Az orvostudomány ma már képes vérplazmával nagyon sok olyan gyógyszert előállítani, amiknek köszönhetően korábban gyógyíthatatlannak tűnő betegségekkel is együtt lehet élni. Ezért is van szükség minél több vérplazmára – és hazánkban, Miskolcon szerencsére erre figyelnek is az emberek, sokan jelentkeznek donornak a véradás ezen speciális formájára.
Az olyan állomásokon, mint a hivatalosan most megnyitott Király utcai központban is, olyan gyógyszerek előállításához vesznek le vért, amelyek plazmából készülnek. Egy speciális eljárásban, a vérvétel után elválasztják a plazmát a vér többi összetevőjétől. Plazmát ugyanis nem lehet mesterségesen előállítani – ahhoz egyedül egészséges emberek nagylelkű adományozása útján lehet hozzájutni, és az végül majd az arra rászorulókhoz jut el.
A plazma tehát életminőséget javító gyógyszerré alakítható, ezzel pedig számos, ritka és súlyos betegség és állapot kezelhető, mint például az újszülöttek hemolitikus betegsége, az immundeficiencia vagy a hemofília.
– Az erős, jól működő immunrendszer megvéd minket a kórokozókkal, vírusokkal, baktériumokkal, gombákkal szemben. De az öröklötten immunhiánnyal élők ezekkel a fertőzésekkel szemben védtelenek, gyakoriak náluk az alsó- és felső légúti betegségek, a bőrfertőzések, súlyosabb esetekben az agyhártyagyulladás – sorolta Tóthné Apáti Nagy Mónika, a Magyarországi Immunhiányos Betegekért Egyesület elnöke a csütörtöki megnyitó alkalmával.
Zeher Margit belgyógyász immunológus, tanszékvezető egyetemi tanár ehhez hozzátette, ha egészséges az ember, az immunrendszerrel nem sokat törődik.
– Sokféle immunhiány van, veleszületett és szerzett, és vannak másodlagos betegségekhez kapcsolódó immunhiányok. Minden százezredik gyermek olyan súlyos immunhiánnyal születik, ami az élettel szinte összeegyezhetetlen – ismertette a szakember.
Az új miskolci központot – melynek fővédnöke Kriza Ákos polgármester – hivatalosan Miskolc jegyzője adta át. Alakszai Zoltán méltatta a Kedplasma Magyarország tevékenységét, és egy olyan cégnek nevezte azt, ami igazi hozzáadott értékkel bír.
Komlódi Gabriella üzletág-igazgató elmondta, a vállalat 12 éve foglalkozik plazmagyűjtéssel Magyarországon. A miskolci a hatodik központjuk hazánkban.
– Több mint fél millió plazma gyűjtésének tapasztalatával elmondhatom, hogy hazánkban ezen a területen nekünk van a legnagyobb gyakorlatunk. Fontos, hogy az általunk gyűjtött plazma a gödöllői feldolgozóba kerül, és elsősorban a hazai betegellátást szolgálja – hangsúlyozta.
Ismertette azt is, hogy minden donáció előtt vírusszűrő vizsgálatokat végeznek el, azért, hogy a lehető legbiztonságosabb plazmát adhassák át feldolgozásra.
– Csak Magyarországon körülbelül 4 ezer krónikus beteg van, akiket rendszeresen, akár nap mint nap plazmakészítménnyel kezelnek. Illetve ennél is többen vannak azok, akiknél valamilyen betegség, baleset miatt átmenetileg plazmakészítménnyel gyógyulnak – fűzte hozzá Komlódi Gabriella.
Egy vérzékeny beteg egy éves ellátásához ezerkettőszáz, egy immunhiányos beteg egyéves ellátásához pedig legalább háromszáz donációra van szükség.
– Szerencsére ma már egyre többen felismerik ennek az adományozásnak a lehetőségét. A központjainkban jelenleg több mint félezer olyan donor van, aki már több mint százszoros plazmaadó – ismertette az üzletág-igazgató.