2024. augusztus 15. Mária
Robbanótestet találtak egy fővárosi építkezésen
mti.hu
|
2019. január 18. 13:21
|
frissítve: 2019. január 19. 17:34
Második világháborús robbanótestet találtak a főváros XI. kerületében egy építkezésen – közölte a Magyar Honvédség tűzszerész ezredének kommunikációs tisztje péntek délelőtt az MTI-vel. Korábbi adatok szerint Magyarországon évente átlagban 2500 riasztást kapnak a tűzszerészek. A legtöbb bejelentés nyáron érkezik, ilyenkor naponta húsz-harminc robbanószerkezet hatástalanításához hívják őket.

Gajdos Milán elmondta azt MTI-nek: a Temesvári és a Talpas utca kereszteződésében a földmunkák során egy 122 milliméteres szovjet repeszromboló gránát került elő. A robbanótestet elszállítottak a helyszínről.

robbanotest-1.jpg

fotó:MTI (archív)

Megbecsülni sem lehet, mekkora mennyiségű robbanószert rejt még a föld mélye. Egy biztos: a robbanótestek rendkívül veszélyesek, előfordult a korábbi években, hogy a tűzszerész életét is kioltották, így ha megtaláljuk, ne nyúljunk a lőszerekhez, hanem haladéktalanul jelentsük a rendőrségen vagy az önkormányzatnál.

A lőszerek „élettartama”, vagyis hogy meddig okozhatnak még balesetet, nagymértékben függ a robbanótestek típusától, anyagától, falvastagságától, az alkalmazott gyújtószerkezet és robbanóanyag fajtájától, illetve az ezeket érő környezeti hatásoktól. Az biztosan elmondható, hogy a legnagyobb számban előkerülő tüzérségi lövedékek és aknavetőgránátok gyújtószerkezete – az eszköz kialakítása miatt – legtöbbször működőképes állapotban vészelte át az elmúlt közel 70 évet, így a mai napig robbanni képesek.

Robbanótestek legnagyobb számban azokról a területekről kerülnek elő, ahol a II. világháború során a legsúlyosabb, leghosszabb ideig elhúzódó harcok folytak, vagy ahol stratégiailag fontos létesítmények működtek. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat