2024. október 31. Farkas
Ukrán válság: Párizs és Varsó azonnali tűzszünetre szólított fel
MTI
|
2015. január 30. 21:28
|
frissítve: 2015. január 30. 21:28
Franciaország és Lengyelország "azonnali tűzszünetre" szólította fel az Ukrajnában harcoló feleket, valamint arra kérte Oroszországot, hogy hagyjon fel a "szakadárok bármilyen formájú támogatásával".

"Nagyon határozottan arra kérjük Oroszországot, hogy járuljon hozzá a politikai megoldáshoz és vessen véget a szakadárok bármilyen formájú támogatásának Kelet-Ukrajnában" - olvasható Francois Hollande francia államfő és Ewa Kopacz lengyel kormányfő közös közleményében, amelyet pénteki párizsi találkozójukat követően adtak ki.

A két vezető közös sajtótájékoztatóján Francois Hollande azt is kérte, hogy "a sürgető helyzetre" való tekintettel az ukrajnai szembenállás rendezéséről tárgyaló nemzetközi összekötőcsoport minél előbb tartsa meg újabb ülését Minszkben. A fehérorosz külügyminisztérium csütörtökön jelentette be, hogy - hosszú idő után - pénteken erre sor kerülhet, de végül ismét elhalasztották. 

A lengyel miniszterelnök jelezte, egyetértett a francia elnökkel abban, hogy nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy az Európai Unió enyhítse az Oroszországgal szembeni szankciókat. "Arról is megvagyok győződve, hogy a Kelet-Ukrajnában zajló események miatt, amilyen gyorsan csak lehet, meg kell valósítani a newporti NATO-csúcson hozott döntéseket és meg kell erősíteni a szövetség keleti részét" - tette hozzá Kopacz.

Az Európai Unió csütörtökön döntött arról, hogy szeptemberig meghosszabbítja azoknak a büntető intézkedéseknek a hatályát, amelyeket az ukrajnai válság miatt rendelt el korábban orosz, illetve ukrajnai természetes és jogi személyekkel szemben, és amelyek márciusban járnának le. A tilalmi listát ki is bővítik, a kibővített új névsorról pedig február 9-én döntenek az EU-országok külügyminiszterei.

Az elmúlt 24 órában legalább 24 ember, köztük 19 civil vesztette életét az ukrán hadsereg és a szakadárok közötti harcokban Ukrajna keleti részén. Szombaton a Mariupol elleni rakétatámadásban pedig harminc civil halt meg és több mint 100 lakos sérült meg.

A lengyel kormányfő öt miniszter és három miniszterhelyettes kíséretében érkezett Párizsba. A kormányközi konzultációkról Kopacz megjegyezte, hogy azok megerősítették Lengyelország és Franciaország stratégiai partnerségét. A megbeszélésen szóba kerültek az Európai Unió és a két ország prioritásai, amelyek közül az európai integráció elmélyítését és az energiaunió érdekében történő szoros együttműködést emelte ki a lengyel miniszterelnök.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat