2024. május 20. Bernát, Felícia
A tudományt s művelőit ünnepelték
Kujan I.
|
2014. november 04. 17:32
|
frissítve: 2014. november 05. 14:43
Lakatos István egyetemi tanár, akadémikus vehette át idén a MAB Emlékérmet kedden, a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megrendezett ünnepségen, ahol fiatal kutatók eredményeit is elismerték.

Roósz András, az akadémia Miskolci Területi Bizottságának nemrégiben megválasztott új elnöke a Magyar Tudomány Ünnepéről szólva köszöntőjében kiemelte: ma már egész novemberben megemlékezünk arról, hogy 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudós Társaság megalapítására – ezzel lehetővé téve az MTA megalapítását. Az elnök ismertette: idén közel 20 tudományos konferenciát rendeznek a területi bizottsághoz tartozó három megyében.

Roósz András hangsúlyozta: ilyenkor nemcsak a tudományt, hanem annak művelőit is ünnepeljük, s kiemelkedő eredményeiket díjjal ismerik el. A tudományt meghatározva és a tudós feladatát kijelölve az elnök kiemelte: az újjáalakult területi bizottság feladatának tekinti az áltudományos nézetekkel szembeni fellépést is. Az idei ünnep alcímeként meghatározott „messze látó tudomány” pedig arra mutat rá – fűzte hozzá Roósz András –, hogy a tudomány amellett, hogy választ ad a jelen problémáira, a jövőnek is szól, hiszen számos eredménye, felismerése csak a jövőben hasznosul majd.

tudomany_nap_141104_fkcs_4.jpg

Pfliegler Péter alpolgármester Kriza Ákos polgármester és a maga nevében is gratulált az új elnökségi tagoknak megválasztásukhoz. Az alpolgármester a Magyar Tudomány Ünnepéről megemlékezve úgy fogalmazott, „a magyar tudósok tehetségét és szerteágazó érdemeit mi sem bizonyítja jobban, mint azok az elismerések, melyekben részesítik őket”. Fontos kiemelni – fűzte hozzá –, hogy a tudomány velünk élő, és értünk tevékenykedő, folyton változó, alakuló, fejlődő ismeretek összessége.

– Miskolc számára fontos és megbecsülendő minden, a tudomány területén dolgozó polgárának sikeres munkája, elismerése – hangsúlyozta az alpolgármester, hozzátéve: több tudományos díjat alapított a város az arra érdemesnek talált tudósok, kutatók elismerésére. Pfliegler Péter kiemelte azt is, hogy a mai Miskolc központi tudományos bázisa a Miskolci Egyetem, mely csaknem minden tudományágban képezi a jövő nemzedékét, sikerei országosan és nemzetközi szinten is elismertek.

tudomany_nap_141104_fkcs_7.jpg

Az ünneplő tudósokat és kutatókat köszöntötte Pajtókné Tari Ilona, az egri Eszterházy Károly Főiskola oktatási és tanulmányi ügyekért felelős rektorhelyettese, valamint Szegedi László, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola oktatási rektorhelyettese is. Kékesi Tamás, a Miskolci Egyetem tudományos és nemzetközi rektorhelyettese örömmel konstatálta, hogy több, a Miskolci Egyetemhez köthető kutatót és tudóst lát a résztvevők között. Egyúttal bizalmát fejezte ki, hogy ez a kör még tovább bővül majd, s ezért a felsőoktatási intézmény Kékesi Tamás elmondása szerint mindent meg is tesz: biztosítja a kutatási hátteret, tudományra neveli a fiatalokat, akiknek az oktatók kutatás iránti affinitásukat, elkötelezettségüket is átadják.

A köszöntőket követően átadták a MAB díjait. Kiemelkedő, az MTA-MAB érdekében hosszú időn át kifejtett munkássága és eredményes tudományos tevékenysége elismeréseként MAB Emlékérmet vehetett át Lakatos István egyetemi tanár, akadémikus, az MTA-MAB volt elnöke.

tudomany_nap_141104_fkcs_9.jpg

Tudományos eredményei és a MAB keretében végzett munkája elismeréseként Kitüntető Tudományos Díjban részesült Bíró György egyetemi tanár, Földessy János egyetemi tanár, a MAB Föld- és Környezettudományi Szakbizottságának elnöke, valamint Dulai Sándor főiskolai tanár, a MAB Biológiai Szakbizottságának elnöke.

Eddigi kiemelkedő kutatómunkájuk elismeréseként 17 fiatal kutató – köztük idén először két ifjú művész – részesült tudományos díjban (neveiket a cikk végén olvashatják).

Új eredmények az élő természettudományban címmel tudományos ülést is tartott az MTA Miskolci Területi Bizottsága kedden. Berkő Péter nyugalmazott szülész-nőgyógyász főorvos előadásában az „ÉFT-módszerről” szólt, mely segítségükre lehet a retardáció miatti halálozás mérséklésében. Érdeklődésünkre a területi bizottság alelnöke elmondta, az új módszert több év alatt dolgozta ki, s egyre népszerűbbé válik nemcsak hazánkban, hanem a világ más részein is. Mint ismertette, a módszer arra szolgál, hogy az újszülöttek testi fejlettségét az eddiginél sokkal pontosabban lehessen minősíteni, és felismerni a leginkább veszélyeztetetteket.

Tudományos díjban részesült:

Jakab Nóra jogász, Miskolci Egyetem
Molnár Dániel okleveles kohómérnök, Miskolci Egyetem
Somogyiné Molnár Judit, okleveles környezetmérnök, Miskolci Egyetem
Szarvas József biológiatanár
Lukács Zsolt okleveles gépészmérnök, Miskolci Egyetem
Sebestyénné Szép Tekla okleveles közgazdász, Miskolci Egyetem
Makó Judit matematikus, Miskolci Egyetem
Tégla Zsolt kertészmérnök, Károly Róbert Főiskola
Virág Irén történelem-német nyelv és irodalom szakos középiskolai tanár, Eszterházy Károly Főiskola
Bednanics Gábor magyar nyelv- és irodalomtanár, Eszterházy Károly Főiskola
Petrás Miklós általános orvos
Havasi Virág szociológus, jogász, közgazdász, Miskolci Egyetem
Lipp Mónika Mária művészettörténész és középiskolai tanár
Fejes Zsolt okleveles vegyész, Miskolci Egyetem
Lenkey Tóth Péter képzőművész, Debreceni Egyetem
Réti Balázs zongoraművész-tanár, Miskolci Egyetem
Petres Csizmadia Gabriella, Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat