2024. július 21. Dániel, Daniella
A Rákóczi-várban is ünnepeltek – Szent István intelmei ma is aktuálisak
minap.hu
|
2015. augusztus 21. 08:35
|
frissítve: 2015. augusztus 24. 05:25
A sárospataki Rákóczi-vár adott otthont a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat és Sárospatak Város Önkormányzatának augusztus 20. tiszteletére rendezett közös ünnepi közgyűlésének. Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára mondott ünnepi beszédet.

spatak4.jpg

Az ünnepségre megtelt a várudvar  a két önkormányzat vezetőivel, a testületek tagjaival, vendégekkel, érdeklődőkkel. A Magyar Koronaőrök Egyesületének díszegyenruhába öltözött tagjai ünnepélyes keretek közt vonultak be a Szent Korona másával. Aros János, Sárospatak polgármestere, mint házigazda köszöntötte a vendégeket „a keresztény magyar államalapítás napján, Szent Erzsébet városában, a Magyar Kultúra Városában”, amely kettős ünnep, mert ezen a napon nyerte vissza a település a városi rangot. Méltatta Szent István munkásságát, amelyet ünnepelni jöttek össze a Rákócziak várába.

spatak2.jpg

Török Dezső, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg az ünnepi közgyűlést. Emlékeztetett rá, hogy jöhetett török, tatár, német, orosz, részekre szakadhatott az ország, de augusztus 20-án minden évben megünnepeltük országalapító  királyunkat. Kiemelte, hogy István „házát”, hazánkat nem futó homokra, hanem erős kősziklára építette, amikor létrehozta a modern, európai és keresztény, jól szervezetett, egységes feudális államot.

Répássy Róbert elismerően szólt Sárospatak történelméről, majd kitért arra, hogy Szent István napja a legrégebbi ünnepünk, amelyet az Aranybulla emelt törvényerőre. Minden magyar ünnepe. „Magyarország ma is Szent István államalapító művén nyugszik” – utalt az évezredes jogfolytonosságra az államtitkár. Kitért arra, hogy annak idején méltatlan vita kísérte a Szent Korona Országházban történő elhelyezését, az idő viszont igazolta, hogy jó helyen van. Ugyan ilyen méltatlan vita volt a külhoni magyarok állampolgárságának kérdése. Ennek a döntésnek köszönhetően 700 ezer állampolgárral gyarapodott Szent István országa.

spatak.jpg

Első királyunk intelmeit idézve szólt a jóról és a rosszról, külön kitért a vendégek befogadásáról, gyámolításáról- amit egyesek szándékosan félre értelmeznek. Kiemelte, hogy sohasem kérte  Szent István a hívatlan vendégek befogadását. Meg kell védeni tőlük Magyarországot. A kishitűség helyett bátorságra, önbecsülésre, az igazunkért kiállásra bátorította az embereket. „Menni kell előre!” – adta meg az irányt. Nem szabad hagyni az idő kerekét visszaforgatni.

A beszédeket követően a régi hagyományoknak megfelelően a  történelmi egyházak jelen lévő képviselői megáldották az új kenyeret.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat