2024. augusztus 16. Ábrahám
„Nyitott Bíróság” program Miskolcon is
minap.hu/Miskolc TV
|
2018. március 02. 11:49
|
frissítve: 2018. március 03. 08:34
Az Országos Bírósági Hivatal egyik legjelentősebb országos programja a „Nyitott Bíróság”, melynek elsődleges célja egy jogtudatosabb generáció nevelése. A diákok tárgyaláslátogatások, perszimulációk során ismerhették meg a bíróságok tevékenységét.

perszimulacio_180302_vcs_2.jpg

Fotó: Végh Csaba

A Miskolci Törvényszék programban való részvételét Répássy Árpád, a Miskolci Törvényszék elnöke hivatalba lépése óta támogatja; és biztosítja annak lehetőségét, hogy a törvényszék bírái, igazságügyi alkalmazottjai közép- és általános iskolákkal együttműködve adjanak tájékoztatást az igazságszolgáltatás működéséről. A Miskolci Törvényszék a „Nyitott Bíróság” program első előadását még 2012 novemberében tartotta meg egy miskolci középiskolában. Azóta a program népszerűsége évről évre nőtt, a programhoz csatlakozni kívánó iskolák száma egyre gyarapodott, a Miskolci Törvényszék dolgozói több mint 21 ezer középiskolás és általános iskolás diákhoz jutottak el előadásaikkal. A bírósági szervezeten és a bírói munkán túl, az előadások nagy hangsúlyt fektetnek az alapvető jogi ismeretek megszerzésére, arra, hogy az életkori sajátosságoknak megfelelő módon hívják fel a figyelmet a fiatalkori bűnözésre, az áldozattá válás kérdéseire, a kábítószerek, az internet, és ezáltal a közösségi oldalak veszélyeire.

perszimulacio_180302_vcs_8.jpg

A „Nyitott Bíróság” program nyújtotta programlehetőségek egyike a perszimuláció, melynek keretében a diákok a bírósági tárgyaláson résztvevők szerepeibe bújva (vádlott, védő, ügyész, felperes, alperes, tanú, sértett, szakértők, stb.) egy tárgyalást elevenítenek meg, ezáltal játékos formában ismerkedhetnek a bírósági eljárás alapvető szabályaival. Horváth Dórától, a Miskolci Törvényszék sajtószóvivőjétől megtudtuk, a perszimulációs versenynek már hagyománya van itt Miskolcon, ugyanis ez a harmadik ilyen alkalom. – Először Édes Anna történetét dolgoztuk fel, utána Erzsébet királyné ügyét, most pedig Báthory Erzsébet büntető ügyét dolgozzák fel a diákok.

A történet szerint Homonnai Drugeth György és Báthory Erzsébet lánya, Nádasdy Katalin esküvőjét tartották Csejtén, 1610. január 6-án, melynek alkalmával Báthory Erzsébet két szolgálólányt ölt meg, miután megkínozta őket.

perszimulacio_180302_vcs_6.jpg

– Úgy gondolom – mondta Szokoly Bettina, a Fráter György Katolikus Gimnázium tanulója -, ez a verseny egy remek lehetőség arra, hogy a diákok bepillanthassanak a magyar jogalkotó szervek munkájába, és részt vegyenek egy bírósági tárgyaláson. Ez egy kicsit kiszakít a hétköznapokból, főleg így tizenkettedik osztályban. Felkészülés során a történelmi tényekkel ismerkedtünk meg – tette hozzá.

perszimulacio_180302_vcs_3.jpg

A megmérettetésre négy iskola jelentkezett: a Miskolci Szemere Bertalan Szakgimnázium, a Fráter György Katolikus Gimnázium, a Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Szakgimnázium és a Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium. – Megkapják a büntetőper anyagát a diákok és az iskolák felkészülnek erre a versenyre – részletezte Horváth Dóra sajtószóvivő. – Ilyenkor a gyerekek a vádlott, a védő, az igazságügyi szakértő bőrébe bújnak, kidolgozva a vádat és a védekezési stratégiát, és a védőbeszéd is a diákoktól hangzik el, valamint maguk határozzák meg a vádlott és a tanúk vallomásának tartalmát is. A „játékban” a törvényszék bírái is „szerepet kapnak”, hiszen ők vállalták magukra a bíróság szerepét és egyben ők a verseny zsűrije is: Pabis Attila, a Miskolci Törvényszék bírája, Szunyog Tibor, az Encsi Járásbíróság elnöke, és Puskár József, a Miskolci Járásbíróság bírája nagy várakozással tekintenek a nem mindennapi munka elé. Ők értékelik a diákok munkáját, a diákok szereplését.

perszimulacio_180302_vcs_5.jpg

A Miskolci Szakképzési Centrum Szemere Bertalan Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma már második tanéve képez ki rendészeti ügyintézőket – tudtuk meg Bekő Zsuzsannától, az iskola tanárától. – A kerettanterv igen nagy hangsúlyt helyez a jogi, és ezen belül is a büntetőjogi képzésükre. Úgyhogy a Miskolci Törvényszék által meghirdetett perszimulációs játékot nagyon nagy örömmel vettük, hiszen gyakorlatilag, amit tanítunk a gyerekeknek, azt itt most élőben meg is próbálhatják. A kiküldött vádirat alapján nyolc gyermeket készítettünk fel a mai napra. Mi egy jogtörténeti utazással kezdtük a mai versenyt és egy büntetőeljárási csavarral fejeztük be. Összesen két hetünk volt a felkészülésre, ennek megfelelően próbáltuk a stratégiánkat kialakítani.

perszimulacio_180302_vcs_1.jpg

A gyerekek tárgyjutalomban részesülnek, aki pedig a legjobb eredményt nyújtja a versenyen, egy napon valóban részt vehet a bíróság munkájában: bírák, igazságügyi alkalmazottak, bírósági titkárok mellé oszthatják be, bemehet akár egy tárgyalásra is, és megnézheti, hogyan működik a bíróságon az iroda és a panasznap. Egy picit beleláthat az igazságügyi tevékenységbe.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat