2024. szeptember 14. Szeréna, Roxána
„Nyugodjanak békében az itt eltemetett hősök” – megemlékezés a koleratemetőben
minap.hu
|
2017. október 30. 17:18
|
frissítve: 2017. november 01. 11:10
Az I. világháború idején pusztító kolerajárványban elhunyt katonákra emlékeztek hétfőn a miskolci koleratemetőben, ahol közel ezer katona alussza örök álmát. Miskolc város vezetése és különböző intézményei is elhelyezték a megemlékezés koszorúit a temetőben, az egykori kápolna megmaradt kapujánál.

A Miskolci Városszépítő Egyesület 1992-ben vette gondozásába a Csorbatelepi-tó felé vezető út melletti koleratemetőt, ahol 962, az I. világháború alatt elhunyt katonát temettek el. A területen mintegy 3 ezer beteget befogadó katonai barakk-kórház működött az I. világháború alatt. A kórházhoz tartozott egy kápolna is, amit 1915. november 2-án szentelték fel.

Az épületet 1916-ig használták orvosi célokra, Pfliegler Imre tábori orvos vezetésével 54 orvos dolgozott itt, illetve több nővér is a Vöröskereszttől. Áldozatos munkájuknak köszönhetően sok katona életét sikerült megmenteni, vagy szenvedéseiket csillapítani.

kolera_temeto_171030_vcs_01.jpg

A rendezvényen Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere mondott beszédet. – Megtiszteltetés számomra, hogy engem kértek fel erre a hivatalos megemlékezésre halottak napja alkalmából. Apai nagyapám volt az az orvos, aki elvállalta a barakk-kórház létrehozását – hangsúlyozta az alpolgármester.

kolera_temeto_171030_vcs_20.jpg

Pfliegler Péter kiemelte, a kórház személyzete igyekezett mindenkit meggyógyítani, aki ide került. Ha pedig a gyógyulás lehetetlen volt, legalább méltó körülményeket igyekeztek biztosítani a szenvedők számára, végóráikban. – Sajnos sokan voltak olyanok, akiknek a legyengült szervezete a legjobb gondoskodás ellenére sem volt képes megbirkózni a kórral. Ők nyugszanak itt – fogalmazott Pfliegler Péter.

kolera_temeto_171030_vcs_04.jpg

Az alpolgármester arról is szólt, hogy Miskolc több mint 200 millió forintot nyert el a Honvédelmi Minisztérium idei pályázatán, I. világháborús temetők, katonasírok rendbetételére, felújítására. – A mi feladatunk átadni, megismertetni őseink mindennapjait, hősiességét az utánunk jövő generációval. Történetük, történelmünk ismerete adhat számukra is sikeres jövőt – fogalmazott Pfliegler Péter, utalva a megemlékezések jelentőségére.

kolera_temeto_171030_vcs_17.jpg

Az alpolgármester befejezésül azt kívánta, nézzünk békés évtizedek elé. Erős hittel, minden határon belül és kívül élő nemzettársunkkal összefogva, jólétünket tovább erősítve, a biztos jövőben, európai és keresztény jövőben bízva éljünk. Nyugodjanak békében az itt eltemetett hősök, fejet hajtunk előttük – zárta szavait Pfliegler Péter.

kolera_temeto_171030_vcs_06.jpg

Miskolc Város Önkormányzatától Pfliegler Péter alpolgármester és Papp Ferenc, városi kulturális főreferens helyezték el az emlékezés koszorúját. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés nevében Bánné Gál Boglárka emlékezett meg az elhunytakról.

kolera_temeto_171030_vcs_08.jpg

Ezen kívül több szervezet és intézmény koszorúzott még emléküket kifejezve: a Magyar Történelmi Nemzetőrök Szövetsége, a Gróf Vécsey Károly Hagyományőrző Nemzetőrség, a Vitézi Rend Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Törzskapitányság képviseletében.

kolera_temeto_171030_vcs_12.jpg

A Miskolci Tankerületi Központ képviseletében László István tankerületi igazgató, és Szűcs István pénzügyi igazgató. A Miskolci Szakképzési Centrum nevében Alvári Ferenc szakmai főigazgató-helyettes, a MSZC Kós Károly Építőipari Szakgimnázium nevében Kocsis István igazgató, és a diákok rótták le kegyeletüket.

kolera_temeto_171030_vcs_14.jpg

A Miskolci Bölcsész Egyesület, és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség szintén megemlékezett az elhunytakról.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat