2024. május 06. Ivett, Frida
Ülésezett Miskolc város közgyűlése
Kujan István/Répássy Olívia
|
2016. május 18. 07:00
|
frissítve: 2016. május 20. 10:53
Rendhagyó módon ezúttal szerdán ült össze a miskolci grémium a Városháza közgyűlési termében. A városatyák a többi között tárgyalták ingatlanok értékesítését gazdaságfejlesztési céllal és CSOK-os igénybevételhez. Elfogadták a Miskolci Rendőrkapitányság 2015-ös munkájáról szóló beszámolót is.

Végezetül Fodor Zoltán tájékoztatta a közgyűlést a múltbeli és a közeljövőben megszervezett eseményekről az Avason. Így a várostörténeti vetélkedőről, a faültetésről és a főzőversenyről.

– Valamint támogatom Schweickhardt Gyulának a munkáját, hogy a „fészekrakók” végre elrepüljenek az Avasról – tette hozzá a szocialista önkormányzati képviselő.

Molnár Péter (Fidesz-KDNP) szerint a Vörösmarty-Corvin-Uitz kereszteződése este 8 után veszélyes, főleg a gyalogosoknak, így vagy nem lenne szabad villognia ekkortól, vagy jobban meg kellene világítani a gyalogátkelőhelyet. További gyalogátkelőhelyre lenne szükség az Arany János 17-tel szemben. Valamint komoly problémát jelent egy szelektív gyűjtő a Vörösmarty-Király utca kereszteződésében egy nagyobb bolt mellett. Ezt ugyanis olyan emberek használják legtöbbször, akik óriási szemetet hagynak maguk után. A képviselő szerint az automatát máshova kellene tenni, nem a belvárosba. Továbbá beszélt a Bihari 1-3. szám előtti parkolási problémákról is.

Simon Gábor (MSZP) szerint nemcsak kis kátyúmentesítésekkel kellene javítani az utakat, hanem vannak olyan fontos szakaszok, amikre egyenletes új aszfalt lenne a megoldás. Ilyen például a Görgey, a Kiss Ernő, az Andrássy, a Muhi utca, a Miskolctapolcai út, a Martinkertváros és Szirma közötti szakasz.

– Azt javaslom, hogy egy átfogó anyag készüljön a következő közgyűlésre erről – mondta.

Kriza Ákos jogosnak vélte a felvetést, majd elmondta, hogy erre olyan nagy összegre van szükség, aminek nagy részét a TOP program fedezi majd.

– Két éven belül ennek egy része fel lesz újítva, új aszfaltszőnyeget kap majd. A miskolctapolcai fejlesztés pedig akkor lesz majd aktuális, amikor a fürdőfejlesztést befejezzük. Viszonylag rövid távon rendezni kell a város útjainak rendbetételét – húzta alá a polgármester.

Nagy-Korsa Judit (DK) arról érdeklődött, hogy kapnak-e a várostól támogatást azok a károsultak, akik a Corvin utca 2-8. alatt laknak, és a lakástűzben súlyos károkat szenvedtek. Rákérdezett arra is, hogy a város differenciálja-e majd a Salkaházi programban juttatott 10 ezer forint fölötti összeg kifizetését?

Kriza Ákos kiemelte, a Salkaházi program indításakor jelezték, mi alapján szeretnék ezt nyújtani: azokat támogatják, akik az egész életüket munkával töltötték. Nem szeretnénk tehát differenciálni ebben az esetben sem – szögezte le a polgármester.

A tűzkárosultak támogatása kapcsán elhangzott: felvették a kapcsolatot a Corvin utcai lakókkal, és tájékoztatták őket az önkormányzati segítség lehetőségéről. A támogatás már úton van.

Szécsényi Marianna (Fidesz) önkormányzati képviselő a területén lévő kátyúkkal kapcsolatban kért segítséget. Kérte, hogy a Városgazda javítsa ki ezeket az úthibákat.

Tompa Sándor (DK) a DVTK-val kapcsolatban gyűjtött össze kérdéseket. Véleménye szerint a 12 milliárdnak lett volna jobb helye is Miskolcon.

Kriza Ákos úgy reagált a Demokratikus Koalíció miskolci képviselőjének kérdésére: ahhoz képest, hogy nem támogatják a stadionrekonstrukciót, sok kérdése van a politikusnak. Hozzátette, a közbeszerzés tartalmazza a válaszokat.

– Mindenre van B-tervünk, de mi győzelemre játszunk és reményeink szerint első körben érvényes lesz a közbeszerzés. Így a következő év őszétől újra saját stadionban játszhat majd a Diósgyőr – szögezte le a városvezető.

Szilágyi Szabolcs (Jobbik) ismertette, a választókörzetében több társasházban már 3 éve az a gyakorlat, hogy a MIK az előző évi bérleti díjakat fizeti meg a társasháznak. A „fészekrakós” pusztítás után azonban óriásiak a kinnlévőségek. Kérte, hogy a tárgyhavi díjakat is fizesse meg a MIK.

Kovács László (Fidesz-KDNP) több problémáról beszélt: a lakosok az alsó- és felső-majláthi buszmegállókban újra szeretnének esőbeállót. A Hegyalja utca elején lakók azt kérik, hogy a hurokban és a Máltai Szeretetszolgálatnál a villamos lassan menjen, hogy ne csikorogjon. A Cserje utcából a Városgazda munkatársait kérte, hogy szállítsák el az ÉMÁSZ által már régen levágott gallyakat. A Szeleta utca lakói szennyvízszagot éreznek, ezért a MIVÍZ vizsgálja ki a problémát. Továbbá a MIHŐ lépjen a Kuruc utca elején élők ügyében, akik nyitott ablaknál alszanak, mert annyira meleg van a lakásban.

Jakab Péter (Jobbik) arra volt kíváncsi, hogy mikor lesz ivóvizük a Miskolctapolcai Kőkötő utca nyugdíjas lakóinak, belterületen.

Révész Péter (Jobbik) az ómassai út kátyúzását és a fák és cserjék út fölé lógó ágainak levágását kérte.

Kovácsné Budai Mária (Fidesz-KDNP) visszautalt korábbi kérésére, amit a körzetében lakók fogalmaztak meg: az Alfi előtti parkoló is legyen fizetős. Mikor lehet erre számítani?

Perecsenyi Attila, a Régió Park Miskolc Kft. ügyvezetője válaszul a szeptembert jelölte ki erre.

Miután a vitát lezárta, zárt ülést rendelt el Kriza Ákos polgármester.

Nagy-Korsa Judit (DK) szerint szintén felelőtlenség, de valamilyen módon nevelni kell ezeket az embereket. Erre jó a mentorprogram, a büntetéssel véleménye szerint semmire nem megyünk.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint is segíteni kell azokon a gyerekeken, akik önhibájukon kívül vannak rossz helyzetben. A kérdés azonban az, hogy a szülők miért élnek úgy, ahogy. Felelőtlenek azok a szülők, akik a feladataikat nem látják el. Olyan lakhatási körülményeket kell teremteniük, ami megfelelő a gyerekek számára is.

Kriza Ákos polgármester egyetértett a jobbikos képviselő azon felvetésével, hogy felelőtlen az ilyen szülő, de rámutatott: csak éppen a megoldásra nem tért ki Pakusza Zoltán.

Jakab Péter (Jobbik) ismertette, több mint 70 szülő, nagyszülő aláírásával is kérte, hogy Martin-kertvárosban új bölcsőde létesüljön.

kozgyules_1605187ml_15.jpg

Nagy-Korsa Judit (DK) szerint a programba bevont 10 mentor is kevés. Úgy fogalmazott, a város, az ország érdeke, hogy azok az emberek, akik úgy nőttek fel, tudjanak változtatni a gyereknevelési szokásaikon. Példát kell mutatni nekik az adott közösségben.

Kovács László (Fidesz-KDNP) a demográfiai adatok közül kiemelte az élve születések számát és a természetes szaporodást. Az országos, sőt nyugat-európai tendenciákhoz hasonlóan kedvezőtlenek a demográfiai mutatók. Némi bizakodásra adhat okot – emelte ki az orvos-politikus –, hogy tavaly az élve születések számában már mérsékelt emelkedés volt tapasztalható. A természetes szaporodásnál is némi javulást lehet látni. Úgy fogalmazott: egy felelős városvezetés elveti a baloldal azon politikáját, hogy „lyukas vödörbe öntik” a pénzt, de tagadják a Jobbik azon javaslatait is, hogy vonják meg a támogatásokat a város nagy részétől.

– Azoknak szeretnénk adni, akik megpróbálnak a saját életükön segíteni, másrészt pl. Lyukóban, önhibáján kívül él egy gyermek rossz körülmények között. A programot azért szerveztük, hogy élhető, emberi körülményeket tudjunk biztosítani a gyermekeknek – emelte ki.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint egyre népszerűbb a könnyűdrogok használata, főleg Perecesen. A városrészben vannak neuralgikus pontok, ahol komoly gyermekveszélyeztetés tapasztalható: balesetveszélynek vannak kitéve a gyermekek, testi épségük veszélyben. A politikus a szülők felelősségét firtatta, és kérte, hogy a gyermekvédelem tegyen valamit.

Pfliegler Péter alpolgármester az előterjesztés jóváhagyását kérte a testülettől.

– Ezer hektár óriási terület, sok vállalkozás számára, és így biztos megélhetésre ad majd lehetőséget sok miskolcinak. 2015-ben indultunk el ezen az úton: a Modern városok programmal. A legnagyobb új ipari terület kialakításáról ekkor hallottunk először – mondta.

Kiss Gábor alpolgármester három napirendről tartott rövid összefoglalót. Ezek kapcsán elmondta, hogy a bölcsődéket érintő infrastruktúra 2020-ig teljes mértékben megújul.

– A gyermekétkeztetést erősen támogatta eddig is az önkormányzat, de a nyári érkeztetést is támogatják negyvenhárom napon keresztül – fűzte hozzá.

Az alpolgármester beszélt a Mentor programról, ami Lyukóban indult. Megköszönte a szociális ágazatban dolgozók munkáját.

– Szeretnénk javítani a tárgyi feltételeket. Fontos a jelzőrendszer fejlesztése, hogy a védőnőktől és az iskolákból beérkezzenek a tapasztalatok, hogy a szakemberek intézkedni tudjanak a gyermekek érdekében – mondta.

Kiss Gábor említette a droghasználatot, és a megelőzés fontosságát. Ahogy ő fogalmazott, vannak még megoldatlan problémák, de a rendszer egye hatékonyabb.

Beszélt még a nemzetiségi önkormányzatok módosításáról, amik arra irányultak, hogy az egyéni kéréseknek eleget tegyenek. Majd kijelentette, hogy a roma nemzetiségi önkormányzattal való együttműködés problémáit orvosolni kell. Kriza Ákos erre megjegyezte, hogy a roma kisebbségi önkormányzat nem írta alá az egyezményt, úgyhogy nekik a tavalyi marad életben.

A szociális és gyermekjóléti tárgyú önkormányzati rendeletek módosítása, a Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a város területén működő nemzetiségi önkormányzatok között létrejött Együttműködési Megállapodások módosítására, a Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Szolgáltatástervezési Koncepciójának 2016. évi felülvizsgálatára, valamint gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatainak ellátásáról szóló beszámolójának elfogadására, a Javaslat a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Miskolci Tankerületéhez tartozó intézmények átszervezésével kapcsolatos véleményezési jog gyakorlására, valamint a Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének valamint Miskolc Megyei Jogú Város Építési Szabályzatáról szóló 21/2014. (VII.6.) önkormányzati rendeletének módosítására került most terítékre.

kozgyules_1605187ml_28.jpg

Kovács László (Fidesz-KDNP) szerint a 35 milliárd forinttal új lendületet kaphat Miskolc fejlődése. Tavaly 37, kisebb-nagyobb fejlesztési programot fejeztek be. Pozitív visszajelzéseket kapnak az ország többi részéről is. A ciklus végére ennek kézzel fogható jelei lesznek reményeik szerint.

Molnár Péter (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy jó szívvel támogatják ezt a pontot.

– Nem kívánunk letérni az útról. Számos eredményre lehetünk büszkék. Világosan látja ezeket mindenki. Növekszik Miskolcon a vásárlóerő. Ehhez kapcsolódik a CSOK is. Magyarországon egy családbarát kormány van. Ez már eleve egy támogatás. Mi egy felelős várospolitikát folytatunk. Ezért kijelöltük azokat az ingatlanokat, amiket erre fel tudunk ajánlani – mondta.

Molnár Péter elmondta azt is, örömmel látta, hogy a Corvin utcai rendelők csaknem 90 millió forintban újulnak majd meg.

Tompa Sándor (MSZP) módosító indítványt terjesztett elő: a MIK Zrt. dolgozzon ki a listán szereplő ingatlanokhoz kapcsolódó telkekre egy olyan támogatási rendszert, amelyben nagyon sok szempontot (munkahely jövedelmi viszonyai, szociális helyzet, vállalt gyerekek száma) vesznek figyelembe, és így differenciáltan érvényesíthetnek kedvezményeket.

Kriza Ákos polgármester azt válaszolta, hogy a képviselő fogalmazza meg írásban ezt, és akkor szavaznak róla.

Pakusza Zoltán (Jobbik) azt kifogásolta, hogy sürgősségivel érkeznek meg azok az előterjesztések, amikben több százmillió forintról döntenek a képviselők.

– Olykor ki kell kérni szakember véleményét is. A másik hozzászólásom, hogy Perecesen probléma van a csapadékelvezetéssel, pedig a tervek már megvannak, továbbá a Vadász úti tagóvoda körüli járda balesetveszélyes – tette hozzá.

Jakab Péter (Jobbik) elmondta, hogy sokan nem tudják megfinanszírozni az építési telket az otthonteremtésre, ezért azt javasolta, hogy mint Balassagyarmaton, itt is jelképes összegért adja át az ingatlant az önkormányzat.

Kriza Ákos polgármester erre azt válaszolta, hogy a CSOK-os támogatás így is nagyon nagy összeg, akár több mint tízmillió forint, és méltánytalan lenne a többi miskolcival szemben még ehhez az összeghez is ekkora segítséget nyújtani.

Szécsényi Marianna (Fidesz) szerint a MIK a lehető legjobb pillanatban állt elő az előterjesztéssel. 24 helyszínen mintegy 600 millió forint értékben értékesítenének ingatlanokat. Ebben a Dráva, Kamilla, Tisza, Óvoda utca is érintett. Örömteli, hogy a Dráva utca már nem nyomortelepként, hanem sokkal inkább egy mindenki számára pozitív megítélésű utcaként fog szerepelni. Az előterjesztés a városvezeté távlati célját, miszerint a városnak meg kell tudni tartania polgárait, maximálisan biztosítja.

Simon Gábor szocialista frakcióvezető a TOP-os források céljaival nagyjából egyetértett, azonban felhívta arra a figyelmet, hogy az ezekre szánt összeg, a 35 milliárd forint kevesebb, mint amit a villamosprojektre fordítottak. Hozzáttte, helyes célokat jelöl meg a mostani előterjesztés, az egészségügyi alapellátás javításával, az óvodák, bölcsődék felújításával egyet lehet érteni. A történelmi Avas komplex fejlesztésére szánt összeg azonban véleménye szerint nem lesz elegendő.

Kriza Ákos válaszában emlékeztette a frakcióvezetőt arra, hogy a szocialista városvezetés ciklusainak egy eredménye volt: az, hogy megépítették a Szinva teraszt. A mostani városvezetési munkájának azonban látható eredményei vannak, és ezt a miskolciak is megerősíthetik. „Az önök forrásai elszivárogtak a Szinva vizében”, fogalmazott a polgármester. A strandépítés, a várépítés mind-mind azt példázza, hogy a mostani városvezetés hogyan használja fel a forrásokat.

„De ezt mutatja az is, hogy a nyomortelepek helyén új lakások épülnek, a területeket rehabilitálják” – hangsúlyozta Kriza Ákos.

Badány Lajos (Jobbik) a CSOK ingatlanokkal kapcsolatban azon véleményét fogalmazta meg, miszerint a magánszemélyek számára ez a konstrukció nem jelent segítséget. Az építkezésben gondolkozók számára probléma, hogy a telket önerőből nem tudják megvásárolni. Az előterjesztés semmilyen szociális gondoskodást nem tartalmaz. Máshol a piaci ár töredékéért kínálnak telkeket. Biztosítékok beépítését javasolja, amik garantálják a célok megvalósulását.

Kriza Ákos polgármester úgy reagált: ha ingyen kínálgatják az ingatlant, az nem törvényes. „Ezt úgy hívják, hogy a közvagyon elprédálása”, hívta fel a figyelmet. A városvezető kiemelte, Miskolcon van fizetőképes kereslet ezekre az ingatlanokra, pozitív üzenete pedig az, hogy itt akarnak maradni a fiatalok.

Soós Attila, a Fidesz miskolci frakcióvezetője arról szólt, hogy 2010-ben, majd 2014-ben a Fidesz-KDNP választási programjában biztonságos és élhető város megteremtését tűzte ki célul. A mostani javaslatok pedig „újabb élő és valós példái annak, hogyan lehet a város vagyonát és vonzerejét javítani, növelni”, fűzte hozzá. Rámutatott, a mostani városvezetés felelőssége túlmutat azon, hogy vagyonát gyarapítsa, társadalmi felelőssége is van, hogy a város egyre fontosabb, gyarapodóbb, élhetőbb legyen. Fontos, hogy a miskolciak is lássák: gyarapodik a város. Örvendetes látni, hogy az ingatlanok értéke elindult felfelé. Megjelent egy komoly igény a munkáltatók és letelepedni vágyók részéről.

– Az itt élők véleménye egyre jobb a városról, egyre nyüzsgőbb a belváros, egyre több az itt dolgozó cég és munkavállaló, és a város is egyre többet tud kínálni. Nemcsak bontunk, hanem építünk is! – hangsúlyozta. – A fiatalok, a friss diplomások itt akarnak életet kezdeni. Ennek megsegítésére eddig is több intézkedést hoztunk, ennek sorát bővítik a mostani intézkedések is.

Kovács László (Fidesz-KDNP) frakcióelnök a TOP-os forrásokkal kapcsolatban elmondta, öröm, hogy kiemelt fejlesztési célpont Miskolc. A 35 milliárd forint a megyei jogú városok között szétosztott összeg 10 százalékát teszi ki. Az egészségügyi alapellátás vonatkozásában az elmúlt 40-50 év legnagyobb fejlesztési lehetőségei nyílnak meg. Nyolc rendelő újult meg, most 6 rendelő komplexum valósulhat meg, további 12 a következő években újulhat meg.

– A ciklus végére nem marad rendelő, amit ne újítottunk volna fel – emelte ki, hozzátéve, bízik benne, hogy a 35 milliárd nagy lendületet adhat, a város hosszú távú gazdaságfejlesztését is megalapozhatja.

Tompa Sándor (DK) kezdte a vitát: a CSOK igénybevételénél sok nóvumot nem tudott felfedezni. Hogyan teszik még vonzóbbá az itt lakást építeni kívánó fiatalok számára? – vetette fel. Egyes települési önkormányzatok ingyen telkeket ajánlanak fel, hogy építkezzenek, fűzte hozzá.

kozgyules_ml_160518.jpg

Mint ismert, a magyar kormány az új lakások építéséhez, vásárláshoz kapcsolódó lakáscélú támogatásokról döntött. A kormányrendelet hatályba lépését követően a MIK Zrt. megvizsgálta a város területén lévő beépíthető ingatlanok adottságait. Ennek eredményeként több területre vonatkozóan készült értékesítési javaslat, benne vannak például az Álmos és Várhegy utcai, valamint a Szabadság úti telkek.

Szélyes Domokos, a MIK Zrt. vezérigazgatója a CSOK-os telkekkel kapcsolatos előterjesztéshez elmondta, 24 helyszínen javasolnak építési telket értékesíteni. Családi házra 28 telket jelölnek ki, 500-1000 négyzetméter fölötti méretben, 3-10 milliós értékhatár összegig. Kiemelte, különböző lokációban és igényszinttel jelentkezők is megtalálják a számukra megfelelő telket. Fontos cél volt a terület kijelölésénél, hogy a már megkezdett nyomortelep-felszámolási területeken is értékesítsenek ingatlant. Szélyes Domokos hangsúlyozta, az építési telkeket akkor értékesítik, amikor erre erőteljes kereslet mutatkozik a piacon. Építési telkek esetében 7-et jelöltek ki.

– A telkek összértéke a 600 millió forintot is meghaladja. Amennyiben az összes telek elkel, akkor csak az önkormányzat által értékesített építési telken több mint 500 új lakás épülhet Miskolcon. Ezzel javulhat a lakásállomány összetétele, de városképi szempontból is előre léphetünk – húzta alá a vezérigazgató.

Kiss Gábor alpolgármester a TOP-pal kapcsolatos előterjesztés kapcsán röviden összefoglalta a fejlesztési tartalmakat. Emlékeztetett, több mint 35 milliárd forint áll Miskolc rendelkezésre, a projektek 100 százalékos intenzitásúak, tehát nem igényelnek saját forrást.

A társadalmi integrációt elősegítő beavatkozások a Vasgyárban című projektre mintegy 210 millió forint az igényelt támogatás összege. A szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó ún. Avas szoft programok folytatásának célja az érintett területeken élő, hátrányos helyzetű emberek életminőségének javítása. Az Avason sok hasznos fejlesztő program indult el, tovább lehet vinni.

Az egészügyi alapellátás infrastruktúrájának fejlesztésében már komoly fejlesztések történtek, a gyermek- és felnőttellátásban egyaránt. 17 millió forintból újul meg a Bajcsy-Zsilinszky Úti Orvosi Rendelő infrastruktúrája. A Corvin utcai Gyermek Orvosi Rendelő fejlesztésére 46 millió forintot szánnak, a Corvin utcai felnőtt orvosi rendelőre pedig több mint 40 milliót. A Győri kapui felnőtt rendelő fejlesztésére több mint 30 milliós fejlesztést nyerhetnek el. Fejlesztik a Lyukóvölgyi orvosi rendelőt is, erre közel 54 millió forint jut. Egyedülálló kezdeményezés a gyermekvárosi, működő fogorvosi praxis korszerű ellátási feltételeinek, továbbá egészségfejlesztési, prevenciós szolgáltatások kialakítására mintegy 121 millió forint jut.

A történelmi Avas csapadékvíz-kezelési rendszerét is fejlesztik, ami Kiss Gábor elmondása szerint a pincék állagmegóvására is komoly hatással lesz. Ez egy 800 milliós fejlesztés.

Megújulnak az óvodák, bölcsődék is. Ide tartozik a Kossuth Lajos Evangélikus Óvoda infrastruktúrája, mintegy 50 millióból. A Napraforgó óvoda fejlesztése is napirenden van, több mint 220 millió forintot kaphat. A Tündérkert óvoda 190 millió fölötti tervezetet beruházással újulhat meg. Támogatást kaphat a Katica bölcsőde, a Dobó Katica bölcsőde is, előbbi közel 175 millió forintot kaphat, utóbbi 163 milliót.

– Miskolcon a város valamennyi bölcsődéje megújul, a korábbi fejlesztésekkel együtt – hangsúlyozta az alpolgármester.

Az önkormányzat gazdálkodásához kapcsolódó napirendek tárgyalása következik.

Nagy-Korsa Judit (DK) a következő kérdéseket tette fel: Hány illegális bevándorlóval foglalkoztak Miskolcon a rendőrök? Miskolc valóban veszélyeztetett terület-e drog tekintetében? Hány miskolcinak van engedélyezett gáz- és önvédelmi fegyvere?

Bogyay Ferenc erre azt válaszolta, hogy Miskolcon egy illegális bevándorlóról sincs tudomása, Borsodban is csak kettőről.

– A drogdílereket pedig elkaptuk a Tetemváron, a számozott utcákban és a magas házban is, bízunk benne, hogy a többit is el fogjuk kapni – mondta.

Simon Gábor (MSZP) sokallta a traffipaxot, amiről szerinte sok autós hasonlóan vélekedik. A Drenka dűlőre pedig ellenőrzést kért, mert onnan sok panasz érkezett hozzá.

Simon Gábor autósokkal kapcsolatos megjegyzésére Bogyay Ferenc azt válaszolta, hogy korábban volt olyan év, amikor harminckét halálos közlekedési baleset történt, tavaly három, ebből Miskolcon kettő.

– Lehet bosszankodni a gyorshajtás miatti csekken, de az említett szignifikáns csökkenés megérte az olykor sokat szidott traffipaxokat.

kozgyules_1605187ml_11.jpg

Kovács László (Fidesz-KDNP) felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a térfigyelők fejlesztésének programja.

– A Modern városok program keretében további ötszáz kamera kerül majd Miskolcra a meglévő százötvenhez – mondta.

Kovácsné Budai Mária (Fidesz) szerint kiváló a seriffek munkája a lakosság tapasztalata szerint. Megszűnt a hulladéklerakás a Bábonyi bércen, csökkent a körzetben a közterületen történt szeszesital-fogyasztás.

Pakusza Zoltán (Jobbik) azt kérte, hogy a rendőri jelenlét legyen erősebb a Torontáli és a Tátra utcákon, főleg a nyári hónapokban. Majd kijelentette, hogy a seriffek a közösségi rendőrök helyett vannak.

– Miért nem folytatódott a svájci projekt, ami ezt finanszírozta, milyen választ kapott erre a polgármester úr a kormánytól? – kérdezte a Jobbikos képviselő.

Fodor Zoltán (MSZP) elmondta, az avasi bűncselekmények száma valóban visszaesett tapasztalatai szerint is, ahogy ő fogalmazott, csak kisebbek vannak.

– Továbbra is támogatom a rendőrök jelenlétét az utcán, mert őket ismerik a lakosok – fűzte hozzá.

Nehéz Károly (Fidesz) hozzászólásában rámutatott, jó úton indultak el, amikor úgy döntöttek, hogy az emberek szubjektív biztonságérzete a legfontosabb. Teljes mellszélességgel támogatja az önkormányzati rendészetet, ezzel lehet véleménye szerint a szubjektív biztonságérzetet növelni, hiszen ők vannak a legközelebb az emberekhez. Örült, amikor bevezették a seriff-rendszert. Heti kapcsolatban van a helyi seriffel, megbeszélik a lakossági jelzéseket, megbeszélik a felmerült esetleges problémákat. Sok olyan dolgot oldott meg, amiről korábban akár tudomásuk sem volt: illegális szemétlerakás és beköltözés. Köszöni a munkáját a rendészeknek, a seriffeknek és a rendőröknek is.

Pakusza Zoltán (Jobbik) elmondása szerint a választókörzete egyik neuralgikus pontján, a Lyukóvölgy és a Számozott utcák közötti, „vonulási területen” rosszak az állapotok. Főleg tavasszal és nyáron komoly problémát jelentenek a csoportos vonulások, szemetelés, alkohol -és drogfogyasztás. Az egykori Avasra emlékeztet a Torontáli és Tátra utca környéke, mondta. Sok a beköltöző a környéken, jelezték felé a környéken élők. Lakhatatlan épületekbe adnak ki lakcímkártyát, állította.

Bartha György (MSZP) megköszönte a rendőrség felé az intézkedéseket. A kihelyezett traffipaxot a lakosság nevében is megköszönte a Szervezet utcában, sokszor randalíroztak ott az autósok. A körzeti rendésszel nagyon jó kapcsolatot alakított ki, a felmerülő problémákat többségében meg tudják oldani. A polgárőrséget segíti körzetében.

Kovács László (Fidesz-KDNP) újabb hozzászólásában a polgárőrségnek is köszönetet mondott. Ő is kiemelte, folyamatos együttműködés szükséges a rendészet, a polgárőrség, a rendőrség, a városvezetés és a lakosság között. Ma Miskolcon a polgárok megélhetésének biztonsága és a közbiztonság egyaránt fontos ügy, utalt a polgármester korábbi nyilatkozatára. A rendészet költségvetése 600 millió forint fölött volt. Az első tapasztalatok több mint biztatóak a seriff-rendszerről.

Glatz Katalin (Fidesz) önkormányzat képviselő azt mondta, az MSZP vezetése alatt még nem volt annyira fontos a közbiztonság kérdése, különösen igaz ez az Avasra. Folyamatosan randalíroztak az ő idejükben, az emberek féltek kimenni az utcákra, egyes elemek zavarták a békés együttélést. A „fészekrakók” kitelepítésével ezek az állapotok megszűntek, békésebb az Avas. A fellépő problémákat a rendészet folyamatosan ellenőrzi, sikerült ezeket visszaszorítani. Folyamatos a segítségnyújtás. Köszönjük a rendészek munkáját – zárta hozzászólását.

Novák Józsefné (Fidesz) önkormányzati képviselő hangsúlyozta, a fideszes városvezetés kiemelt figyelmet fordít a szépkorúakra. A miskolci nyugdíjasvédelmi programban a szubjektív biztonságérzet növelésére is figyeltek. Felvetette: mit adott a szépkorúak között kiosztott ajtóék és a riasztó? Biztonságérzetet és bizalmat! – hangsúlyozta. Hozzátette még, hogy Miskolc város rendje az összefogásra és az együttműködésre épül. Végül megköszönte a választókörzete seriffjének munkáját.

Hollósy András (Fidesz) elmondta, 14 hónapja ők jelentették be az országosan egyedülálló seriffrendszer bevezetését. Több mint 1000 intézkedés történt az első két hónapban. Tavaly fogadta el a közgyűlés eddigi legnagyobb rendészeti költségvetését, ami 600 milliónál is több volt. 150 százalékkal emelkedett a rendészet létszáma.

– Jóleső érzés a lakosok szerint, hogy látják a seriffeket a közterületeken – szögezte le a fideszes képviselő, aki egy konkrét esetet is említett: kutyáját sétáltató lányt támadtak meg, 1 órán belül elfogták a támadót. Van létjogosultsága tehát a rendszernek. Nagyon bízik benne, a jobbikosok is támogatják majd a beszámolót.

Jakab Péter (Jobbik) felszólalásakor a Fidesz-KDNP frakció kivonult. Az önkormányzati képviselő megköszönte a rendőrök munkáját. Ugyanakkor véleménye szerint egy város attól lesz biztonságos, hogy nem támadnak meg. Hozzátette, tavaly volt a legmagasabb a garázdaságok száma az elmúlt években. Ismertetett egy, az Európai Bizottság által készített közvélemény-kutatást, amiben állítása szerint az szerepel, hogy a miskolciak 45 százaléka nem érzi biztonságosnak a városát.

kozgyules_szerda3_160518_ml.jpg

Kriza Ákos polgármester úgy válaszolt Jakab Péter felvetéseire, hogy minden bizonnyal Isaac Asimov művei nagy inspirációt jelentettek a jobbikos képviselő számára.

Simon Gábor, a szocialisták miskolci frakcióvezetője elmondta, elfogadták a rendőrségi beszámolót tavaly, idén is így fognak tenni. Hozzátette, azt kell vizsgálni, az egyes rendőr és a rendőrség megtett-e mindent, ami tőle telik – véleménye szerint törekedtek arra, hogy a lehetőségekhez képest szolgálják a várost. Végül aláhúzta, a nyomozati eredményességen jelentősen javítani kell.

Kovács László (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő a frakciók nevében köszönetet mondott, elismerően szólt a rendőrségi és rendészeti munkáról. Gratulált az eredményekhez, hozzátéve: mindig a javítás mellett állnak. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy a rendőrség és a rendészet munkája zavartalan és továbbra is eredményes legyen. A beszámolóból kiemelte, hogy a 2015-ös adatok az elmúlt 10 év legjobb statisztikai adatait mutatják. Közel 20 százalékkal csökkent a regisztrált bűncselekmények száma, a kiemelten kezelt bűncselekmények száma közel 25 százalékos javulást mutat. Megnyugtató a járőröző rendőrpárosok munkája is. A rendészeti beszámoló kapcsán elmondta, a városvezetés és a frakciók a biztonság érdekében több intézkedést indítottak: a nyomortelepek felszámolását, a rendészetet és a Salkaházi program keretében betörőriasztó eszközök átadását. Bejelentette, mivel Jakab Péter jobbikos képviselő továbbra sem kért bocsánatot a szépkorúaktól, ezúttal is kivonulnak a teremből, ha ő szólal fel.

Kovács László Csaba rendészeti vezető szóbeli kiegészítésében arról szólt, hogy a rendőrség jó adataihoz hozzájárult Miskolci Önkormányzati Rendészet is. Kiemelte, nem működhetnének ebben a létszámban, ha a csaknem ötszázmilliós költségvetés nem teremtette volna meg az alapokat erre. Fontos, hogy a létszám országosan a legnagyobb rendészeti szervvé tette a miskolcit, de folyamatos a felvétel, a vizsgáztatás és a területre küldése a munkatársaknak. A rendőrséggel fennálló együttműködést a legoperatívabbnak nevezte a rendészeti vezető. Közös járőrszolgálatok vannak, térfelügyeleti szolgálat és gépjárműves szolgálat. Nagyon jó és gyakori a kapcsolat az MVK munkatársaival is, csakúgy, mint a Városgazda munkatársaival. A katasztrófavédelem és a NAV is gyakran kéri a segítségüket.

kozgyules_1605187ml_9.jpg

2015-ben áttekintették a rendőrségi közös szolgálatot, átgondolták és leszűrték a tapasztalatokat: lehetőség van megnövelni a közterületen járőrözők számát. Ez felgyorsította az operatív intézkedést, gyorsabb beavatkozásra adott lehetőséget.

Nagy az érdeklődés az önkormányzatok részéről a seriff-rendszer iránt, több képviselőjük jött el Miskolcra megismerni a rendszert. A munkatársak napi kapcsolatban vannak a miskolci önkormányzati képviselőkkel, a szervezetekkel és az ott élőkkel. A koncepció megvalósul, folyamatosan figyelik a működést, az eredményeket és tovább fejlesztenék.

A térfigyelő kamerarendszer bővült, de még óriási bővülés előtt áll. Több száz kamerával lesz több a közterületeken, akár 5-600-ra is bővülhet a kamerák száma. Idén tervezik a rendészet épületének átalakítását és a seriff-szolgálat fejlesztését.

Fontos a megjelenés: web- és közösségi oldalon keresztül számot adnak a munkáról, információk találhatóak és elérhetőségek, amiken keresztül folyamatosan tartják a kapcsolatot a lakossággal.

– Ezzel közelebb kerülhetünk az állampolgárokhoz, itt fogadni tudjuk a bejelentéseket – mondta el végül Kovács László Csaba.

– Az együttműködést kell kiemelni, ez járult hozzá, hogy a mutatók jelentősen javultak – mondta Kriza Ákos. A polgármester kérte a továbbiakban is az együttműködés fokozását. – Az önkormányzat segítségére továbbra is számíthatnak – mondta.

kozgyules_szerda4_160518_ml.jpg

Fotó: Mocsári László

Bogyay Ferenc r. ezredes, a Miskolci Rendőrkapitányság vezetője a beszámoló szóbeli kiegészítésében aláhúzta: 2014-ben a legfontosabb kategóriákban az elmúlt 10 év legjobb eredményeit érték el, 2015 adatai pedig további javulást hoztak. A regisztrált bűncselekmények, a kiemelten kezelt bűncselekmények vonatkozásában 2006 óta a legalacsonyabbak a számok, a legeredményesebb a nyomozati eredményesség. Az elmúlt évi két halálos közlekedési baleset évek óta a legalacsonyabb. Idén már három ilyen eset volt, de bíznak benne, hogy a miskolci közlekedésnek nem lesz több áldozata.

A vázolt trendek idén sem törnek meg. Az első négy hónap alapján állítja, meg fogják tudni tartani az eredményt, esetleges javulásra is van remény.

A rendőrkapitány ismertette, valamivel több, mint 5600 regisztrált bűncselekmény volt tavaly, de ne feledjük, volt ez a szám 13 ezer is – mondta. Kevesebb mint felére csökkentették a bűnesetek számát, minden város büszke lenne erre. Terhelőek az illegális migráció miatti határrendészeti feladatok, szívesen vezénylik az ittenieket az ország más részébe is – ez szakmai siker, de többletterhet jelent az itthon maradóknak. Azonban nem okoz közbiztonsági deficitet, szögezte le.

Bogyay Ferenc ismertette azt is, hogy míg 2014-ben 62, addig tavaly 47 rablás történt (ez 2006 óta a legjobb adat), remélhetőleg ezt idén is tartani tudjuk – mondta. Idén eddig 15-öt regisztráltak, ebből 13-at már eredményesen fel is derítettek. Nemrég egy három éve történt rablás elkövetőit sikerült rács mögé juttatni.

A rendőrség adatai szerint tavaly a közterületen elkövetett bűncselekmények száma is csökkent: míg 2014-ben 1204, addig 2015-ben 1049 volt.

A lakott lakások sérelmére elkövetett betörések számának alakulása: az elmúlt tíz év átlaga 181 betörés, ez tavaly 167 esetre csökkent.

– Miután eredményesen léptünk fel néhány bűnözői csoporttal szemben, idén alig 21 lakást törtek fel Miskolcon – számolt be az eredményekről Bogyay Ferenc. – Ez mindenképpen biztató! Hiszem, hogy a következetes munka hozza meg az eredményeket, amiket a lakosság is észrevesz.

Miskolcnak vannak társadalmi problémái, mint minden nagyvárosnak – mondta Bogyay Ferenc. – A szavazás nem szabad, hogy politikai kérdéssé váljon! – Arra kérte a képviselőket, hogy arról nyilatkozzanak, hogy 2015-ben a Miskolci Rendőrkapitányság megtett-e minden tőle telhetőt a lakosság védelme érdekében.

– Örömmel hallgattuk, hogy javulnak a mutatók – reagált az elhangzottakra Kriza Ákos polgármester, aki arra kérte a rendőrséget, hogy még nagyobb lendülettel folytassák a felderítéseket és a megelőzést.

Elsőként a Miskolci Rendőrkapitányság és a Miskolci Önkormányzati Rendészet 2015-ös munkájáról szóló beszámolót vitatják meg a képviselők.

KORÁBBAN ÍRTUK:

A májusi közgyűlést élőben követhetik a minap.hu-n is, ahol a Nap híre alatt látható a közvetítés. Cikkünk pedig folyamatosan frissül, itt is olvashatók a javaslatok, illetve az azokhoz kapcsolódó vita.

Most hat napirendi pontot tárgyalnak, az ülést Kriza Ákos polgármester vezeti.

Szó esik majd a többi között az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet módosításáról, de javaslat kerül a képviselők elé egyes szociális és gyermekjóléti tárgyú önkormányzati rendeletek módosítása kapcsán is. Hallható majd a miskolci rendőrkapitányság 2015-ös beszámolója is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat