2024. április 24. György
Technológiai fejlesztés, újrahasznosítás, kevesebb hulladék
minap.hu
|
2015. január 28. 15:02
|
frissítve: 2015. január 30. 05:28
Technológiai fejlesztésre kerül sor a PET palackok újrahasznosítása során keletkező hulladék mennyiségének csökkentésére, a feldolgozás hatékonyságának növelésére a LAplast Pet Újrahasznosító Kft. tiszaújvárosi gyáregységében.

A többi európai országhoz hasonlóan, a hazánkban is dinamikusan fejlődő csomagolási technológiák alkalmazása miatt a keletkező csomagolási műanyag hulladékok nagyfokú anyag összetétel eltérése szervezett és kontrollált hasznosítási kihívások elé állítja az újrahasznosítással foglalkozó cégeket. A csomagolási hulladékok hasznosítására irányuló törekvések Magyarországon és a fejlett államokban főként az anyagában történő újrahasznosítás felé vezetnek, így a nyersanyag-ellátás biztosítottá válik és a nagy térfogatú hulladékok lerakásából adódó környezetvédelmi és terület-felhasználási problémák nem merülnek fel.

A LAplast Pet Újrahasznosító Kft. a begyűjtött PET csomagolási műanyag hulladékok, elsősorban palackok anyagában történő újrahasznosítását végzi. Fontos feladatnak tartjuk, hogy a gyártásunk folyamán legoptimálisabb feldolgozási módokat alkalmazzuk, minimálisra csökkentve a környezeti terhelést – mondta el Berki Gábor, projekt menedzser.

Kiemelte, a Norvég Finanszírozási Mechanizmus Zöld ipari innováció programjának a „Hulladék mennyiségének és a levegő, víz, talaj szennyezésének csökkentése” pályázati felhívására benyújtott projekt javaslatukat támogatásra érdemesnek ítélték. Cégük így az újrahasznosítási technológiáinak fejlesztéséhez 263 millió forint vissza nem térítendő támogatást használhat fel.

Műszaki szempontból a projekt célja egy olyan komplex újrahasznosítási technológia és hozzá tartozó nagyüzemi berendezések kifejlesztése, amelynek eredményeként a „problémás” anyagfrakciók egymástól elválaszthatók. Így a szétválasztott anyagáramok a körfolyamatokba részben, vagy egészben visszavezethetők, ezáltal jelentősen növelhető a hasznosított anyagok mennyisége és csökkenthető a lerakóba jutó hulladékmennyiség.

Berki Gábor arról is szólt, hogy a bevezetésre kerülő új technológiák segítségével a hasznosítható összetevők kinyerése jelentősen fokozható, és az eddigiekben előállított alapanyag minősége, tisztasága révén lehetővé válik annak szélesebb körű feldolgozhatósága. A fejlesztés révén évente mintegy 400 tonnával több újrahasznosított, akár élelmiszeripari csomagoló alapanyagnak is használható PET granulátum előállítása valósul meg, ugyanannyi hulladék feldolgozása mellett.

Az InnoSpectrum Innovációs, Kutató-fejlesztő, Tanácsadó és Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság bevonásával a palackokon lévő papír címkékből származó cellulóz igen magas százalékban, szinte maradéktalanul kinyerhető, mely a papíripar számára újra feldolgozható alapanyagként jelenik meg.

A környezettudatos gondolkodás egyre fontosabb, környezetünk megóvása és a fenntartható fejlődés megvalósítása érdekében jól kell gazdálkodnunk az erőforrásainkkal. Ezért kérjük, hogy a szelektív szemét gyűjtést, a műanyag csomagolóanyagok elkülönítését mindenki kiemelt fontossággal kezelje, ezzel is járuljon hozzá természeti környezetünk megóvásához – zárta nyilatkozatát a projekt menedzser.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat