2024. május 15. Zsófia, Szonja
Utcai párbeszéd az esélyegyenlőség napján
Kóródi Tímea
|
2015. június 09. 15:27
|
frissítve: 2015. június 10. 14:26
Legyen szó siketekről, vakokról vagy kerekes székesekről, az elfogadásukért vívott harc mindennapi életük része. Az esélyegyenlőség napját harmadik alkalommal rendezték Miskolcon. A vakvezetés és kerekes székes közlekedés mellett az is kiderült, hogyan szól egy dal, ha jelnyelven adják elő.


A miskolci Szent István téren készül a faliszőnyeg, míg mások festenek vagy kerámiákat készítenek. Ők mind az Önálló Másság Alapítvány gondozottjai. Glória 7 éve jár a csoportba. Azt mondja, úgy érzi az emberek egyre inkább elfogadják olyannak, amilyen.

– Van, amikor nehézségekbe ütközök, mert van, de többségében elfogadnak, az utcán is segítenek, tehát változó – mondta Gál Glória.

eselyegyenlosegi_nap_150609_vcs_12.jpg

A kutyasimogatással létrejött kapcsolatteremtés után máris indulhat a vakvezető kutyás séta. Panna szerint – bár a vakok bőrébe bújni nem könnyű, – ezt mindenkinek érdemes lenne kipróbálnia.

– Átéltem, így most jobban megértettem, hogy milyen is a vakok élete – osztotta meg tapasztalatát Farmosi Panna.

A kerekes székes közlekedés sokaknak még segítséggel is csak nehezen ment.

eselyegyenlosegi_nap_150609_vcs_18.jpg

– Egyszer megkérdeztem egy kerekes székest, hogy néz ki egy átlagos napja. Visszakérdezett, hogy nekem mennyi a reggeli készülődés? Mondtam, hogy olyan 10 percet borotválkozok, a fogmosás 3 perc, gyorsan felöltözök, igy összesen 20 perc a reggeli készülődés. Ez neki 1 óra 15 percbe tellik. Elsorolta, hogyan zuhanyzik, hogy száll ki a székből, hogy ül bele vissza, és ez bizony mind idő – mondta Molnár Tibor, a B.-A.-Z. Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház irodavezetője.

Vakok és gyengénlátók, siketek és kerekes székesek is bemutatkoztak az esélyegyenlőség napján, amit harmadik alkalommal rendeztek meg Miskolcon. 

eselyegyenlosegi_nap_150609_vcs_09.jpg

– Ennek a legfontosabb célja, hogy itt az utcán lehet ezzel kapcsolatban átadni információt, beszélgetni, kicsit érzékenyíteni az embereket, mert ilyen ügyekben egyértelműen a leghatékonyabb az emberek közötti párbeszéd – mondta Kiss Gábor alpolgármester.

A siketek és nagyothallók flashmobbal hívták fel a figyelmet a másság elfogadására.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat