2024. április 29. Péter
Újságírók Párizsból
Mike György
|
2016. április 01. 13:30
|
frissítve: 2016. április 05. 05:34
Az elmúlt héten francia újságíró barátokat fogadtam, akik még soha nem jártak Magyarországon. Négy napot töltöttek itt, ennyi időm volt arra, hogy megismertessem velük azt az országot, amelyről egy átlagos francia bizony nagyon keveset tud. A város-, illetve országnézés maga természetesen nem olyan téma, amelyről érdemes lenne számot adni a vélemény rovatunkban, de a négy nap alatt bőven volt alkalmunk kicserélni a gondolatainkat, leginkább a politikai aktualitásokról. Mindaz, amit hallottam tőlük, nem lepett meg túlságosan, de az általános lehangoltságuk, a saját országuk jövőjét illető kiábrándultságuk azért sokkoló volt.

       Az egyik este, amikor a Budapesten a Vigyázó F. utcában nemrég megnyílt Costes Downtown étteremben tapasztalhatták meg az újságíró barátok, hogy immár mi, magyarok is képesek vagyunk a legkényesebb francia ínyeket is kielégítő ízeket kreálni, az egyik este tehát Michel Houellebecq Soumission című regénye volt a vita kiindulópontja. A regény egyébként tavaly jelent meg, és láss csodát, már a magyar fordítása is olvasható. Franciaországban hatalmas könyvészeti siker, öt nap alatt 120 ezer, egy hónap alatt 345 ezer példányban fogyott el. Tehát az egyik vendég, Brigitte a Behódolás című regényről kezdett beszélni, amelynek a műfaja politikai fikció, egyben a várható jövőbe, Franciaország jövőjébe tekintés. Közelebbről a 2022-ben esedékes köztársasági elnökválasztás, pontosabban az ezt követő fiktív változások leírása áll a regény középpontjában. A szerző a hat év múlva tartandó elnökválasztás győzteseként a karizmatikus és intelligens Mohammed Ben Abbest vízionálja. Ben Abbes az egyelőre nem létező Muzulmán Testvériség nevű párt jelöltjeként kerül be nagy küzdelemben a választások második fordulójába, ahol aztán, eleveníti föl Brigitte a regény tartalmát, óriási fölénnyel nyer, miután a Front National jelöltjének győzelmét megakadályozandó, minden hagyományos párt Ben Abbest támogatja. Mindez tökéletesen elképzelhető a mai Franciaországban, mondta Brigitte, miután a Jean-Marie Le Pen által alapított, szélsőségesként megbélyegzett, de ideológiájában sokat szelídült Nemzeti Front közel áll ahhoz, hogy a legerősebb párttá váljon, és miután az arab kisebbség lélekszáma, nem hivatalos becslések szerint elérheti a 15-20 százalékot Franciaországban.

parizs_merenylet_katona.jpg

A választásokat megelőzően az országban általánossá váltak az összetűzések a fiatal francia és a fiatal szalafista, arab terroristabarát csoportok között, és itt válik nagyon érdekessé és fontossá, hogy a beszélgetőpartnereim újságírók voltak. Mindezekről a polgárháborús összecsapásokról ugyanis a regény szerzőjének intenciói alapján a francia sajtó nem, vagy csak részben tudósított. Ezen a ponton persze mindenkinek beugranak a tavaly szilveszteri németországi események (is) és leginkább az őket követő általános médiacsend. Francia újságíró barátaim valamennyien egyetértettek abban, hogy nem létezik független újságírás, de abban is, hogy a németországi sajtó és a nemzetközi liberális sajtó összejátszásáról legkésőbb tavaly szilveszterkor hullott le a lepel. A Behódolás szerzője, Michel Houellebecq szerint a francia sajtó adott esetben hasonlóan fog viselkedni, amivel személy szerint én egyetértettem, a vendégeim viszont nem, vagy nem egységesen. Érthető. Ennél azonban talán sokkal érdekesebb a regény folytatása.

diosgyori_var_160319_vcs_25.jpg

A francia újságíróbarátoknak nagyon tetszett a Diósgyőri vár is

Az arab köztársasági elnök megválasztását követően ugyanis Franciaországban megszűntek a polgárháborús villongások, sőt beindult a gazdaság, csökkent a munkanélküliség, lényegében bevezették a sariát, azaz a muzulmán vallási törvénykezést. Az egyetemeket privatizálták, és kizárólag a muzulmán professzorok kaptak állást, bevezették a poligámiát. A regény végén maga a főhős is, az egyetemi tanár, aki a narratívát vitte a regényben, áttér az iszlám hitre.

A francia újságírók a regény történéseinek bekövetkeztét még korainak tartják saját hazájukban 2022-ben, de a kicsit távolibb jövőben nem. Az általános, depresszióba hajló hangulatuk azonban arról árulkodott, hogy a francia nép idegenekkel szembeni ellenállása az utóbbi évtizedekben radikálisan lecsökkent, és a Behódolás szerzője ezt nagyon világosan látja. Éppen ezért írta meg a hatodik regényét, a saját népét szeretné fölrázni véleményem szerint.

palotaszallo.jpg

Végül, nem tudom elhallgatni, hogy a Párizsból érkező újságírók el voltak ájulva Budapest, és a Balaton szépségétől, hasonlóan a Diósgyőri vártól, a Palotaszállótól, Lillafüredtől. A beszélgetéseink végkicsengése pedig az volt, hogy egyetértenek a magyar migránspolitikával, szeretnék, ha Manuel Valls kormánya is követne bennünket ezen az úton, és egyáltalán nem tartották kizártnak, hogy Magyarország és általánosabban a térségünk egy napon Európa menedékeként fog szerephez jutni.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat