2024. május 10. Ármin, Pálma
Politológusok a kampányról és a választási esélyekről a MiNap-nak – Nagy Attila Tibor
Kujan István
|
2018. április 04. 17:55
|
frissítve: 2018. április 05. 12:18
Ismert politológusokat kérdeztünk, szerintük miben hozott újat a mostani kampány, hogyan látják a pártok helyzetét, esélyeit a 2018-as választásokon? ezúttal Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzőjének véleményét közöljük.

A mostani kampány stílusa „keserűbb, rosszabb”, mint a négy évvel ezelőtti, Nagy Attila Tibor meglátása szerint sokkal több sárdobálás jellemzi a politikai pártjainkat és a hozzájuk közel álló médiumokat, mint a ’14-es választásokat megelőzően. Ez mind a kormánypárti, mind az ellenzéki oldalra egyaránt igaz, teszi hozzá a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője.

Szintén új a korábbiakhoz képest: a taktikai szavazás jelentősége. Az interneten számos honlap igyekszik bemutatni az egyes választókerületek legesélyesebb jelöltjeit. A közéletben nem újdonság, de a politika világában is nagyot nőtt a közösségi oldalak, főleg a facebook szerepe. Nagy Attila Tibor véleménye szerint azonban a hódmezővásárhelyi példa megmutatta azt is, hogy a kormánypárti médiatúlsúlyt egy jó ellenzéki jelölt át tudja törni, azzal például, hogy közvetlen kapcsolatot teremt a választókkal.

nagy_attila_tibor_meltanyossag1.jpg

– Ma már persze egy választási kampányt a közösségi média adta lehetőségek kihasználása nélkül nem lehet és nem is szabad megvívni – szögezte le az elemző.

Megjegyezte, sajnálatosnak tartja, hogy kevés volt az egyes jelöltek és az országos pártelnökök közötti vita, azt pedig különösen hiányolta, hogy a miniszterelnök-jelöltek nem ültek le nyilvános vitára. „A Méltányosság Politikaelemző Központ mindig is szót emelt az ilyen viták fontossága mellett a magyar politikai kultúra fejlődése szempontjából”, fogalmazott Nagy Attila Tibor.

Az elemző elmondta, most jóval nehezebb jósolni, nem is vállalkozna mandátumbecslésre – a visszaléptetések, a taktikai szavazás átformálhatja az erőviszonyokat. Azt mindenesetre megállapította, hogy az olyan kisebb pártok, mint a Demokratikus Koalíció, az Együtt, a Momentum vagy az LMP, jóval nehezebb helyzetben vannak, mint 4 éve. Ennek pedig a már említett taktikai szavazás az oka, ez aláássa a 10 százalék alatti pártok pozícióit. Meglátása szerint a Fidesznek elemi érdeke, hogy ezek a kisebb pártok ne jussanak be a parlamentbe.

– Nagy kérdés az is, hogy a komoly osztogatás és a migráció előtérbe állítása hány plusz szavazatot hozott a hajrában a Fidesznek. A mostani kormánypárt győzelmére számítok, de abban nem vagyok biztos, hogy olyan magabiztos lesz-e ez a győzelem, mint négy éve – tette hozzá Nagy Attila Tibor.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat