2024. május 16. Mózes, Botond
Új tanszéket alapítottak a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karán
Kujan István
|
2017. január 31. 14:14
|
frissítve: 2017. február 01. 17:52
A kar hallgatóinak gyakorlati és kutatási lehetőségei bővülnek az új tanszékkel, de a Miskolci Egyetem és a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) több közös hazai és nemzetközi kutatási pályázatot is be kíván nyújtani. A tanszék alapítását kedden jelentették be.

– A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara és az intézet több évtizedes kapcsolatait nagyobb és erőteljesebb fokozatba kívánja kapcsolni, ennek eredményeként új tanszéket hozunk létre – jelentette be a kar dékánja. Szűcs Péter hozzátette, a MOL Tanszék mintájára alakítják ki, és ahhoz hasonlóan szintén az ipari kapcsolatok erősítése az egyik cél.

Hangsúlyozta továbbá, hogy a tanszék megerősíti a kar egyedülálló oktatási struktúráját, amely Magyarországon a legszélesebb területét fedi le a földtudományi képzéseknek és oktatásnak. A hallgatók még több lehetőséghez jutnak, gyakorlatuk letöltésében is új lehetőségek nyílnak előttük. A dékán rámutatott arra is, hogy az intézet a geológus, geofizikus és földtani végzettségű szakemberek egyik legnagyobb munkáltatója hazánkban.

– A kutatási lehetőségeink is bővülnek, hiszen mindkét intézmény széleskörű hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik. Most lehetőség lesz arra is, hogy további közös, átfogó kutatási pályázatokban induljunk – sorolta az együttműködés előnyeit Szűcs Péter. Hozzátette, doktori iskolájuk az intézet munkatársai számára lehetőséget kínál arra, hogy doktori fokozatot szerezzenek, habilitáljanak.

egyetem_magyar_foldtani_170131_ja_6.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Az MFGI Európa egyik legrégebbi, földtani-geofizikai kutatásokat végző és államigazgatási feladatokat is ellátó szolgálata. Az intézet igazgatója, Fancsik Tamás köszöntőjében arról szólt, hogy a két intézmény olyan szinergiát képes kialakítani egymással, ahol a tudomány, az innováció, illetve annak alkalmazása lényeges infrastrukturális és színvonalbeli emelkedést eredményezhet.

– Számunkra nagyon fontos az utánpótlás, ezt a kartól megkapjuk. Azzal, hogy szervesen integrálódhatunk az oktatásba, nemcsak a nálunk felhalmozott gyakorlati tapasztalatokat, kihívásokat tudjuk közvetíteni a hallgatók számára, hanem jól képzett szakembereket is kapunk – húzta alá az intézetigazgató.

Torma András rektor rámutatott, az iparvállalatokkal fennálló, hosszú évtizedekre visszanyúló kapcsolatok mellett az állam különböző hatóságaival, intézményeivel, valamint az önkormányzatokkal is együttműködik a Miskolci Egyetem.

egyetem_magyar_foldtani_170131_ja_2.jpg

– Az együttműködések jogokat és kötelezettségeket egyaránt jelentenek a felek számára, fontos azonban, hogy ezek szinkronban legyenek. Úgy gondolom, ezúttal is kölcsönösen előnyös megállapodást kötöttünk – húzta alá a jogász rektor.

egyetem_magyar_foldtani_170131_ja_4.jpg

– Ez egy újabb jó apropó arra, hogy elmondhassuk: a Miskolci Egyetem az ország egyik legjobb műszaki felsőoktatási intézménye – ezt már az egyetem kancellárja hangsúlyozta. Deák Csaba a Műszaki Földtudományi Kar méltatásánál kiemelte, az elsők között vannak az elért eredmények és az elnyert források tekintetében is. Ugyanakkor a vállalati megbízások is ráerősítenek arra, hogy az itteni kutatókar kiemelkedő teljesítményt nyújt, amit nemzetközi szinten is elismertek.

egyetem_magyar_foldtani_170131_ja_12.jpg

– A beiskolázás kapcsán is kiemelném azt, hogy a karnak magyar és angol nyelvű BsC illetve mesterképzései is vannak. Akik tehát itt végeznek, jó pozícióból indulnak a munkaerő-piaci versenyben – emelte ki Deák Csaba.

egyetem_magyar_foldtani_170131_ja_18.jpg

Az MFGI Intézeti Tanszék első tanszékvezetője, Plank Zsuzsanna – aki az MFGI tudományos főmunkatársa – a sajtótájékoztató után vehette át tanszékvezetői megbízatását Szűcs Péter dékántól.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat