2024. május 20. Bernát, Felícia
„Próbáld ki! Csináld meg! Ismerd meg!” – Szakmák Éjszakája Miskolcon is (Képgalériával!)
Muntyán Bernadett
|
2018. április 14. 09:56
|
frissítve: 2018. április 16. 10:04
Immár harmadik alkalommal rendezték meg a szakmákat népszerűsítő pályaorientációs országos rendezvényt: a Szakmák Éjszakáját. Az idei rendezvénysorozaton a város 15 szakképzési intézményében megszerezhető szakképesítésekbe és a szakmákba nyerhettek betekintést a leendő tanulók, interaktív és szakmakipróbáló feladatokkal. A miskolci programok megnyitóját a Miskolci SZC Kós Károly Építőipari Szakgimnáziumában tartották péntek délután.

A Miskolci Szakképzési Centrum (MSZC) tagintézményeiben nem csupán tapasztalatokat szerezhettek a még általános iskolás tanulók, de leendő tanáraiktól is kérdezhettek, vagy tájékozódhattak az adott intézmény életéről a szakképző iskolákban tanulóktól, valamint a cégek képviselőitől is, hogy könnyebbé váljon a döntés a továbbtanulást illetően.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_3.jpg

A szakmai tevékenységek az utóbbi időben jelentősen megváltoztak, ami nem mindenki számára közismert. – Így a Szakmák Éjszakája rendezvénysorozat nem titkolt célja, hogy ezekkel a változásokkal, és az újonnan létrejött szakmákkal is megismertesse a leendő diákokat – hangoztatta Tátrai István József, a Miskolci Szakképzési Centrum főigazgatója a rendezvény megnyitóján. A főigazgatótól azt is megtudtuk, jelenleg a legnépszerűbb szakmák közé a vendéglátás, a kereskedelmi szakmák, az egészségügyi szakképesítés, az elektronikai szakmák, és az informatika sorolhatók. Azonban van néhány hiányszakma is, mint például a gépi forgácsoló, vagy az ipari gépész szakma.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_10.jpg

Számos gazdálkodó szervezet mutatta meg magát a Szakmák Éjszakáján: több mint 25 szervezet állított standot Miskolc szakképző iskoláiban péntek éjszaka és segítette a szakmák népszerűsítését. A főigazgató kiemelte, az utóbbi időben egyre inkább bebizonyosodik, hogy a pályaorientációs tevékenység akkor igazán hatékony, ha a gazdálkodó szervezetek összefognak az iskolákkal, és együtt csinálják.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_20.jpg

–Jól dönt az, aki ma egy szakközépiskolában, vagy szakgimnáziumban szakmatanulást választ – hangoztatta Bihall Tamás, a BOKIK elnöke, és reményeit fejezte ki, hogy a jövőben egyre több gyermek fog hasonló döntést hozni továbbtanulása során. Mint mondta, fontos, hogy a fiatalok tisztán lássák azt a biztos jövőt, amit egy jól megválasztott szakma jelenthet. Bihall Tamás a 4-5 éve működő duális szakképzési rendszerről is szólt, amelyben a kamara felel a gyakorlati képzésért.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_12.jpg

A mai világban kiemelkedő jelentősége van annak, hogy ráirányítsuk a figyelmet arra, milyen szakmák közül választhatnak az általános iskolás tanulók – ezt már Molnár Péter, az MSZC Andrássy Gyula Gépipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája igazgatója mondta. Mint fogalmazott, nem csak egyfajta szlogen, hogy ma egy jól megválasztott szakma többet ér, mint egy rosszul megválasztott diploma. – Egyre több ipari létesítmény jön létre régiónkban, melyek működésének elengedhetetlen feltétele, hogy jól képzett, magyar szakemberek dolgozhassanak ezeken a munkahelyeken a jövőben – emelte ki az igazgató.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_13.jpg

Az MSZC Kós Károly Építőipari Szakgimnáziumában a diákok egyebek mellett kipróbálhatták a lézer szkennelést, azt, hogyan működik a talajradar, valamint a mérőállomás. De voltak itt fizikával, matematikával és a térlátással kapcsolatos logikai játékok is. – A játékos ember standjánál kipróbálhatták kézügyességüket ördöglakatok szétszedésével, geometriai testek építésével – mutatta be a standjuk játékait Paripásné Ványai Katalin, az MSZC Kós Károly Építőipari Szakgimnáziuma természettudományi tárgyak munkaközösségének vezetője.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_16.jpg

Akadtak olyanok is, akik makettházak építésével foglalatoskodtak az éjszaka során. – Jelenleg magasépítész szakon tanulok a Kósban, és nagyon szeretnék az építészet világában maradni, mert nagyon tetszik ez a szakma – fogalmazott Kovács Barbara, a szakgimnázium egyik tanulója.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_31.jpg

Az MSZC Berzeviczy Gergely Szakgmináziumában csomagolási technikákkal, gépírással, pénzvizsgálattal, idegenvezetéssel és gasztronómiai látványosságokkal tölthették idejüket az éjszaka során ide látogató gyerekek. – A vendéglátó tagozat bemutatása során olyan zöldség- és gyümölcsmunkával ismerkedhetnek meg, amely igen látványos, így könnyen elnyerhetjük vele a vendégek tetszését – ismertette a programot Járcsics Emil mesterszakács, az iskola oktatója és a tanüzem vezetője. Mint mondta, a leendő diákjaik az este során kipróbálhatták, hogyan kell összeállítani egy gyümölcskosarat, mi több, meg is kóstolhatták, amit készítettek. – A vendéglátó tagozaton közel 100 tanulója van jelenleg az iskolának, épp úgy, mint a turisztika, a kereskedelem, és a pénzügy szakokon – részletezte.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_29.jpg

Akadtak olyan nyolcadikos tanulók is a Szakmák Éjszakáján, akik már most tudják, mivel szeretnének foglalkozni a jövőben. Kahancz Kira Hernádnémetiből érkezett, és nagyon szeretne Miskolcon továbbtanulni. – Eddig becsomagoltam már egy dobozt és a kasszázást is kipróbáltam – újságolta lelkesen a nyolcadikos diák. – A kereskedelemben szeretnék majd dolgozni – emelte ki.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_36.jpg

Csokoládékkal is játszhattak a Berzeviczyben éjszakázók. – Össze kellett párosítani a csokikat a csomagolásukkal, a fairtrade jelét lehetett kirakni, a kakaóbabbal és a kakaóvajjal is megismerkedhettek a gyerekek, valamint a csokoládégyártás folyamatának lépcsőfokait is elsajátíthatták az est során – mondta Hokné Zahoricz Dóra, az iskola áruismeret tanára.  

szakmak_ejszakaja_180413_ja_38.jpg

Szabó András, az MSZC Szemere Bertalan Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma igazgatója elmondta, közel 150 tanuló érkezett a általános iskolákból az iskola 10 éjszakai programjára. – Ősszel 8 szakgimnáziumi és 5 szakközépiskolai osztályban kezdhetik meg tanulmányaikat intézményünkben leendő diákjaink – részletezte az igazgató. Mint fogalmazott, a rendészeti ügyintéző, a fodrász, a kozmetikus és az autószerelő szakmák iránt a legnagyobb az érdeklődés: közel hatszoros a túljelentkezés ezen szakok esetében.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_43.jpg

–Nappali sminket készítek jelenleg az érdeklődőknek, de a mai este során már csináltam báli vagy éjszakai sminket is – mondta Szabó Dominika, a Szemere 13. osztályos tanulója. – Még egy évet maradok az iskolában, utána pedig maszkmester szeretnék lenni – mondta.

szakmak_ejszakaja_180413_ja_45.jpg

A Miskolci Szakképzési Centrum tagintézményeibe este 10 óráig látogathattak el a régió általános iskolás diákjai, hogy testközelből megismerkedhessenek leendő szakmájuk fortélyaival.  

szakmak_ejszakaja_180413_ja_49.jpg

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat