2024. augusztus 30. Rózsa
„Szabadság, büszke üstökös, magyar egünkön ritka fény!”
Cs. M.
|
2014. október 20. 17:26
|
frissítve: 2014. október 23. 12:10
Másodszor hirdette meg október 23-a közeledtével városi versmondó versenyét a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár. Az első díjazott középiskolás szavaló elmondja versét az 1956 hősei előtt tisztelgő városi ünnepségen is, a többiek pedig ott vehetik át díjukat.

Tíz középiskola húsz diákja jelentkezett az ez évi 1956-os városi szavalóversenyre. A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár most másodszor hirdette meg a megmérettetést, és az érdeklődést látva valószínűleg megvalósul szándékuk: hagyomány lesz belőle. Az időpont pedig azért ilyen korai október 23-ához képest, mert az első helyezett díja éppen az, hogy elmondhatja a verset a városi műsorban is.

56_szavalo_verseny_141020ml_07.jpg

A zsűrit Fecske Csaba és Serfőző Simon költő, valamint Óvári Zsuzsanna, a Humán Főosztály és Papp Ferenc a kulturális osztály vezetője alkotta. Volt, aki a költészet, volt, aki a történelem, és volt, aki a személyes élmények felől közelített – de mindannyiuk köszöntőjének közös vonása volt, hogy emlékezni kell. Emlékezni a forradalmat megelőző időkre, és az azt követő megtorlásra. Arra, hogy egy „Le a régiekkel” kiáltás három hónap börtönbe kerülhetett. Hogy nemcsak börtönnel, halállal büntették a lázadókat, de még holtukban is megalázva arccal lefelé, névtelen sírba temették őket. Nem szabad feledni, hogy többé nem fordulhasson elő hasonló.

56_szavalo_verseny_141020ml_06.jpg

Meg kell magunkban is őrizni a forradalmárok fotókról ránk néző, örömteli, ragyogó tekintetét – ami válasz Márai költői kérdésére: ilyen nagy dolog a szabadság? Emlékezni kell a még élők saját történeteire, hogy mindannyiunk személyes ügyévé váljanak a szikár történelmi tények. És emlékezni kell arra is, hogy ezek a fiatalok kiállásukkal megrengettek egy egész birodalmat.

56_szavalo_verseny_141020ml_09.jpg

Fotó: M. L.

A szavalóverseny fontos feladata, hogy a verseken keresztül közelebb kerüljenek ehhez az időszakhoz a fiatalok – megismerni, megérteni, megszeretni a verset, a gondolatot. A diákok most is kaptak egy ajánlott verslistát, többek között Buda Ferenc, Csoóri Sándor, Faludy György, Döbrentei Kornél, Gazdag Erzsi, Kányádi Sándor, Nagy Gáspár, Petri György, Simai Mihály, Szabó Lőrinc, Weöres Sándor verseivel – de más forrásból is választhattak, mint ahogy többen meg is tették.

Most pedig következzenek a legjobbak nevei:

1. Pásztor Laura
2. Juhász Márton és Nagy Kristóf
3. Eperjesi Gergely és Lovász Attila

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat