2024. május 01. Fülöp, Jakab
A tökéletes karácsonyi menü titka, avagy a miskolci konyhaművészet csillagai (11. rész)
Muntyán Bernadett
|
2018. december 22. 18:11
|
frissítve: 2018. december 28. 09:30
Mi magyarok szeretünk „terülj, terülj asztalkámat varázsolni” az otthonunkba, az ünnepek elmaradhatatlan részei a nagy, közös étkezések. Ilyenkor összeverbuválódik a család apraja-nagyja, az asztalon pedig sorakoznak a fogások: előétel, leves, leveshús, „második”, desszert, még egy desszert… aztán ellátogatunk a rokonokhoz, ahol kezdjük elölről.

Természetesen ez a helyzet karácsonykor is, sőt, talán ez a leginkább vacsora-centrikus ünnep az összes közül. Ahhoz, hogy a lehető legfinomabb halászlé és töltött káposzta kerüljön az asztalunkra, ezúttal is Szepesi Gábor, az Avalon Ristorante kreatív séfjének segítségét kértük, aki készséggel osztotta meg velünk és olvasóinkkal tanácsait, tapasztalatait.

avalon_fozes_181214_ja_24.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Töltött káposzta:

Többféle módon lehet töltött káposztát készíteni: ki rizzsel, ki gerslivel készíti, ki savanyú, ki pedig kelkáposztába csavarja a gombócokat. Az Avalonban gerslivel és kétféle gombóccal készül idén a karácsonyi fogás. – Bár ez egy olasz étterem, nagyon szeretjük a magyar ételeket, és el is készítjük őket, főleg így karácsonyhoz közeledve – mondta el Szepesi Gábor. Hozzátette, több menükiajánlásuk van nagyobb csoportoknak, karácsonyi rendezvényeknek, amelyeken megjelenik a töltött káposzta és a halászlé is. Az Avalonban gerslivel készítik a káposztát, és két különböző színű „gombócként” tálalják: egy szép zöld, és egy standard töltött káposztát kapunk a tányérunkra.

avalon_fozes_181214_ja_12.jpg

A zöld, azért zöld, mert kelkáposztalevélbe, a másikat pedig standard savanyú lapuba tekerték. – Nagyon jó alap, és jó alapanyag kell mindenhez, ezekből lehet igazán finom ételt készíteni. Amire különösen oda kell figyelnünk, az a hús és a rizs/gersli aránya – részletezte a séf. Egy jó töltött káposzta esetében fontos, hogy ne legyen túl sok a gersli, vagy a rizs. – Számolni kell azzal is, hogy főzés közben dagadnak ezek az alapanyagok, tehát ha már szemre azt látjuk nyers állapotban, hogy sok a rizs, akkor valószínű. hogy miután megfő majd, még több lesz, és felborul az arány. A füstölt hús, kolbász, füstölt szalonna viszont elengedhetetlen ebbe az ételbe, mert olyan ízt adnak, amit semmivel nem lehet pótolni.

avalon_fozes_181214_ja_4.jpg

Egy apró trükk a séftől

Én néha előfőzöm a rizst, vagy gerslit, és úgy keverem bele a húsba, hogy ha nem is teljesen, de már 80-90 százalékban elkészül. Így gyorsabban kész van a töltött káposzta, mert csak annyi ideig kell főzni, amennyire a húsnak szüksége van - mintegy 45 perc alatt elkészülhet ilyen módon az étel. Ha kelkáposztát használunk, arra figyeljünk, hogy minél tovább főzzük, annál inkább el fog menni a színe. Tehát ha egy előfőzött rizzsel keverjük be a húst, akkor hamarabb le tudjuk venni, és szebb marad a színe a kelkáposztának.

avalon_fozes_181214_ja_2.jpg

Halászlé:

Itt az a legfontosabb, hogy megfelelő minőségű legyen a hal, az alapba keszeg vagy kárász, tehát jó minőségű apró hal kerüljön. Az Avalonban, belepasszírozzák a halhúst a halászlébe, máshol másképp készítik. Viszont, ha passzírozzuk, akkor valóban nagyon fontos, hogy megfelelő minőségű halalap legyen. Szepesi Gábortól azt is megtudtuk, errefelé leginkább a pontyot kedvelik az emberek. Ennél a halnál nagyon fontos, hogy ne vegyünk túl nagy, tehát 4-5 kilós halakat, mert azok már el vannak zsírosodva, nem kifogástalan az ízük, a minőségük. Körülbelül 2 kilós pontyok azok, amelyek a halászléhez leginkább megfelelnek. Amiből még nagyon finom hallé készíthető, az a harcsa, azon belül is a folyami harcsa.

avalon_fozes_181214_ja_30.jpg

Egy apró trükk a séftől

A halászléhez jó bőséges hagymás lecsóalapot készítsünk, az elején. Nagyon fontos, hogy ne használjunk halászlé-kockát, ami tele van mindenféle E-betűs dologgal, aminek az Avalon szakácsai nagy ellenharcosai. Inkább rakjunk bele picivel több halat, és ízesítésnek csak sót, fekete borsot, csípős paprikát használjunk. Egy jó lecsóalappal kell indítani, rá a hal, ezt elkezdjük főzni, majd felengedjük, és piros paprikát bele.
Közkedvelt a korhely halászlé is, ami attól korhely, hogy tejföllel, citrommal, babérlevéllel és egy nagyon kevés mustárral készül. Ez úgy az igazi, ha ezek már eleve bele vannak főzve a levesbe és nem utólag adjuk hozzá, tálaláskor.

Reméljük, minden miskolci, konyhában szorgoskodó háziasszonynak tudtunk hasznos tanácsokkal szolgálni a karácsonyi menüt illetően. Boldog karácsonyt és jó étvágyat kívánunk az egész családnak.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat