2024. május 23. Dezső
Stonehenge-rejtély: egy új elmélet szerint a kövek tartozékok voltak
huffingtonpost.com
|
2015. március 19. 22:41
|
frissítve: 2015. március 25. 11:56
Folytatódik a Stonehenge kialakulásával, funkciójával kapcsolatos vita. Egy műkritikus szerint egy ősi templom alapkövei a ma is látható szikladarabok, a szakértők között azonban megoszlanak a vélemények. Ha végigolvasta tényleg meglepjük egy, a témához valóban szorosan kapcsolódó zenei csemegével.

Az új elmélet egy brit műkritikus, Julian Spalding fejéből pattant ki, aki szerint Stonehenge óriási területű ősi templom volt, aminek mára csak töredéke maradt fenn. A régmúltban emelt oltárok arra utalnak, hogy az emberek, soha nem végeztek szertartásokat alacsonyan fekvő területeken. Úgy tartották ugyanis, hogy a halhatatlanoknak sértő lett volna az égből a porba kerülni a rituálék során – nyilatkozta Spalding, aki hozzátette, hogy az ő elmélete merőben más, mint az eddigiek.  

Spalding szerint egy fából készült kerek emelvény volt a ma is látható kékkövekre helyezve, amelyre az ősiek egy rámpán vagy lépcsőn keresztül jutottak fel. Az emelvény külső része a zarándokok helye volt, a belső rész pedig a papoknak és királyoknak volt fenntartva. Még tavaly szeptemberben fedezték fel a régészek, hogy a kövek egy teljes, szabályos kört alkotnak, ebből indult ki Spalding. Korábbi kutatások szerint a Stonehenge része volt egy gigantikus faoszlop is, a műkritikus szerint ezt is az emelvény stabilizálására használhatták. 

Rolling stones in the sun

Spalding elismerte, hogy tárgyi bizonyítékok hiányában elmélete „egy kicsit szemtelen”. Ugynakkor szerinte értelmezésében semmi sem mond ellent az eddigi régészeti kutatások eredményeinek. 

De mit gondolnak a kutatók?

Egy brit régész, Dr. Aubrey Burl az ősi szertartási helyek szakértője szerint érdemes utánanézni Spalding elméletének. Mások azonban szkeptikusabbak. Dr. Timothy Darvill, a brit Bournemouth Egyetem régészprofesszora kifejtette: a Stonehenge eredetének, funkciójának kérdése többször felvetődött az elmúlt évtizedekben, de két tény megkérdőjelezhetetlen.

Zarándokhely

Az egyik, miszerint semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a kövek támaszként szolgáltak volna egy emelvénynek vagy bármilyen tetőszerkezetnek. Emellett pedig a kövek elhelyezkedése az égbolt megfigyelése alapján a nyári és téli napfordulóhoz igazodik, ezen kívül pedig teret ad a rituáléknak, szertartásoknak.

Stonehenge 8 mérföldre (13 km) található Salisburytől, vélhetően 4-5000 évvel ezelőtt építették,1986 óta a világörökség része.

És akkor a meglepi: ha emlékeznek még nem is olyan rég volt egy klip, ami mára elérte az 500 milliós (!) nézettséget. A norvég zenebohócok, az Ylvis "What does the fox say?" című vicces alkotására gondolunk. Nos, a fiúkat a Stonehenge is megihlette még a rókák előtt. Nézze meg! Nem fog csalódni!

Ylvis - Stonehenge [Official music video HD], by TVNorge

 

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat