2024. szeptember 04. Rozália
Veszélyesek lehetnek a hamis parfümök
MTI
|
2018. március 27. 10:49
|
frissítve: 2018. március 30. 18:17
Veszélyesek lehetnek a hamis parfümök, amelyek akár súlyos allergiás reakciókat, fertőző betegségeket is okozhatnak – hívta fel a figyelmet a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) kedden.

A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület operatív elnökhelyettese az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában elmondta, a hamis parfümök nem mennek át egészségügyi tesztelésen, ezért allergiát, kiütéseket okozhatnak. Kállayné Csik Ildikó kiemelte, húsvétkor különösen fontos a tudatos vásárlás, mert gyerekeket is meglocsolnak, akik még érzékenyebben reagálhatnak a hamis termékekre.

Hangsúlyozta, hogy a hamisítás emellett nemzetgazdasági károkat is okoz. Egy 2015-ös felmérés szerint Magyarországon a hamis árukból keletkezett kár 280 milliárd forint volt, amelynek jelentős részét tették ki a hamis parfümök.

Elmondta, a hamis termékek felismerését megkönnyíti, ha jól ismerjük az eredeti márkát. A hamis parfümök dobozai nem olyan igényesek, nem ugyanazt a betűtípust, betűméretet használják, mint az eredeti. Az illatszer üvegének a formája is árulkodó lehet - tette hozzá.

A magyarok vásárlási szokásaival kapcsolatban azt hangoztatta, egyre tudatosabban odafigyelnek, hogy megbízható helyről származó termékeket vásároljanak. Egy kutatás szerint 2011-ben 62 százalék, tavaly már 83 százalék utasította el a hamis áruk vásárlását - ismertette Kállayné Csik Ildikó.

A HENT szerint a hamis parfümök hozzávetőleg 800 millió forintos kárt okoztak Magyarországon az elmúlt mintegy három évben. Példaként említették, hogy tavaly a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei egyetlen vámkezelés alkalmával 2 millió forint értékben 55 ezer darab hamis parfümöt találtak, amelyet lefoglaltak és megsemmisítettek.

Az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának (EUIPO) egyik korábbi jelentése szerint az EU-ban lefoglalt hamis parfümök és kozmetikai termékek 52 százaléka Törökországból származott, értékük 26,1 millió eurót tett ki 2013-ban - ismertetik a keddi közleményben.

A hamis termékek legjelentősebb forgalma az interneten keresztül zajlik. A HENT ezért azt javasolja a vásárlóknak, hogy internetes vásárlásnál mindig legyenek körültekintőek és azokról a portálokról ne rendeljenek, ahol nem derül ki a forgalmazó cég neve és elérhetősége, mert ezekben az esetekben rendkívül nehéz, sőt gyakorlatilag lehetetlen a fogyasztó jogaink érvényesítése.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat