2024. május 30. Janka, Zsanett
Téli Tárlat Miskolcon – „A szemünk is szépségekben gyönyörködhet”
Miskolc Televízió/minap.hu
|
2018. december 09. 12:39
|
frissítve: 2018. december 13. 11:09
Több mint 300 alkotásból végül mintegy 160-at válogattak ki és tártak a nagyérdemű elé az idei Téli Tárlaton, amit szombat délután nyitottak meg a Miskolci Galériában. A klasszikusok – kisplasztika, porcelánmű – mellett a kortárs technikák is megjelennek a kiállításon. Kilenc művész vehetett át díjat.

A fővároson kívüli első vidéki kortárs képzőművészeti seregszemle 1955-ben Miskolcon indult, és nagyon sokáig az egyetlen volt vidéken. Aztán hagyománnyá vált, hogy a városban, a régióban alkotó képzőművészek évről évre megmérettetik magukat.

teli_tarlat_20181208_vcs_01.jpg

Ez már a 24. alkalom, hogy Téli Tárlatot rendeznek Miskolcon, a „kora” alapján a legrangosabbat a magyar képzőművészeti életben – mondta el a Herman Ottó Múzeum igazgatója. Tóth Arnold köszöntőjében ismertette, 2019-ben jubileumokat ünnepelnek: a múzeum 120 éves lesz, a galériában pedig arra fognak emlékezni, hogy jövőre lesz 100 éve annak, hogy elindult a mai alkotóház helyén egy képzőművészeti szabadiskola, ami a mostani eseménynek is valahol a történeti gyökerét jelenti.

teli_tarlat_20181208_vcs_06.jpg

– Mi köti össze egymással a galériát, a múzeumot, a kiállító helyeket? Az érték fogalma, ami a munkatásainkat is összeköti, önökkel, látogatókkal, fiatalokat az idősebbekkel – mondta el.

teli_tarlat_20181208_vcs_05.jpg

Kiss János alpolgármester köszöntőjében különösen szerencsésnek nevezte a miskolciakat abból a szempontból is, hogy „2018 adventjében nemcsak a lelkünk, hanem a szemünk is szépségekben gyönyörködhet” a tárlatnak köszönhetően.

teli_tarlat_20181208_vcs_08.jpg

– A kortárs művészet nemcsak üzleti, hanem társadalmi alapon is jó befektetés, hiszen a kortárs művészek példaképpé válnak a fiatalok előtt, fejlesztik a kulturális ízlést. Mindazonáltal a kortárs művészek hírnevet, sikert és büszkeséget hoznak a városunknak – fogalmazott Kiss János. Ezért is fontos Miskolcnak visszatérni azokhoz a XX. századi időkhöz, amikor Miskolc a magyar képzőművészet egyik fellegvára volt saját művészteleppel és olyan művészekkel, mint Sassy Attila, Gimes Lajos, Seres János, Feledy Gyula, Kondor Béla, a Miskolci Grafikai Műhely és persze Szalay Lajos. Az a Szalay Lajos, akiről Pablo Picasso azt mondta: „Ha két grafikus neve marad fenn az utókornak a huszadik századból, a másik én leszek. Ha csak egy, az Szalay Lajos.”

teli_tarlat_20181208_vcs_04.jpg

Az alpolgármester azzal folytatta, hogy „ott voltunk tehát a csúcson és oda kell most visszatérnünk, amelyre minden lehetőségünk adott”. A megújult és restaurált Öreg halász már várja, hogy a múzeumban hamarosan induljon a felújítás és bővítés, hogy a Kövesi-gyűjtemény restaurálása véget érjen, hogy létrejöjjön egy sohasem volt méretű és színvonalú kiállítási tér nekünk, miskolciaknak. – Ami újra a középpontba állítja majd Miskolcon a képzőművészetet és ide vonzza a kortárs alkotókat. Alkotni vagy kiállítani. Így vagy úgy – szívesen fogjuk látni őket – tette hozzá.

teli_tarlat_20181208_vcs_03.jpg

Paul Gardner kortárs művészt idézve – „egy festmény soha nincs befejezve – csak megáll egy-egy érdekes helyen.” – Kiss János végül kifejtette: akkor van befejezve egy festmény, ha a lelkünkbe talál. – A XXIV. Miskolci Téli Tárlat minden látogatójának azt kívánom, hogy érzésekkel gazdagodva távozzanak ebből a galériából – zárta szavait az alpolgármester.

teli_tarlat_20181208_vcs_09.jpg

A kiállítást Kónya Ábel képzőművész nyitotta meg. Érdeklődésünkre úgy fogalmazott, mind színvonalát, mind keresztmetszetét tekintve sikeresnek ítéli meg a tárlatot. – Nem egy ívású a kiállítás, rendkívül sokszínű, nehezen behatárolható mind technikában, mind tematikában, mind művészeti megoldásokban. Ilyen a kortárs művészet jelenleg; rengeteg benne a hivatkozás. A rendezés is nagyszerűen sikerült. A zsűrinek pedig nehéz dolga volt az anyagot kiválasztani – mondta.

teli_tarlat_20181208_vcs_17.jpg

A képzőművész hozzátette: amikor az ember belép a galériába, az az érzése, hogy egy harmonikus, nagyon izgalmas a tér, amiben a kortárs képzőművészet egy szeletével találkozhat. – Sokan érzik úgy, hogy fontos a megjelenés a Téli Tárlaton, ahol egy színvonalas anyaggal találkozhat a látogató. Akit tehát érdekel, hogy mi történik ma a képzőművészetben, az mindenképpen jöjjön el ide, mert ez egy fontos állomás – húzta alá.

teli_tarlat_20181208_vcs_16.jpg

Díjalapítók:
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, Herman Ottó Múzeum, Fux Zrt., Á. Tóth és Barátai Produkciós és Reklámügynökség Kft., ArtPont Művészellátó, Múzsák Kertje Alapítvány, Spanyolnátha Művészeti Folyóirat, Lácacsékei Művésztelep

A válogató zsűri tagjai:
Erőss István képzőművész, Koronczi Endre képzőművész, Szalai Katalin képzőművész

A díjzsűri tagjai:
Kishonthy Zsolt művészettörténész, Rácmolnár Sándor képzőművész, Urbán Tibor képzőművész

A kiállítás – melynek megrendezését a Nemzeti Kulturális Alap támogatta – december 8-tól január 27-ig, vasárnap, hétfő és az év végi ünnepnapok kivételével naponta 9-17 óráig látogatható.

A XXIV. Miskolci Téli Tárlat díjazottjai:

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata (díjalapító): Szanyi Borbála (díjazott)

Herman Ottó Múzeum: Ferenczy Zsolt

Fux Zrt.: Csomós Zoltán

MissionArt Galéria és MŰÚT szerkesztősége: Varga Éva

Á. Tóth és Barátai Produkciós és Reklámügynökség Kft.: Török Eszter

ArtPont Művészellátó: Balogh Kristóf József

Múzsák Kertje Alapítvány: Kormos Evelin

Spanyolnátha Művészeti Folyóirat: Síró Lajos

Lácacsékei Művésztelep: Koncz Gréta.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat