2024. május 30. Janka, Zsanett
„Vannak még csodák” – Raffai Kinga-emlékkiállítás a City Art Galériában
Muntyán Bernadett
|
2018. január 27. 11:18
|
frissítve: 2018. január 29. 10:48
Raffai Kinga emlékkiállításának megnyitójára gyűltek össze a Kondor Béla-díjas festőművész barátai, családtagjai és a munkássága iránt rajongó műértők, január 26-án a City Art Galériában.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_03.jpg

A City Art Galéria 2018. évi első kiállításaként nyílt meg Raffai Kinga festőművész emlékkiállítása pénteken a City Hotelben. A megnyitó résztvevőit elsőként Barkóczi István, a City Hotel Miskolc tulajdonosa üdvözölte. Köszöntőjében a Raffai Kingához fűződő több évtizedes barátságáról szólt, felidézve néhány kedves emléket. – Kinga rá tudott venni arra, hogy egy kicsit másképp lássam a világot: mikor megnéztem egy-egy képét, rájöttem, vannak még csodák – hangsúlyozta. Barkóczi István kiemelte, a City Art Galéria elindítója öt évvel ezelőtt Raffai Kinga volt.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_10.jpg

A festészet mellett a próza világába is betekintést nyerhettek a megnyitó résztvevői: Kardos Katalin előadásában két verset hallgathattak meg. – Negyvenkét éves barátság köt össze Kingával – fogalmazott Kardos Katalin. – Az első vers, amit fel fogok olvasni, Kinga egyik egri kiállításán hangzott el kifejezetten az ő kérésére, mely szerintem a lényéről szól – hangsúlyozta. Ez a vers Váci Mihály Szelíden, mint a szél című alkotása. A másik verset, amelyet felolvasott Koppány István tollából, Raffai Kinga Japán kert című műve ihlette.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_06.jpg

– Egy asszony katonának állt. Egy gyönyörű nő harcba indult – kezdte a kiállítást megnyitó beszédét Pankucsi Márta szociológus. – Raffai Kinga Katonaláda című festményén megjelennek nevének kezdőbetűi, hogy bizonyosak lehessünk, ez az ő katonaládája, ő indult harcba. Hihetetlennek tűnik – folytatta –, hiszen Raffai Kinga az egyik nyilatkozatában maga mondta: „Én egy kiegyensúlyozott, szolid, polgári nő vagyok.” Képei a békéről, a nyugalomról, a szeretetről szólnak, én meg most itt arról beszélek, hogy harcos lett. Igen, – magyarázta Pankucsi Márta –, van az úgy, hogy éppen a legszeretetteljesebb emberek, akik leginkább vágynak a békére, ők indulnak harcba, amikor a gonosz erői támadnak. Raffai Kinga a jó oldalán, a szépség oldalán, a szeretet oldalán harcba szállt – húzta alá.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_12.jpg

Pankucsi Márta arról is szólt, a kertet – mely az emberi lelket jelképezi a japánok szerint –, szeretettel, odafigyeléssel kell művelni azért, hogy az ember győzzön. Így fér meg egymás mellett az a gyönyörűség, amelyet Raffai Kinga festményein látunk, azzal a harccal, amiről Pankucsi Márta szólt. – Kinga katonaládájában virágok, és madarak vannak – emelte ki.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_08.jpg

A megnyitó végén Raffai Ádám – Raffai Kinga fia – köszönetet mondott a kiállítás létrejöttéért, majd kiemelte: Édesanyám végakarata volt, hogy a Koronázási palást című képe a Diósgyőri várba kerüljön. Ez így is lett, mint ahogyan a kerámia Életfa műve a Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola falát díszíti.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_05.jpg

A kiállításon közreműködött Zsekov Éva Mónika hegedűművész.

raffai_kinga_kiallitas_180126_vcs_09.jpg

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat