Erősen hőszigetelt alap, erősen hőszigetelt fal és aljzat, és még a beton alatt is 20 centis hőszigetelő réteg van, mondja Molnár Gábor, aki 5 éve foglalkozik alacsony energiafelhasználású, „zéróenergiás” házak tervezésével és kivitelezésével. Eddig 16 ilyen házat építettek, főleg Miskolcon. A ház minden szeglete egy jól átgondolt rendszer része. A tervező szerint házaikban a szerkezettől a gépészetig minden úgy épült, hogy a lehető legkevesebb energiát használja fel. A falak is speciálisak, amiket nem kell utólag hőszigetelni.
A miskolci vállalkozás a 10 millió forintos fődíjat egy hazai üzleti pályázaton nyerte el. Egy speciális épületgépészeti megoldás is szerepel a tervükben, amivel a nyári napenergiát tárolják. Egy vermet építünk a házak alá, ezt hőszigeteljük és napkollektorral fűtjük föl, magyarázza Molnár Gábor tulajdonos-ügyvezető. Az Unisignal Kft. tulajdonosa szerint így télire ebből tudják az energiát kivenni, ami a házaikhoz szükséges. Hozzátette: ez passzív módon működik, ingyenes lesz a fűtési költség.
A pályázaton egy fejlődő hazai vállalkozást kerestek. A miskolci céget végül több száz pályázó közül választották ki, mondja Bodon Ildikó, a UPC üzletág-igazgatója.
– Úgy gondoltuk, hogy ez tipikusan olyan vállalkozás, ami már bizonyított és van egy jó ötlete, amit mi segíteni szeretnénk. Minden üzleti vállalkozásban van kockázat, ezt a kockázatot, vállalható kockázatnak ítéltük, és ezért esett rájuk a választásunk – mondta.
Ősszel építik meg az első zéróenergiás házát a miskolci cég. Ehhez nyújt jelentős segítséget a most elnyert 10 millió forintos támogatás.