzeti gyásznap, ezt délelőtt egy megemlékezés követte a Rákoskeresztúri új köztemetőben. Itt beszédet mondott többen között Trócsányi László.

Az igazságügyi miniszter  hangsúlyozta: 1956 hőseire, mártírjaira emlékezni és emlékeztetni kell, hálával kell gondolni rájuk, akik a szabadságunkat megalapozták. Úgy fogalmazott,  1956 Európa és a világ lelkiismeretéhez is szólt, semmi más nem mozgatta úgy meg a szabad világ lelkiismeretét, mint a magyar forradalom.

1956. október 23-át a remény szülte, és ezt ölték meg november 4-én – tette hozzá Trócsányi László. A forradalmat és szabadságharcot árulás és olyan megtorlás követte, amelynek kegyetlensége és jogtalansága messze felülmúlt Haynauét. A félelem és reménytelenség nagyobb volt, mint 1945-ben – idézte fel.

nemzeti-gyasznap.jpg

Trócsányi László igazságügyi miniszter (b) és Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója (j) virágot helyez el a Rákoskeresztúri új köztemető 300-as parcellájában az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének és a szovjet csapatok bevonulásának 62. évfordulóján, a nemzeti gyásznapon 2018. november 4-én. MTI/Máthé Zoltán

A miniszter szólt arról, hogy 1956-ban sok mindent zászlajukra tűztek a felkelők. Ezek közül Trócsányi László azt hangsúlyozta: ki akarták vívni az emberek szabadságát és a nemzet függetlenségét. Ez a kettő hozta magával a többit, a demokrácia és a jogállamiság kiépítését. A tárcavezető az alaptörvényt idézve hozzátette: mai szabadságunk az 1956-os forradalomból sarjadt ki. A szabadság viszont nem egy befejezett tény, hanem folyamat. Vannak törekvések és célok, amelyeket ma is folytatni kell, ilyennek nevezte a polgárosodást.

ader_nemzeti_gyasznap.jpg

Áder János köztársasági elnök lerója kegyeletét és virágot helyez el Nagy Imre miniszterelnök és a „névtelen áldozatok és elesettek” sírjánál a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének és a szovjet csapatok bevonulásának 62. évfordulóján, a nemzeti gyásznapon 2018. november 4-én (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Büszkék vagyunk az országunk megmaradásért, szabadságáért és függetlenségéért küzdő hőseinkre – mondta később Trócsányi László igazságügyi miniszter, már a Kisfogház Emlékhelyen, Budapesten. A tárcavezető itt Fónay Jenő 1956-os halálraítélt, a Politikai Foglyok Szövetsége (Pofosz) alapítója és örökös elnöke emléktábláját leleplezte le. A megemlékezésen mondott beszédében kiemelte: vannak olyan hősei a magyar történelemnek, „akik ha meg is haltak, emlékezetünkben tovább élnek, ma is üzennek és a jövőben is üzenni fognak számunkra”. Ilyenek 1956 hősei is, ezért kötelességünk emlékezni rájuk – mondta.

16 órakor kezdődik a hagyományos emlékkoncert a Szent István Bazilikában, majd gyertyagyújtás lesz a Szent István téren. 20 és 22 óra között pedig fényfestés is megidézi a mártírok emlékét a Szent István Bazilika előtt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat