2024. október 17. Hedvig
Településkép, városi arculat – ülést tartott Miskolc közgyűlése
minap.hu
|
2017. december 20. 21:31
|
frissítve: 2017. december 23. 14:48
Rendkívüli ülést tartott december 21-én, csütörtökön Miskolc önkormányzatának képviselő-testülete.

1g6a0327.jpg

Napirend:

1. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településképi Arculati Kézikönyvének elfogadására, valamint a településkép védelméről szóló rendeletének megalkotására.

Erdeiné Gadó Helga, a Városfejlesztési és -Rendezési Osztály főosztályvezetője az előterjesztéssel kapcsolatban elmondta: az új építésügyi szemlélet kialakulását célzó intézkedések részeként kell megalkotni az új rendeletet, és intézkedni a kézikönyv létrehozásáról. A településkép védelme a jellegzetes, értékes arculat és szerkezet megőrzését célzó intézkedések megtételét jelenti. Van erre helyi rendelkezés, azonban felülvizsgálatot kellett végezni. Miskolcon számos országos védettséget élvező műemlék található. A teljes közigazgatási terület meghatározó településképi szempontból, de kiemelendő például a történelmi belváros, a történelmi Avas, vagy éppen az Egyetemváros. Táji értékekben is gazdag a város. A kézikönyv feladata a település fejlődésének bemutatása, a szemléletformálás, javaslattétel a településkép minőségi formálására, a település egyediségének hangsúlyozása. Támogató dokumentum, ami közvetíti a város értékeit, kevés szöveget, és sok fotót tartalmaz. Hozzájárul Miskolc bemutatásához, miközben a felfedezés élményét nyújtja. Várostörténeti hivatkozások, a fejlődés bemutatása, a városrészek meghatározása, az eltérő karakterek bemutatása jellemzi a szöveget. Egy folyamatosan fejlődő, bővülő kiadványról van szó, ami a várossal együtt fog fejlődni. Mind a rendelet, mind a kézikönyv hat arra, hogy minél esztétikusabb építészeti jelleggel tudjon megújulni – hangsúlyozta a főosztályvezető.

1g6a0378.jpg

Paksi Szilvia, a kézikönyvet készítő cég képviseletében részletesen is bemutatta a kiadványt. Mint fogalmazott, a kézikönyv egyik célja, hogy közelebb hozza az emberekhez a várost. Bemutatja, mennyire összetett a település, külön taglalja az egyes városrészeket. Feltüntették a fejlesztési területeket is. Paksi Szilvia összegezésében megállapította, hogy Miskolc egy folyamatosan változó, fejlődő, alakuló település.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető hozzászólásában úgy fogalmazott, nagyon fontos anyagot tárgyalnak. Köszönet illeti a kézikönyv készítőit, alapos munkát végeztek. Egy olyan anyagról van szó, amit miskolciként, lokálpatriótaként magunk is örömmel olvasgathatunk, s jó szívvel adhatunk oda más városból érkező ismerősöknek, határon túli magyaroknak. Gazdag képanyaggal mutatja be az épített és természeti örökséget. A politikus kiemelte, egyetért a kiadvány céljával, nagyon fontos az értékmegőrzés, főleg ma, amikor sokszor rohanunk, átsiklunk az értékek fölött. A kézikönyvben áttekinthetjük Miskolc történelmét, jobban megismerhetjük, külön olvashatunk a településrészekről, rejtett értékeket is bemutat a kiadvány. Láthatjuk, milyen gazdag múltja van Miskolcnak. Nagy értéke az anyagnak, hogy már a jövőről is szól: iparterületek alakultak ki a város határában, hamarosan beruházások valósulnak meg, erre a jövőképre is utalnak. Molnár Péter elmondta, bízik benne, hogy konszenzussal fogják megszavazni az anyagot.

Hubay György (Fidesz) képviselő elismerésre méltónak és professzionálisnak nevezte az elkészült anyagot.  A kézikönyv célja a település fejlődésének, örökségének bemutatása, valamint az eltérő karakterű részek jellemzése. Az elmúlt időszakban Diósgyőr és Miskolctapolca vonatkozásában történt fejlesztések, építkezések harmonikusan illeszkednek a környezetbe (vár, stadion, Lovagi tornák tere). A természeti értékeket meg kell őrizni – hangsúlyozta a képviselő.

Soós Attila (Fidesz) frakcióvezető arról szólt, hogy korábban nem voltak a befektetőket vonzó területei Miskolcnak, mint mondta, örül annak, hogy az anyagban meghatározták, hová és milyen feltételekkel várják a beruházókat. – Ne csak mondjuk, hogy green city elveknek megfelelő városnak tartjuk magunkat, hanem mutassuk be, hogy ezeken a területeken is értéket teremtünk. Lássák a befektetők, hogy a zöld területek védelme fontos a város számára – hangsúlyozta Soós Attila

Novák Józsefné (Fidesz) képviselő úgy fogalmazott: miskolciként, diósgyőriként büszkeséggel tölti el a kézikönyv.

Bartha György (MSZP) képviselő gratulált a készítőknek, mint mondta, óriási munkát végeztek.

Jakab Péter (Jobbik) frakcióvezető szerint a kézikönyv szépen kimunkált anyag, a rendelet azonban a Fideszt védi, nem a településképet. Azt mondja ki, hogy le kell bontani a plakáthelyeket. A reklámpiac átszervezéséről szól a rendelet.

Kriza Ákos polgármester válaszában érdekes megközelítésnek nevezte egy településképi, arculati kézikönyv kapcsán is gyűlöletkampányról, politikáról beszélni.

Kovács László (Fidesz-KDNP) frakcióelnök is köszönetet mondott az anyag készítőinek. Mint mondta, úgy tűnik, egy nem miskolci beleszeretett a városba, a kiadvány készítése közben. Miskolcnak olyan értékei vannak – ez az anyagból is látszik –, amiket be kell mutatni szerte az országban. A sztereotípiák sajnos még mindig megvannak, de javíthatjuk a megítélést a kézikönyv által is – fogalmazott.

1g6a0468.jpg

Szécsényi Marianna (Fidesz) képviselő kérte, tartson önvizsgálatot a Jobbik, fekete pénzből finanszírozták a plakátokat. Van min elgondolkodniuk, ezer sebből vérzik a plakátjaik ügye véleménye szerint. Simicska-plakátokkal lenne tele Miskolc is, ebből ő maga sem kér, tette hozzá.

Eperjesi Erika (Fidesz) képviselő szerint a rendelet csak pozitív következményekkel jár, rendezettebb utcaképpel találkozhatnak Miskolcon a polgárok. Véget kell vetni annak – fűzte hozzá –, hogy bizonyos ellenzéki párt kedvezményesen kap reklámhelyeket.

Deák-Bárdos Mihály (Fidesz) képviselő szerint fontos állomásához ért a pártfinanszírozási ügy a Jobbiknál. Be kell számolniuk, minden rendben volt-e a plakátoknál. Hol van a tábor? – tette fel a kérdést a Jobbik legutóbbi, kudarcba fulladt tüntetése kapcsán.

Tompa Sándor (DK) képviselő szerint színvonalas az előterjesztés, de véleménye szerint rohamtempóban akarják elfogadtatni. Ha alapos szakmai munka zajlott, akkor miért nem tudták rendes közgyűlésen megvitatni? Karácsony előtt érdemi vita nem alakulhat ki, mert nem tudták előzetesen részletesen átnézni.

Kriza Ákos polgármester rámutatott, az előterjesztést társadalmi vita előzte meg, s felhívta Tompa Sándor figyelmét a XXI. századi megoldásokra. Mint mondta, bármikor megnézhette volna a város honlapján az anyagot.

Kiss János alpolgármester csalódottságának adott hangot, hogy az ellenzék nem az anyag súlyához illően készült és szólalt fel. – Kénytelenek voltak elismerni, hogy az előterjesztés jó, de megvan a szokásuk, hogy a kákán is csomót keresnek – fogalmazott. A kiadvány akár a karácsonyfa alá is oda tehető. Jakab Péter szavaira reagálva az alpolgármester elmondta, a jobbikos képviselő „óriásplakátokról álmodik”, miközben a Jobbik sem bízik magában – azt hiszik, hogy az óriásplakátok megnyerik helyettük a választásokat. – Talán az ellenzéki politikusok meg sem látták, mekkora jelentősége van az előterjesztésnek: a jövő stabilitása van benne. A kézikönyv nem pusztán stiláris, esztétikai célokat szolgál. A településkép része a településkultúrának. Ha a kultúrát lebecsüljük, súlyos árat kell fizetni. Nem kell messzire menni, megfizettük annak az árát, hogy a szocializmusban úgy fejlesztették a várost, hogy nem volt kulturális fejlesztés a gazdaságival párhuzamosan. A kultúra összességében fogja megadni azt a stabilitást a városnak, ami biztosítja a fejlődést – hangoztatta Kiss János, megköszönte a munkát, a kiváló előterjesztést.

2. Javaslat a Miskolc 01426/12, 01426/15 és 01426/18 hrsz. ingatlanok tulajdonjogának megszerzésére.

1g6a0560.jpg

Pfliegler Péter alpolgármester hozzászólásában elmondta, Miskolcon a gazdasági erő növekedése a valóságban is tetten érhető. Jelentősen csökkent a munkanélküliség, javultak a megélhetési lehetőségek, növekedtek a bérek. Újabb és újabb cégek költöztek a városba. Ezek a cégek magas hozzáadott értékkel bírnak. Hogy még további vállalatok költözzenek ide, új iparterületre, megfelelő környezetre van szükség. A város és cégei tulajdonában álló ipari parkok és az ottani cégek jól működnek, de új területre van szükség az újabb cégek betelepüléséhez. A Mechatronikai Ipari Park bővíthető lesz, újabb munkahelyek jöhetnek létre ezzel.

Soós Attila (Fidesz) frakcióvezető elmondta, látható az anyagból, hogy 2010 óta a város további eladósítása és jelentős adóemelés nélkül is lehet fejleszteni. A cél az, hogy folyamatosan tudjunk a befektetőknek alkalmas területet kínálni. Látható az is, hogy a városnak van rá forrása, hogy amikor ilyen lehetőség kerül elé (befektetésre alkalmas területet hozzon létre), ezeket a lehetőségeket használja. Tanulva az eltékozolt 90-es évekből, egyértelmű, hogy nem lehet egy lábon állva tartós növekedést elérni. Kellően széles palettán mozognak a cégek, minden körülmények között tartós bevételt generálnak a városnak. Újabb hasznos területtel gazdagodik Miskolc.

Kriza Ákos polgármester az ülés végén megköszönte a közgyűlés idei munkáját, és áldott karácsonyt, boldog új évet kívánt mindenkinek.

1g6a0294.jpg

Fotó: Juhász Ákos

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat