Tour de Hongrie: Daniel Jaramillo nyerte a miskolci befutót (Képgalériákkal)
|
2017. július 01. 21:48
|
frissítve: 2017. július 04. 11:21
A kolumbiai Daniel Jaramillo nyerte a 38. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny negyedik szakaszát szombaton, ezzel átvette a vezetést összetettben. A miskolci sprintbefutóra együtt érkezett az élboly, ebben Jaramillo volt a leggyorsabb. Az összetettben második helyezett Peák Barnabásnak – aki most 14.-ként száguldott át a célvonalon – mindössze két másodperc a hátránya.

A karcagi rajtnál Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter köszöntötte a Miskolcig tartó 177 kilométernek nekivágó mezőnyt. A király etap elején folyamatos akciózással használták ki a kerekesek a kedvező, 23 fokos és enyhén felhős időt, ám nagyobb előnyt még az elszakadni igyekvő 17 fős csoport sem tudott kialakítani. Alig háromnegyed óra után ketten is kiszálltak a versenyből, köztük az összetettben eddig második helyen álló Ziga Jerman. A szlovén a legjobb U23-as versenyzőnek járó fehér trikót viselte.

A mezőny egy ötfős szökevénycsoportot végül elengedett, amely ezt kihasználva 3 perc 50 másodperces előnyre tett szert. Ez a miskolci harmadik részhajrára két perc alá csökkent (1:40 p), így vágtak neki a Bükkszentkeresztig tartó emelkedőnek.

Ezen a mezőny folyamatosan szétesett – a sárga trikós ausztrál Scott Sunderland is lemaradt -, ám így is befogta a szökevényeket egy nagyobb csoport, benne a szakasz előtt az összetettben harmadik debreceni Peák Barnabással (KONTENT-DKSI Cycling Team). A hegyi hajrában a szlovén Tadej Pogacar volt a leggyorsabb a piros trikót viselő eritreai Amanuel Ghebreigzabhier és a Cube-Csömör versenyzője, Valter Attila előtt.

A lejtmenetben Pogacar kissé ellépett az élmezőnytől, előbb a kolumbiai Janier Acevedo és az ausztrál Timothy Roe akciózott, majd egy szlovén is csatlakozott hozzájuk. Ám 6,5 kilométerrel a cél előtt, már sík terepen, befogták őket. Rögtön további akció kezdődött, újabb hármas lépett el, de csak rövid időre, így az utolsó 5 kilométert együtt kezdte meg a 28 kerekes.

Nagyjából 16 órára várták a 38. Tour de Hongrie mezőnyét a miskolciak a Szent István térre, sokan már fél órával korábban elfoglalták helyüket a kordon mellett. Sok kisgyermek olyan szerencsés helyzetben volt, hogy az édesapja nyakából követhette az eseményeket, így mindent látott, hiszen aki későn érkezett, már nem fért közvetlen az út mellé. A speaker hasznos információkkal igyekezett ellátni a nézőket, akiknek a tekintete a Művészetek Háza felé szegeződött, hiszen már nagyon várták a mezőnyt.

Többen mezekben pózoltak, zászlókat lógattak, de olyanok is akadtak, akik frissítőkkel készültek a versenyzőknek. „Anya, hol vannak már?” – türelmetlenkedett egy kisiskolás, majd egy rendező odasúgta neki: „Már a Tiszai pályaudvarnál járnak”. A speaker kérésére a nézők „gyakorolták” a tapsolást, és mivel több motoros rendőr is elhaladt előttük, volt is rá lehetőségük.

16 óra után pár perccel aztán a speaker jelezte: nemsokára feltűnik a mezőny. A korlátnál lévők kihajoltak, a hátrébb helyet foglalók lábujjhegyre álltak, míg a szemfülesebbek igyekeztek padokra állni. Az öttagú szökevénycsoportot óriási üdvrivalgás és tapsvihar fogadta, ahogy feltűntek a távolban, de a hangulat akkor tetőzött igazán, amikor a mezőny száguldott el a Szent István téren lévők előtt. Csak néhány másodpercig tartott, de minden néző mosollyal az arcán távozott – már aki távozott, mert a legkitartóbbak úgy döntöttek, hogy a befutóig, ami nagyjából másfél órával később várható, már nem mozdulnak.

A sprintbefutóra együtt érkezett az élboly, ebben a kolumbiai Daniel Jaramillo volt a leggyorsabb, így a sárga trikót is ő viselheti az utolsó etapon. Ám a fehér trikós, második helyezett Peáknak – aki 14.-ként száguldott át a célvonalon – mindössze két másodperc a hátránya. A verseny rendkívüli szorosságát jellemzi, hogy a hátrányát tekintve még a hatodik is tíz másodpercen belül van.

A díjakat Kriza Ákos polgármester adta át a helyezetteknek, a ceremóniát követően pedig büszkén nyugtázta, Miskolc ezúttal is jelesre vizsgázott. – Miskolc egy sokszínű kulturális központ, ezt ezúton is bizonyította a város. A miskolciak szeretik a sportot, nagyon sok ember látogatott ki a Tour de Hongie-ra és a B!KE DAY-re is. A magyarországi kerékpáros körverseny legszebb szakaszát mi zárhattuk le, erre büszkék lehetünk, és szerintem szépségversenyben a Tour de France bármelyik etapjával felvehetjük a versenyt – hangsúlyozta a polgármester.

A győztes Jaramillo egy szóval boldogságként élte meg ezt a napot. – Nem volt könnyű ez a szakasz, végig ott kellett lennem az elején, hiszen szerettem volna átvenni a vezetést az összetettben, ami sikerült is. Most fújok egyet, pihenek a holnapi, záró szakaszra, és remélem, hogy a holnapi nap végén is még az én nevem fog állni az első helyen - fogalmazott.

Peák Barnabás szerint nem volt egyszerű ez a nap, de összességében nem volt megerőltető a szakasz. – Reggel még fájt a vállam, de szerencsére nem volt nagy a tempó, csak az elején ijedtem meg egy kicsit. A nagy mezőny kedvezett nekem, gyakorlatilag a többi csapat elvégezte helyettünk a munkát. Gyönyörű hegyi etapunk volt, örültünk az árnyéknak, itt-ott még el is tudtunk bambulni a táj szépségében. A célom most már természetesen az, hogy a sárga trikót megszerezzem - mondta el.

A vasárnapi záróetapon a Jászberény és Budapest közötti 112 kilométer vár a mezőnyre, a befutó a Városligetben lesz.