Már javában tart az idei parlagfűszezon, ami több százezer allergiás ember életét nehezíti meg Magyarországon. A jellegzetes, de személytől függően változó mértékben jelentkező tünetek enyhítésére többféle eljárás is létezik, fontos azonban tudni, hogy vannak kifejezetten kerülendő módszerek is. Az utóbbiakról szóló javallatok általában hozzá nem értő emberek által, illetve a neten terjednek.
Az egyik ilyen hamis gyógymód lényege, hogy az allergiát magával a parlagfűvel, annak teaként való rendszeres fogyasztásával lehet megszüntetni, mintegy hozzászoktatva a szervezetet.
Nékám Kristóf allergológus, a Magyar Allergia Szövetség elnöke a Napközben szerdai adásában azt mondta, szomorú, hogy ez a szóbeszéd újra és újra felbukkan, de egy ilyen terápiának semmiféle jótékony hatása nincs, akár eszi, vagy issza valaki a parlagfüvet. Nékám Kristóf ezért azt ajánlja a pollenérzékenységben szenvedőknek, hogy mielőtt gyógyítani kezdik magukat, kérdezzenek meg egy patikust vagy orvost.
Csak látszólagos a rokonság
Vannak azonban hasznos javallatok is, az egyik – a gyógyszeres kezelések mellett – az allergénspecifikus immunterápia, ami csak látszólag rokon a parlagfű fogyasztásának kerülendő gyakorlatával. A terápia lényege, hogy ugyanazokat a fehérjéket használják fel a gyógyításhoz, amelyek a pollenérzékeny személyben a túlzott és felesleges immunreakciót kiváltják.
Az allergizáló anyagot azonban más időben, más mennyiségben és más úton adagolják a páciensnek, mint ahogy az természetes módon, szezonálisan bejut a szervezetbe, illetve lecsapódik a légutakban, a tüdő- és orrnyálkahártyán. Az ellenőrzött adagolással az immunrendszer visszavezethető a normális állapotba, amikor az egyébként veszélytelen anyagokra nem ad túlzott, allergiás reakciót.
Az immunterápiát több éven át kell folytatni, és sokaknál hoz jó eredményt. Az eljárásra vállalkozó páciensek körülbelül felénél enyhíti a tüneteket, illetve fékezi az allergiás reakcióikat – mondta Nékám Kristóf.
Új módon lépnépnek fel a parlagfű ellen
A belgyógyász a Kossuth Rádió műsorában arról is beszélt, hogy a parlagfűallergia gyógyszeres költségei országos szinten nagyon magasak. Az Észak- Amerikából a XIX. században behurcolt növény pollenjei ugyanis már meglévő betegségeket is súlyosbíthatnak, például az asztmát. Megjegyezte, hogy augusztusban és szeptemberben az allergiagyógyszerek forgalma akár megháromszorozódhat az őszi és téli időszakhoz képest.
Az allergiák hatékony visszaszorításához, illetve kezeléséhez Nékám Kristóf szerint rendszerszerűen kellene fellépnie az egészségügynek, mert nem csak a pollenekről, hanem az emberi tevékenység okozta környezetszennyezés is hozzájárul a problémához.
Például el kellene végezni egy átfogó rizikóelemzést, kimutatni, hogy hol, mikor, milyen szennyezések vannak a levegőben, és az milyen átfedést mutat a parlagfű elterjedtségével, annak virágzási periódusával. Ehhez kapcsolódva azt is vizsgálni kellene, hogy az adott területen hányan élnek, és a potenciálisan veszélyeztetett személyek eljutnak-e az orvoshoz, van-e a parlagfűszezonban megfelelő ellátás a számukra – mondta Nékám Kristóf.
Hozzátette, a Magyar Allergia Szövetség elkezdett kidolgozni egy ilyen rendszert, de még nagyon sok embernek a részvétele kellene ahhoz, hogy pontosan tudni lehessen, hol, mikor, hogyan kell fellépni a parlagfű okozta egészségügyi problémák visszaszorítására.
Akár ötmillióba is kerülhet
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih)egy hónapja jelentette be, hogy júliustól megkezdődik a parlagfüves területek ellenőrzése,és a kiszabható bírság a fertőzött terület nagyságától függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjed.
A mentesítési kötelezettség mindenkire és gyakorlatilag minden területre vonatkozik. Július 1-től idén is bárki számára elérhető a parlagfű bejelentő rendszer. A rendszer interneten és okostelefonon keresztül is kezelhető, azonban a bejelentés előzetes regisztrációhoz kötött.
Napjainkban Magyarország egyike Európa parlagfűvel leginkább fertőzött területeinek, a lakosság mintegy 20 százaléka szenved az allergia miatt.