2024. április 25. Márk
Záróünnepség: átadták a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál díjait (Részletes lista)
Muntyán Bernadett
|
2018. szeptember 22. 20:54
|
frissítve: 2018. szeptember 25. 10:00
A Pressburger Imre díjat A bűnös című film nyerte, a Zukor Adolf díjat pedig az Ok-okozat rendezője vihette haza. A 15. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál elismeréseit a szombat esti záróünnepségen adták át, a Művészetek Házában. (Részletes listával.)

cinefest_zaro_180922_ja_2.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Bíró Tibor, fesztiváligazgató köszöntőjében kiemelte, idén is a világ filmterméseinek legfrissebb kínálatából válogattak. Olyan filmek közül, amelyek a cannes-i, berlini, vagy valamely másik nagy filmfesztiválon már szerepeltek, estleg elismerést kaptak. Emellett voltak olyan  elsőfilmes alkotások is, amelyeknek talán innen indul majd a karrierjük.

cinefest_zaro_180922_ja_3.jpg

Ósszesen 38 országból érkeztek alkotások: 10 nap alatt 150 vetítést tartottak. Ezek közül 71 film a versenyprogram része volt, 19 pedig a nagyjátékfilmes versenyprogram részét képezte. A fesztiváligazgató kiemelte: előzetes számításaik szerint, idén mintegy 25 ezer néző látogatott el a 15. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál tíznapos programjára.

cinefest_zaro_180922_ja_18.jpg

Krucsainé Herter Anikó, kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár beszédében arról szólt, hogy a Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál a szakma nemzetközileg is elismert ünnepévé vált. – A film az, ami mindenki számára könnyen, számos felületen, akár televízióban, mozikban, közösségi filmvetítések alkalmával is elérhető. Ugyanakkor érthető és közérthető, a mozgókép tehát óriási szellemi erőt jelent. Gondolkodásmódot, életmódot befolyásolhat, akár tudatot is formál, ezért a filmkészítőkre hatalmas felelősség hárul – emelte ki a helyettes államtitkár, hozzátéve: értéket felmutató, magas színvonalú filmekre van szükség. - A CineFest generációk találkozása is, a nagy filmművészek alkotásait egybegyűjtő kitekintő szekcióban az elmúlt év kedvenceit is láthatta a közönség. A tapasztalt művészek munkái mellett, a fiatal alkotók kisjáték- és rövid animációs filmjeinek bemutatásával a szervezők célja ugyanakkor az volt, hogy a filmszerető és –értő közönség idejekorán megismerje a fiatal rendező tehetségeket is – húzta alá Krucsainé Herter Anikó.

cinefest_zaro_180922_ja_5.jpg

Kiss János, Miskolc város alpolgármestere ünnepi beszédében kiemelte, igazán pezsgő, nemzetközi élet volt az elmúlt napokban Miskolcon. Nemcsak a filmek érkeztek a világ minden tájáról, nemcsak a zsűri volt nemzetközi, de idelátogattak Sanghaj és Hongkong filmes delegációi is, akik saját filmkultúrájukat mutatták be.

– Egyszerre volt ez a 9 nap egy látható és láthatatlan ünnep Miskolcon. A látható ünnep a vetítőtermekben zajlott, ahol megállás nélkül peregtek a filmkockák, miközben számos kiegészítő kulturális rendezvény színesítette a fesztivált. Nagynevű vendégek sétáltak Miskolc utcáin, nagynevű elődöket idéztünk meg, szinte tapinthattuk a kultúrát. Mindeközben azonban zajlott egy láthatatlan ünnep is, a lélek ünnepe. A fesztivál ideje alatt mintegy huszonötezer szék várta a vendégeket, és egy-egy nap után több ezer miskolci állhatott meg egy kis időre, hogy a minőségi filmek által kapott élményeket érzelmekké alakítsa a lelkében, és hagyja, hogy az érzelmekből ünnep legyen.

cinefest_zaro_180922_ja_11.jpg

A Titanic című filmben mondja a Jack Dawson szerepét alakító Leonardo di Caprio, hogy „Az élet nagy ajándék, így nem áll szándékomban elpazarolni. Miden egyes nap számít.” Nos, itt nálunk úgy telt el az elmúlt kilenc nap, hogy abból Miskolc nem pazarolt el egyet sem. Minden nap egy újabb lépés volt azon az úton, aminek során Miskolc egy új kulturális karaktert rajzol magáról. Bizonyságtételt arról, hogy ez a város érti és szereti az igényes kultúrát, kész rá áldozni is, és büszke, amikor a vendégeivel együtt örülhet és ünnepelhet. Kívánom, hogy ez a közös kulturális utazásunk még sokáig folytatódjon, várunk mindenkit vissza jövőre is, a tizenhatodik Cinefest Filmfesztiválon – zárta szavait Kiss János.

cinefest_zaro_180922_ja_1.jpg

Buglya Sándor, filmrendező, akadémikus, a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője személyesen nem tudott jelen lenni a díjátadón, gondolatait Ráczkevy Ildikó tolmácsolta. – Örömömre szolgál, hogy a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata nevében gratulálhatok a szervezőknek az elmúlt 15 év kitartó munkájához, az elért sikerekhez és a nemzetközi elismertséghez. Az Akadémia több éve támogatja a CineFest megrendezését, hogy az egyik legrangosabb magyarországi filmszakmai eseményen a színvonalas filmkínálat, a nívós filmszakmai programok és a tartalmas közönségtalálkozók értékes tapasztalattal és élménnyel szolgáljanak a szakemberek és a filmrajongók számára - üzente Buglya Sándor.

A 15. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál díjazottjai:

Életműdíj:

Hildebrand István

A magyar filmművészet egyik legjelentősebb operatőre: ő fényképezte az 1960-as, ’70-es, ’80-as évek leglátványosabb produkcióit. Keleti Márton és Várkonyi Zoltán alkotótársaként többek között olyan sokmilliós nézettségű sikerfilmeket jegyez, mint a Kőszívű ember fiai, az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, vagy a Miskolcon is bemutatásra került, frissen restaurált örökzöld vígjáték, a Veréb és madár. A Marton Endre által rendezett Katonazene, vagy Fehér Tamás cannes-i versenyfilmje, a Kertes házak utcája. Olyan népszerű európai TV-sorozatok operatőre is volt, mint a Sztrogoff Mihály, utolsó előtti munkája pedig egy korszakos remekmű: Bódy Gábor Psyché című filmje volt.

„Amit akartam mondani, azt elmondtam a vásznon, egy életen át” – fogalmazott a 90 éves operatőr. – Ami pedig kimaradt, azt majd elmondják a mostani fiúk, és lányok – mondta.

Pressburger Imre díj:

A bűnös / Den skyldige / The Guilty, Rendező: Gustav Möller

A zsűrit lenyűgözte az a csodálatos filmes nyelvezet, amivel ezt a meghatóan emberi történetet elmesélik az alkotók. Nagyon megérintett minket a főszereplő igyekezete, hogy megmentsen másokat, miközben szembenéz a saját múltjával – fogalmaztak.

Zukor Adolf díj:

Ok-okozat / Posledice / Consequnces, Rendező: Darko Štante

cinefest_zaro_180922_ja_17.jpg

Mély benyomást tett a zsűrire a teljes színészi gárda játéka, ennek az elsőfilmes rendezőnek a munkájában. A film megrázó hitelességgel ábrázolja azt, mivel jár az önelfogadás hiánya.

Nemzetközi Nagyjátékfilmes Zsűri különdíjasai:

Napszállta / Sunset, Rendező: Nemes Jeles László

cinefest_zaro_180922_ja_16.jpg

A kimagasló operatőri munkáért, a történetvezetésért és a kosztümökért.

A néma forradalom / Das schwigende Klassenzimmer / The silent revolution, Rendező: Lars Karume

Az önkényuralmi rendszerben tanúsított civil kurázsi ábrázolása miatt.

Legjobb kisjátékfilm:

Végső tiszteletadás / LAst respect, Rendező: Reut Dagbar Agami

cinefest_zaro_180922_ja_22.jpg

Lélegzetelállító hitelességgel előadott dialógusok, finom színészi játék és érzékeny filmes eszközök jellemzik ezt az egyszerűen és csodálatosan filmre vitt nagyon személyes történetet. Az emberi kapcsolatok őszinte ábrázolásával, a kitűnő filmet minimalista díszletek között forgatták, de a történet sokkal többről szól, mint amit a vásznon látunk.

CineNewWave kategória különdíja, Legjobb magyar kisjáték- és animációs film:

Last Call, Rendező: Kiss Hajni

Le a kalappal az alkotó előtt, amiért ilyen szokatlan hőst választott a filmjéhez: egy hétköznapi világ bátor hősét látjuk a filmen rendkívüli empátiával és érzékenységgel ábrázolva.

cinefest_zaro_180922_ja_19.jpg

Dargay Attila díj – A Magyar animáció ifjú tehetsége:

Bucsi Réka

Kisjátékfilmes zsűri különdíja:

Egy igazi férfi sosem sír / Los Hombres de verdad no lloran / Real men don’t cry, Rendező: Luca Castán

Nagyszerűen elmesélt megindító történet törődésről és kitartásról. Rendkívül precíz munkával előkészített film, magabiztos rendezés, kimagasló operatőri teljesítmény.

cinefest_zaro_180922_ja_11.jpg

Filmművészeti munkásságáért kapott elismerést:

Yuji Okumoto, A legmélyebb pont / Ultra low szereplője.

Csaknem 100 filmszerepe során volt hollywoodi főgonosz a Karate Kid 2-ben, dolgozott a legnagyobbakkal, köztük David Fincherrel, vagy Christopher Nolennel. A népszerűségét arra használta, hogy fiatal filmeseket segítsen álmaik megvalósításában, mint ahogyan a fesztiválon bemutatott Ultra low esetében tette.

Art Mozik Nemzetközi Szövetség (CICAE) díja:

Ok-okozat / Posledice / Consequences, Rendező: Danko Štante

cinefest_zaro_180922_ja_10.jpg

A díjat egy elsőfilmes rendező kapja, akinek filmje teljesen újszerűen és megrázóan közelít a megfélemlítés kérdéséhez. A film néha brutálisan őszintén, ugyanakkor hihetetlen érzékenységgel közelít tárgyához. Igazi érzelmi hullámvasút, ami a felnövő generáció számára is hiteles tud majd maradni. A sallangoktól mentes megközelítés, kreatív kamerakezelés, tű éles képek, és sodró lendületű zene mellett a fiatal színészek magabiztos játéka miatt lett ez a film a CICAE díj nyertese.

Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díja:

A Bűnös / den Skyldige / The Guilty, Rendező: Gustav Möller

A filmet azért a képességért díjazta a zsűri, ahogy a film arra sarkallja a nézőt, hogy reflektáljon a személyes morális döntéseire, mint önmaga, mint pedig mások vonatkozásában. A film emellett a másokkal szembeni alázat fontosságára is felhívja a figyelmet. A zsűri azt is értékelte, hogy az alkotás, a műfaj hagyományos eszközeinek segítségével teremtett etikai diskurzust.

FIPRESCI, a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének díja:

Ne hagyj nyomot! / Leave no trace, Rendező: Debra Granik

Az alkotás megható történet egy apáról és a lányáról, akik a modern társadalomtól elvonultan, egy erődben élik életüket. Egy film szeretetről és túlélésről, a környezetünk védelméről, Debra Granik erős, ugyanakkor érzelmes filmes nyelvezetével megfogalmazva.

Közönségdíj:

cinefest_zaro_180922_ja_9.jpg

Heavy túra / Hevi Reissu / Heavy trip, Rendező: Juuso Laatio, Jukka Vidgren

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat